یکشنبه, 08 اسفند 1400 15:05

نگاهی به فیلم کوتاه «خداحافظی طولانی» با بازی ریز احمد | تو اهل کجایی؟

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
نگاهی به فیلم کوتاه «خداحافظی طولانی» با بازی ریز احمد | من حقیقت‌ام را تف کردم، قهوه‌ای است نگاهی به فیلم کوتاه «خداحافظی طولانی» با بازی ریز احمد | من حقیقت‌ام را تف کردم، قهوه‌ای است

سی و یک نما - حتی پیش از اینکه ریز احمد (که به همراه کارگردان، آنیل کاریا، این فیلم کوتاه را نوشته اند) از پیاده رو بلند شود و آهنگش به نام «تو اهل کجایی؟» (Where You From) را بخواند، که در فیلم بلند «مغول موگلی» نیز شنیده بودیم، فیلم کوتاه آنها با نام «خداحافظی طولانی» شبیه یک موزیک ویدیو است. در پس‌زمینه فیلم آهنگ‌های دیگری را نیز با خوانندگی احمد می‌شنویم، در حالی که خانواده اش برای عروسی خواهرش آماده می‌شوند، اما فیلم و ترکیب موزیک هایی که در فیلم می آیند بیشتر از اینکه رسانه ای باشند دربردارنده یک حال خوب هستند. حتی اگر دلیل این حال خوب را ندانیم، شاید برای پر کردن وقت مان باشد. شاید درباره راهپیمایی راست افراطی در تلویزیون است که پدر احمد می خواهد آن را تماشا کند. شاید درباره دوست مردی (جیمز) باشد که خواهرش به عروسی خودش دعوت کرده است. هیچ چیز معلوم نیست، ما فقط می دانیم که طوفانی در راه است.

ریز احمد و خانواده‌اش یک روز خانوادگی معمولی در خانه‌شان را سپری میکنند، صدای یک راهپیمایی افراطی هم در پس زمینه از تلویزیون در حال پخش است. آن ها در نهایت به درب ورودی خانه‌ ریز می‌رسند و همه چیز منجر به یک نتیجه ویرانگر می‌شود.

The Long Goodbye 2020 (1).jpg

این ترس و انتظار به سان اوج بازی عمل می کند؛ و اوج بازی به همان میزان تقابل‌آمیز است که سلطه گر نیز است. این نکته مهم است. این همان کاری است که موزیک ویدیوها برای چندین دهه انجام می‌دهند - به صورت بصری و مضمونی روی جعبه شان فشار می‌آورند تا پیام شان را با ضربه‌های شدید نیرویی که از احساسات غنایی شان اخذ کرده اند، ارائه کنند. اولین چیزی که هنگام پخش تیتراژ به ذهن خطور می کند، ویدیوی رومن گاوراس برای فیلم "آزاد متولد شده" و حس زیبایی شناسی تند و وحشیانه آن درباره نسل کشی و تروریسم است. اگر برتری سفیدپوستان به زودی مهار میشد، کاریا و احمد در به تصویر کشیدن آینده ای واقعی پیش رو هیچ تعجیلی نمی کردند. این خانواده از ورود نازی های قرن بیست و یکم تعجب نمی کنند. چون انتظارش را داشتند. "چیزی در حال رخ دادن است. به همین سادگی، آنها اینجا هستند."

The Long Goodbye 2020 (3).jpg

شما نمی توانید احساسات شادکامانه کسانی که برای یک جشن آماده می شوند را نادیده بگیرید آن هم درست زمانی که این جشن به فریادهای ترسناکی تبدیل می شود که وحشت زاست. حالا شاید از این پیوند خویشاوندی ترس داشته باشید که نکند به سر شما هم بیاید یا شرم از دانستن اینکه شما نیز یکی از آن ها خواهید بود، که اجازه دادید این اتفاق بیفتد. این لحظه تصویر قدرتمندی در فیلم است. همسایه‌های سفیدپوستی نیز که از پنجره‌هایشان به شما به مثابه کسانی که این جشن را تدارک دیده اید نگاه می‌کنند، به سان جنایتکاران در خیابان، دور هم جمع شده‌اند. این همان چیزی است که احمد حقیقتش را به عنوان یک بریتانیایی مسلمان پاکستانی تبار که با افزایش احساسات اروپایی طرفدار سفیدپوستان در کشور خود غریبه است، به ما نشان می‌دهد. او باریک بینی های ظریفی را از پنجره به سمت ما پرتاب می کند تا مطمئن شود که تماشاگران متوجه شدند که چه اتفاقی در حال افتادن است. او سردرگمی اش را نمی تواند تحمل کند؛ پس آن را با ما سهیم می شود.

The Long Goodbye 2020 (4).jpg

فیلم کوتاه «خداحافظی طولانی» (The Long Goodbye)
کارگردان: آنیل کاریا
نویسنده فیلمنامه: آنیل کاریا و ریز احمد
رتبه: NR
مدت زمان: 12 دقیقه
انتشار اولیه: 6 مارس 2020 (بریتانیا)
تهیه کننده: تام گاردنر
موسیقی: ردینهو
جوایز: جایزه فیلم مستقل بریتانیا برای بهترین فیلم کوتاه بریتانیا
نامزدها: جایزه اسکار بهترین فیلم کوتاه (لایو اکشن)، جایزه فیلم مستقل بریتانیا برای بهترین فیلم کوتاه بریتانیا

The Long Goodbye 2020 (2).jpg

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید