یکشنبه, 13 ارديبهشت 1394 13:31

مایکل بلیک فیلمنامه‌نویس اسکاری "رقصنده با گرگ‌ها" از دنیا رفت

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مایکل بلیک فیلمنامه‌نویس اسکاری "رقصنده با گرگ‌ها" از دنیا رفت مایکل بلیک فیلمنامه‌نویس اسکاری "رقصنده با گرگ‌ها" از دنیا رفت

سی و یک نما- مایکل بلیک فیلمنامه نویس آمریکایی که برای اقتباس سینمایی از رمان "رقصنده با گرگ‌ها" نوشته خودش برنده جایزه اسکار شده بود، درگذشت.

مایکل بلیک روز شنبه بعد از یک بیماری طولانی در توسان در ایالت آریزونا درگذشت. او 69 ساله بود.

بلیک متولد سال 1945 در فورت براگ در کارولینای شمالی بود. او در 1988 رمان "رقصنده با گرگ‌ها " را نوشت که بیش از 3.5 میلیون نسخه فروش داشت و به 15 زبان ترجمه شد. مت مورفی تهیه‌کننده روی اقتباسی صحنه‌ای از این رمان کار می‌کند.

"رقصنده با گرگ‌ها" در سال 1990 مبنای فیلمی سینمایی به کارگردانی کوین کاستنر با بازی او در نقش اصلی شد. این فیلم برنده هشت جایزه اسکار از جمله جوایز بهترین فیلم و کارگردان شد و بلیک نیز جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی را دریافت کرد. او همچنین برنده جایزه گلدن گلوب و جایزه انجمن نویسندگان آمریکا شد.

همکاری حرفه‌ای بلیک و کاستنر با فیلم "شوالیه‌های استیسی" (1983) شروع شد که بلیک فیلمنامه آن را نوشت و کاستنر در آن بازی کرد. کاستنر همچنین از بلیک خواست دو فیلمنامه دیگر برای او بنویسد.

سال 2011 شرکت کنستانتین فیلمز بلیک را استخدام کرد تا از روی رمان آلمانی "Winnetou" یک فیلمنامه بنویسد. سال 2014 شرکت آستروف حقوق ساخت دنباله "رقصنده با گرگ‌ها" با عنوان "جاده مقدس" را خریداری کرد. دانشگاه نیو مکزیکو که بلیک پیش از آغاز کار هنری مدتی کوتاه در آنجا تحصیل می‌کرد، آرشیو آثار او را در اختیار دارد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید