معرفی فیلم

نقد فیلم و سریال

گزارش تصویری

اخبار سینمای ایران

چهارشنبه, 16 مرداد 1398 15:03

تونی موریسون نویسنده‌ی برنده جایزه نوبل درگذشت/ بانویی که چشم‌های آبی نداشت

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تونی موریسون نویسنده‌ی برنده جایزه نوبل درگذشت/ بانویی که چشم‌های آبی نداشت تونی موریسون نویسنده‌ی برنده جایزه نوبل درگذشت/ بانویی که چشم‌های آبی نداشت

سی و یک نما_ ادبیات جهان و خاصه آمریکا، یکی از تاثیرگذارترین چهره‌هایش را از دست داد؛ تونی موریسون ( Toni Morrison) که ادبیات ضد نژادپرستی و برده‌داری بعد از او شکل دیگری به خود گرفت.

«آبی‌ترین چشم»، نخستین کتاب تونی موریسون در سال ۱۹۷۰ ذات ادبیات آمریکا را تغییر داد. «خدا به بچه کمک کند»، «سولا»، «آواز سلیمان»، «بهشت» و «عشق» از دیگر رمان‌های او هستند. موریسون طی شش دهه فعالیت ادبی خود، ۱۱ رمان، ۵ کتاب کودک، دو نمایشنامه و یک اُپِرا نوشت.

او نخستین نویسنده آفریقایی بود که توانست جایزه نوبل ادبیات را در سال ۱۹۹۳ به دست آورد. در سال ۱۹۷۷ جایزه حلقه منتقدین کتاب ملی آمریکا را برای «آواز سلیمان» گرفت. همچنین در سال ۱۹۸۸ جایزه کتاب آمریکا و پولیتزرِ بهترین داستان را برای رمان «دلبند» به دست آورد. در سال ۲۰۰۸ جایزه گرمی را دریافت کرد و سال ۲۰۱۲ باراک اوباما به او مدال آزادی بنیاد ریاست جمهوری را هدیه کرد و بنیاد قلم آمریکا در سال ۲۰۱۶ از موریسون برای یک عمر دستاورد ادبی تقدیر کرد.
گفتنی است موریسون از چندین دانشگاه معتبر جهان از جمله هاروارد، آکسفورد، ژنو، و روتگرز دکترای افتخاری دریافت کرده بود.

تونی موریسون به خاطر نوشته‌هایش علیه نژادپرستی و به تصویر کشیدن مصیبت‌ها و سختی‌های زندگی سیاهپوستان آمریکا در نوشته‌هایش، شهرت دارد. رمان «دلبند» به قلم او داستان یک زن سیاه‌پوست را روایت می‌کند که ترجیح می‌دهد دخترش را بکشد تا او دیگر رنج بردگی را نکشد.
جاناتان دمی خالق آثار برجسته‌ای چون "سکوت بره‌ها" بعد از ده سال از انتشار رمان تکان‌دهنده‌ی دلبند فیلمی با بازی "اُپرا وینفری" مجری و تهیه‌ی کننده‌ی مطرح بر اساس همین رمان ساخته است.

موریسون در سخنرانی نوبلش گفته بود: "ما می‌میریم، این شاید فلسفه زندگی باشد. اما ما سخن می‌گوییم و این شاید معیار سنجش زندگی ما باشد."

تونی موریسون پس از مدت کوتاهی حضور در مرکز پزشکی مونتوفیور در برانکس، نیویورک سیتی سرانجام روز دوشنبه ۵ اوت ۲۰۱۹ در سن ۸۸ سالگی درگذشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت
مشاهده آمار وبسایت