شنبه, 06 دی 1399 11:24

راجر برلیند تهیه‌کننده پرکار برادوی و برنده ۲۵ جایزه تونی درگذشت

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
راجر برلیند تهیه‌کننده پرکار برادوی و برنده ۲۵ جایزه تونی درگذشت راجر برلیند تهیه‌کننده پرکار برادوی و برنده ۲۵ جایزه تونی درگذشت

سی و یک نما - راجر برلیند بیش از۱۰۰ اجرا و نمایش موزیکال را در برادوی تولید کرد، از جمله نمایش های مهم وی می توان به «کتاب مورمون»، «اوان هنس عزیز» و «شهر فرشتگان» اشاره کرد. وی در ۱۸ دسامبر در خانه‌اش در منهتن درگذشت. وی ۹۰ ساله بود.

راجر برلیند راهی متفاوت را در رسیدن به شهرت طی کرد و ابتدا دلش می‌خواست ترانه‌سرا شود اما برای تامین زندگی به وال‌استریت رفت. پس از آنکه وی در حادثه سقوط هواپیما همسر و سه فرزند از چهار فرزندش را از دست دارد راه جدید زندگی‌اش را در برادوی یافت و به تولید نمایشنامه‌ها در برادوی پرداخت.

از اولین تولیدات وی می‌توان از «رکس» در سال ۱۹۷۶ یاد کرد و «تاجر» که سال ۱۹۷۷ روی صحنه رفت. جدیدترین نمایش‌های وی برای برادوی «اوکلاهما!»، «دختران مین» و «حادثه عجیب سگی در نیمه‌شب» در سال ۲۰۱۹ بود.

وی ۲۵ بار جایزه تونی را دریافت کرده بود که آخرینش را سال پیش برای «اوکلاهما!» برد. سال ۲۰۱۷ او با ۲ جایزه تونی به خانه رفت که یکی را برای بهترین نمایش موزیکال «اوان هنسن عزیز» و دیگری را برای بهترین بازسازی موزیکال برای «هلو، دالی» دریافت کرده بود.

از پرفروش‌ترین نمایش‌هایی که وی تهیه کننده‌اش بود در دهه ۱۹۸۰ می‌توان از نمایش‌هایی چون «آمادئوس»، «بانوی پیچیده»، «نه»، «برادوی جرومی رابینز» و «شهر فرشتگان» یاد کرد. در دهه ۱۹۹۰ او «کولی» و «یک اتفاق خنده‌دار در راه ورود به انجمن» را بازسازی کرد که با اقبال زیادی روبه‌رو شدند.

در توییت شب کریسمس برای گرامی‌داشت یاد وی دیوید آرون دامِن بازیگر یادآوری کرد که برلیند تهیه کننده اولین نمایش وی بود که با عنوان «زندگی» روی صحنه رفت و از آوریل ۱۹۹۷ تا ژوئن ۱۹۹۸ اجرا شد.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید