پنج شنبه, 14 تیر 1403 00:30

رابرت تاون نویسنده محله‌چینی‌ها درگذشت

نوشته شده توسط سی و یک نما
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
رابرت تاون نویسنده محله‌چینی‌ها درگذشت رابرت تاون نویسنده محله‌چینی‌ها درگذشت سی و یک نما

سی و یک نما - رابرت تاون، فیلمنامه‌نویس برنده اسکار برای فیلم «محله چینی‌ها» در سن ۸۹ سالگی درگذشت.

با نگاهی به فیلم‌شناسی رابرت تاون که شامل آثاری مثل «محله چینی‌ها»، «چشم‌انداز اختناق»، «آخرین جزئیات»، «یاکوزا»، «شامپو» و «قرمزها» می‌شود، نمی‌توان انکار کرد که او یکی از برترین فیلمنامه‌نویس تاریخ هالیوود است.

البته با نگاه به این لیست فوق‌العاده، نمی‌توان از این واقعیت نیز غافل بود که تاون بیشتر به خاطر «محله چینی‌ها» در یادها مانده است، که توسط بسیاری از پژوهشگران به عنوان بهترین فیلمنامه‌ی تمام دوران شناخته شده است. فیلمنامه‌ی رابرت تاون در میان منتقدان و فیلمسازان افسانه‌ای شده و اغلب به عنوان یکی از بهترین نمونه‌های این صنعت شناخته می‌شود.

اندرو جی. روش، روزنامه‌نگار، در کتاب «پنجاه فیلمساز» استدلال می‌کند که «دلایل محکمی وجود دارد که نشان می‌دهد رابرت تاون بااستعدادترین نویسنده‌ای است که تا به حال برای سینما نوشته است. تردیدی وجود ندارد که او یکی از بهترین‌های تاریخ است.»

بهترین فیلمنامه‌های او داستان‌هایی با بافت زیبا و پرداختی ماهرانه بودند، بسیار فراتر از هر چیزی که امروز می‌بینیم. آن‌ها مانند قطعات موسیقی، از نظر ریتم با داستان و شخصیت‌ها هماهنگ بودند.

یک هفته پیش رابرت تاون در حال زمینه‌چینی برای نوشتن پیش‌درآمدی به «محله چینی‌ها» بود، که قرار بود توسط دیوید فینچر کارگردانی شود.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید