یکشنبه, 22 آبان 1401 00:04

سوژه ایرانی فیلم «ترمینال» استیون اسپیلبرگ درگذشت

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
سوژه ایرانی فیلم «ترمینال» استیون اسپیلبرگ درگذشت سوژه ایرانی فیلم «ترمینال» استیون اسپیلبرگ درگذشت

سی و یک نما - مهران کریمی ناصری مرد ایرانی که بیش از هجده سال در فرودگاه شارل دوگل روییسی پاریس زندگی می کرد و زندگی اش الهام بخش فیلم ترمینال استیون اسپیلبرگ بود، روز شنبه ۱۲ نوامبر در محل زندگی‌اش در فرودگاه درگذشت.

یک منبع حاضر در فرودگاه به خبرگزاری فرانسه این خبر را اعلام کرد و گفت کریمی به مرگ طبیعی از دنیا رفته است.

فیلم «ترمینال» به کارگردانی استیون اسپیلبرگ و نویسندگی اندرو نیکول و ساشا گرواسی محصول سال ۲۰۰۴ و با بازی تام هنکس و کاترین زیتا جونز، داستان مهران کریمی ناصری پناهنده ایرانی است که به علت گم شدن مدارک پناهندگی خود از سال ۱۹۸۸ تا سال ۲۰۰۶ در ترمینال یکی از فرودگاه‌های نزدیک پاریس زندگی می‌کرد الهام گرفته شده‌است و ۲۵۰ هزار دلار به وی بدین خاطر پرداخت گردید.

در فیلم اسامی افراد و کشورها تغییر کرده اند و فیلم داستان مردیست که از کشوری به نام کارکوزیا به فرودگاه بین‌المللی جان اف کندی آمده‌است و به دلیل کودتا در کشورش توسط گروهی شبه نظامی اجازه ورود به آمریکا را پیدا نمی‌کند. در عین حال به علت وقوع انقلاب در کشورش امکان بازگشتش نیز وجود ندارد. هدف او از سفر به آمریکا تکمیل امضاهای هنرمندان جاز در عکس روزی عالی در هارلم است.

زندگی‌نامه مهران کریمی ناصری در سال ۲۰۰۴ به صورت کتابی به‌نام مرد ترمینال منتشر شد.

مهران کریمی ناصری در مسجد سلیمان ایران به دنیا آمد. او پس از تحصیل در انگلستان و بازگشت به ایران، در سال ۱۹۷۷ توسط رژیم شاه دستگیر می‌شود و سپس به خارج فرار می‌کند. پس از گشت‌وگذارهای بسیار در اروپا، سرانجام در بلژیک به‌عنوان پناهندهٔ سیاسی پذیرفته می‌شود. اما به عشق یافتن پدر به انگلستان می‌رود و در مسیر فرار مدارک شناسایی‌اش را نابود می‌کند تا در آن‌جا پناهندگی بگیرد. انگلیسی‌ها او را به‌خاطر نداشتنِ مدارک شناسایی به بلژیک، و بلژیکی‌ها او را دوباره به انگلستان بازمی‌گردانند. در این رفت‌وآمدها سرانجام هشتم اوت ۱۹۸۸ از فرودگاه شارل دوگل پاریس سر بیرون می‌آورَد. این بار اما ازآن‌جاکه فاقد مدارک شناسایی بوده، فرانسوی‌ها نمی‌توانند او را به کشوری که از آن آمده‌بود، برگردانند.

ناصری در ۱۲ نوامبر ۲۰۲۲ در ۷۶ سالگی درگذشت. او چند هفته پیش از مرگ به فرودگاه بازگشته بود و در این ترمینال درگذشت.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید