دوشنبه, 16 تیر 1393 14:12

مدت زمان بلندترین فیلم تاریخ سینما چند دقیقه است؟ / تماشای یک فیلم به اندازه یک نیمروز !

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سی و یک نما- امروزه مخاطبان سینما صبر چندانی برای آگاهی از پیام فیلم ندارند، زود خسته می‌شوند و کم پیش می‌آید که به احترام سازنده‌ی اثر سالن نمایش را ترک نکنند؛ حال تصور کنید به تماشای فیلمی نشسته‌اید که یک نیم‌روز به طول می‌انجامد...

به گزارش ایسنا، فیلم «سفر» ساخته «پتر واتکینز» محصول ۱۹۸۷ با مدت زمان ۸۷۳ دقیقه (۱۴ ساعت و ۳۳ دقیقه) بلندترین فیلمی است که تا کنون در تاریخ سینما ساخته شده است.

این فیلم که بین سال‌های ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۵ در چندین کشور مقابل دوربین رفت، به موضوع تسلیحات اتمی و هزینه‌های نظامی و از سوی دیگر فقر می‌پردازد و در فیلم از افراد معمول جامعه درباره میزان آگاهی‌شان از این موارد پرسش می‌شود.

فیلم «سفر» اولین‌بار در سال ۱۹۸۷ و در جشنواره تورنتو به روی پرده رفت و از آن زمان تا کنون به ندرت در جای دیگری به نمایش گذاشته شده است. همچنین در سال ۲۰۰۷ جشنواره فیلم‌های معاصر مکزیکوسیتی به عنوان ادای احترام به «پیتر واتکینز» این فیلم را نمایش داد و در فاصله ۲۵ آوریل تا اول می نیز تمامی ۱۹ بخش این فیلم در موزه فیلم اتریش به پاس گرامیداشت کارگردان آن به روی پرده رفت.

در مکان دوم بلندترین فیلم‌های تاریخ سینما مستند «چگونه یوکونگ کوه‌ها را جابجا کرد» محصول ۱۹۷۷با مدت زمان ۷۶۳ (۱۲ ساعت و ۴۳ دقیقه) قرار دارد. این مستند به کارگردانی «ژوریس ایونز» روایتگر آخرین روز انقلاب فرهنگی فرانسه است. «ایونز» این فیلم را با همراهی گروه عوامل چینی بین سال‌های ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۴ ساخت.

فیلم «OUT ۱» محصول ۱۹۷۲ با مدت زمان ۷۲۹ دقیقه (۱۲ ساعت و ۹ دقیقه) ساخته «ژاک ریوت»، از اصلی‌ترین کارگردانان موج نوی سینمای فرانسه است که در فهرست بلندترین فیلم‌های تاریخ سینما در جایگاه سوم قرار گرفته است. این فیلم که به هشت اپیزود ۹۰ تا ۱۰۰ دقیقه‌ای تقسیم شده درباره «اُنوره دو بالزاک»، نویسنده نامدار فرانسوی است که او را پیشوای مکتب رئالیسم اجتماعی در ادبیات می‌دانند.

مستند معروف «شاه» ساخته «کلود لنزمن»، کارگردان صاحب‌نام فرانسوی در سال ۱۹۸۵ درباره هولوکاست نیز یکی دیگر از فیلم‌های بسیار بلند تاریخ سینماست. این فیلم ۵۴۴ دقیقه‌ای (۹ ساعت و چهار دقیقه) شامل مصاحبه‌هایی می‌شود که این کارگردان در اردوگاه‌های مرگ در لهستان و غالبا با دوربین مخفی ضبط کرده است. این فیلم جوایز فراوانی کسب کرد و البته انتقاداتی را نیز در لهستان و آمریکا به همراه داشت.

در مکان‌های بعدی این فهرست نیز به ترتیب «مرگ در سرزمین اکساتوس»، «هرمیاس» و «تکامل یک خانواده فیلیپینی» ( هر سه با مدت زمان ۵۴۰ دقیقه) ساخته «لاو دیاز» محصول سال‌های ۲۰۰۷، ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷، «Taige» مستند ۵۰۱ دقیقه‌ای از «الریک اوتینگر»، «درام آفرینش» ساخته ۴۸۰ دقیقه‌ای محصول ۱۹۱۴ ساخته «چارلز تاز راسل» و... قرار دارند.

همچنین در این فهرست نام دو فیلم صامت «بینوایان» محصول ۱۹۲۵ با مدت زمان ۳۵۹ دقیقه و فیلم صامت «ناپلئون» با محصول ۱۹۲۷ ساخته «آبل گانس» نیز دیده می‌شود.

فیلم معروف «کلئوپاترا» محصول ۱۹۲۶ به کارگردانی «جوزف ال. منکیه‌ویچ» نیز یکی از فیلم‌های حاضر در این فهرست است. این فیلم با مدت زمان ۳۲۰ دقیقه یکی از پرهزینه‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما با احتساب تورم محسوب می‌شود که در آن زمان با بودجه ۴۴ میلیون دلاری ساخته شد.

«۱۹۰۰» یا «قرن بیست» فیلمی حماسی محصول سال ۱۹۷۶ کشور ایتالیا و به کارگردانی «برناردو برتولوچی» با مدت زمان ۳۱۷ دقیقه است که در آن «رابرت دنیرو»، «دونالد ساترلند»، «دومنیک ساندا»، «ژرار دوپاردیو»، «آلیدا والی» و «برت لنکستر» به ایفای نقش می‌پردازند. این فیلم که در سرزمین پدری برتولوچی بازی شده، زندگی دو مرد حین آشفتگی‌های سیاسی که در نیمه اول قرن بیستم دامنگیر ایتالیا شده بود را روایت می‌کند. فیلم در جشنواره کن در سال ۱۹۷۶ نیز به روی صحنه رفت.

«فانی و الکساندر»، شاهکار سینمایی «اینگمار برگمن»، کارگردان سوئدی که بی‌شک از بزرگترین کارگردانان تاریخ سینماست نیز یکی از فیلم ‌های بلند تاریخ سینما محسوب می‌شود که ۳۱۲ دقیقه زمان دارد. این فیلم محصول سال ۱۹۸۲ به عنوان آخرین اثری که برگمن برای نمایش در سینماها ساخت، فیلمی است که از سایر آثار شاخص این کارگردان که عمدتا سرد و بی‌روح خوانده و مختص مخاطب نخبه بود به شکل بهتری با مخاطب رابطه برقرار می‌کند و به عبارت دیگر، مخاطب‌پسندتر است، چرا که اغلب ساخته‌های برگمن خاص و بسیار نمادین هستند.

«آبی گرمترین رنگ است» برنده نخل طلای بهترین فیلم سال ۲۰۱۳ با ۱۷۹ دقیقه و فیلم «خواب زمستانی» برنده نخل طلای امسال ساخته «نوری بیلگه جیلان»، کارگردان سرشناس ترکیه‌ای با مدت زمان ۱۹۶ دقیقه نیز جمله معروف‌ترین فیلم‌های بلند اخیر محسوب می‌شوند.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید