دوشنبه, 22 شهریور 1400 15:37

گریس کلی چهار دهه پس از مرگ | ملکه‌ای که شاد نبود

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
گریس کلی چهار دهه پس از مرگ | ملکه‌ای که شاد نبود گریس کلی چهار دهه پس از مرگ | ملکه‌ای که شاد نبود

سی و یک نما - امروز مرگ دلخراش گریس کلی وارد چهارمین دهه می‌شود. بازیگری که یکی از ستاره‌های آلفرد هیچکاک بود، جایزه‌ی اسکار را تصاحب کرد و در یک اقدام عجولانه ملکه‌ی مستعمره ی موناکو شد. او بازیگر به دنیا آمده بود و خیلی زود فهمید که زندگی بسته و دموکراسی خاص یک خاندان سلطنتی چیزی نیست که آرزویش را داشته است. او می‌خواست دوباره بازیگر شود، حتی با کارگردان‌هایی که روزگاری ستاره‌شان بود مکاتبه کرد اما چنین امکانی وجود نداشت و در اوج افسردگی، در یک سانحه کشته شد. تصادفی که هرگز مثل حادثه‌ی مرگ پرنسس دایانا جنجالی نشد.

گریس کلی در خانواده ای بسیار سختگیر بزرگ شد که رعایت ادب و نزاکت اهمیت بالایی در آن داشت. مادر گریس در جوانی مدلی موفق بود و بعدها به یک مربی ورزشی بدل شد. پدر گریس در کار ساخت و ساز بود و او هم البته ورزشکار بود. در واقع پدر گریس سه بار قهرمان المپیک در رشته ی قایقرانی شده بود. گریس با همه ی اعضای خانواده اش فرق داشت. او برخلاف دو خواهر و برادرش، خجالتی، کمی بدریخت و تپل بود. به همین خاطر پدر و مادر خوش چهره و خوش اندام گریس واقعاً تصور می کردند دخترشان یک جوجه اردک زشت است و هیچ وقت شوهری پیدا نمی کند. امید آن ها بیشتر به فرزندان دیگرشان بود. یکی از دوستان خانوادگی شان ظاهر گریس را اینگونه به خاطر می آورد: «گریس همیشه یک دستمال گردن می بست، عینک می زد و یک پلیور تنش بود. هیچ چیز مسحور کننده ای در او وجود نداشت.»

0006221512.jpg

گریس در ۱۸ سالگی به دختری زیبا بدل شد، به همین خاطر وقتی به نیویورک رفت، به یک آژانس مدلینگ رفت تا مدل عکس شود. چیزی نگذشت که نماینده های نشریات مختلف به دنبالش آمدند و از او دعوت کردند مدل عکس هایشان شود.

بعد از موفقیت در نمایش‌های تلویزیونی،  در سال ۱۹۵۱ در اولین فیلمش چهارده ساعت به کارگردانی هنری هاتاوی در نقش کوچکی ظاهر شود. سال بعد در نقش ایمی کین در فیلم وسترن ماجرای نیمروز و در کنار گری کوپر و کارگردانی فرد زینه‌مان حضوری برجسته یافت و به بازیگری محبوب تبدیل شد. 

گریس برای نقش آفرینی اش در فیلم «موگامبو» (Mogambo) در کنار کلارک گیبل و اوا گاردنر و کارگردانی جان فورد، نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد. اما یک سال بعد بود که جایزه اسکار واقعاً نصیبش شد. او این جایزه را به خاطر بازی اش در فیلم «دختر روستایی» (The Country Girl) دریافت کرد. در سال ۱۹۵۴ در فیلم ام را نشانه قتل بگیر به کارگردانی آلفرد هیچکاک بازی کرد. در سال ۱۹۵۵ در دو فیلم گرفتن یک دزد و پنجره پشتی به کارگردانی هیچکاک بازی کرد.

0006221531.jpg

گریس کلی موفق شد برای بازی در فیلم «دختر روستایی» جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن را از آنِ خود کند.

0006221527.jpg

گریس کلی در سال ۱۹۵۵ در فیلم پنجره عقبی به کارگردانی هیچکاک بازی کرد.

دوران فعالیت سینمایی گریس کلی بسیار کوتاه بود و تنها ۴ سال از ۱۹۵۲ تا ۱۹۵۶ طول کشید. با این وجود، بنیاد فیلم آمریکا او را در فهرست انتخابی خود از بهترین ستاره های تاریخ سینما قرار داده است. گریس در این فهرست ۵۰ تایی رتبه ی سیزدهم را دارد.

0006221511.jpg

با ازدواج با شاهزادهٔ موناکو در ۱۹ آوریل سال ۱۹۵۶ بازی در فیلم را کنار گذاشت. برای سال‌ها، نمایش و پخش فیلم‌های گریس کلی در قلمروی شاهزاده‌نشین موناکو، ممنوع بود.

گریس کلی در ۱۳ سپتامبر ۱۹۸۲ در حادثهٔ اتومبیل به‌شدت مجروح شد. او یک روز بعد و در سن ۵۲ سالگی در بیمارستانی که بعدها نام بیمارستان مرکزی شاهدخت گریس را بر آن نهادند، درگذشت.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید