پنج شنبه, 12 آبان 1401 13:09

بانشی‌های اینشیرین بهترین فیلم سال ۲۰۲۲ / نقطه‌ای سرسبز در میان صحرا

نوشته شده توسط سی و یک نما
این مورد را ارزیابی کنید
(6 رای‌ها)
بانشی‌های اینشیرین بهترین فیلم سال ۲۰۲۲ / نقطه‌ای سرسبز در میان صحرا بانشی‌های اینشیرین بهترین فیلم سال ۲۰۲۲ / نقطه‌ای سرسبز در میان صحرا

سی و یک نما - «بانشی‌های اینشیرین» آخرین ساخته مارتین مک‌دونا در حال اکران در سینماست و به نظر بسیاری از منتقدان بهترین فیلم سال ۲۰۲۲ تاکنون است.

«بانشی‌های اینشیرین» اثر جدید مارتین مک‌دونا تقریباً داستانی ندارد، فیلمی گفتگو محور با فیلمنامه ای درخشان و معضلی نزدیک به کتاب مقدس. در یک جزیره دورافتاده ایرلندی، کولم (با بازی برندن گلیسون فوق‌العاده) ناگهان تصمیم می‌گیرد با دوست صمیمی‌اش پادریک (با بازی کالین فارل) صحبت نکند. چرا؟ هیچ کس دلیلش را نمی‌داند. فیلم روایت جدایی ناگهانی دو دوست صمیمی را بازگو می‌کند.

در این فیلم شاهد همکاری مجدد کالین فارل و برندن گلیسون با مک‌دونا پس از چهارده سال هستیم. همکاری قبلی این جمع برمی‌گردد به فیلم در بروژ (۲۰۰۸). فارل و گلیسون از جنبه‌ی سن، جثه و شخصیت بسیار متفاوت از یکدیگرند که این خودش می‌تواند از جذابیت‌های فیلم برای بیننده باشد.

Banshees-Inisherin-1-ht-gmh-221011_1665497928619_hpMain_16x9_992.jpg

این فیلم یک درام شخصیتی اگزیستانسیال است که ماهرانه به نگارش درآمده و فراتر از واژه‌ها به تصویر کشیده شده است. همواره فیلم‌های مک‌دونا به دلیل غیرسینمایی بودن‌شان دوست داشتنی و دارای اهمیت هستند، اما بانشی‌های اینشیرین این نقیصه یا مزیت را با تصاویر دلپذیر بن دیویس از ایرلند ساحلی مرتفع می‌کند.

سال ۲۰۲۲ حال سینما خوب نبود و فیلم های ضعیفی روی پرده سینما رفت، اما با نمایش فیلم مک‌دونا در جشنواره فیلم ونیز در سپتامبر امسال رگه‌های روشنایی به سینمای امسال تابید. فیلم جدید مک‌دونا مانند یک واحه است، نقطه‌ای سرسبز در میان صحرا. همه‌چیزهایی که درباره فیلم‌ها دوست دارید ببینید، هاله ذاتی یک درام زیبا، فیلم اسرارآمیزی که تماشای آن شما را به وجد بیاورد و هرگز رهایتان نکند، همه و همه در فیلم جدید مک‌دونا یافت می‌شوند.

banshees-of-inisherin-still-1024x620.jpeg

مک‌دونا به ریشه‌های کمیک تاریک خودش بازگشته و بهترین فیلم دوران حرفه‌ایش را ساخته است. در طول فیلم مک‌دونا آمیزه‌ای از نوعی خشونت خلاقانه و نوعی تعلیق پنهانی آفریده. از طرفی ذکاوت کارگردان در خلق دیالوگ‌ها، فیلم را به تأثیرگذارترین اثر مک دونا تبدیل کرده است.

پذیرش رنج به مثابه بخش جداناپذیر زندگی احتمالاً فقط با افزایش سن ممکن است. شاید صبر طولانی مک دونا برای ساخت این فیلم هم به همین دلیل بوده تا بتواند کاراکترها را منصفانه بیافریند!

039-boi-03724-1666366828.jpg

بانشی‌های اینیشیرین Banshees of Inisherin (۲۰۲۲)

تاریخ اکران: ۵ سپتامبر ۲۰۲۲ (جشنواره فیلم ونیز)

کارگردان: مارتین مک دونا

نویسنده: مارتین مک دونا

توزیع‌کننده: سرچ لایت

بازیگران: کالین فارل، برندن گلیسون، کری کندن، بری کیوگن، پت شورت، جان کنی، گری لیدون، شیلا فلیتون، دیوید پیرس

فیلمبرداری: بن دیویس

تدوین: میکل ای. جی. نیلسن

موسیقی: کارتر برول

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید