چهارشنبه, 26 شهریور 1399 15:39

به بهانه تولد تام هاردی / 10 بازی به یادماندنی تام هاردی

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
به بهانه تولد تام هاردی / 10 بازی به یادماندنی تام هاردی به بهانه تولد تام هاردی / 10 بازی به یادماندنی تام هاردی

سی و یک نما – تام هاردی از زمانی که پا به دنیای سینما گذاشته تا کنون، پله‌ های موفقیت را یکی ‌یکی پشت سر نهاده و حالا به ‌یکی از ستارگان سینمای هالیوود تبدیل شده است. نام هاردی در آینده با انتخاب هایی که در بازیگری دارد در کنار بزرگان هالیوود خوش خواهد درخشید.

1. مکس دیوانه: جاده خشم 2015 در نقش مکس راکاتانسکی - جزء ۲۵۰ فیلم برتر آی‌ام‌دی‌بی

10272087_ori.jpg

فیلم Mad Max: Fury Road (مکس دیوانه: جاده خشم) به‌کارگردانی جرج میلر و نویسندگی جرج میلر، برندن مک‌کارتی و نیکو لاتوریس که ژانر اکشن را وارد سطحی جدید و متفاوت کرد. داستان فیلم «مکس دیوانه: جاده خشم» دربارهٔ مکس روکاتانسکی (با نقش‌آفرینی تام هاردی) که به‌نیروهای ایمپریتر فیوروسا (با نقش‌آفرینی شارلیز ترون) می‌پیوندد تا طی تعقیب‌وگریزهای دیوانه‌کنندهٔ متوالی جاده‌ای از دست رهبر شروری با نام ایمورتان جو (با نقش‌آفرینی هیو کیز-برن) و نیروهایش فرار کنند. نیکولاس هولت، رزی هانتینگتون وایتلی، رایلی کیئو، زوئی کراویتز، ابی لی کرشاو و کورتنی ایتون از دیگر بازیگران این فیلم بودند که بسیار مورد ستایش منتقدان قرار گرفت و ده نامزدی و شش جایزه‌ اسکار، بخشی از افتخارات ساختهٔ جرج میلر بودند. همان‌طور که در داستان فیلم دو شخصیت اصلی با هم درابتدا مشکل داشتند، در پشت صحنه نیز گویا تام هاردی و شارلیز ترون مشکلات فراوانی داشتند که البته درنهایت به‌نقش‌آفرینی بهتر آن‌ها منجر شد.

2. لاک 2014 در نقش ایوان لاک

10272008_ori.jpg

تام هاردی در سال ۲۰۱۳ بار دیگر نقش اصلی فیلمی را ایفا کرد و در فیلم درام Locke (لاک) به‌کارگردانی استیون نایت، نقش شخصیت ایوان لاک را بازی کرد. داستان فیلم «لاک» در مورد شخصیتی با نام ایوان لاک بود که یک روز پیش از بتن‌ریزیِ بزرگ در شهر بیرمنگام، به‌وی خبر می‌رسد که برای زایمان زودرسِ شخصیت بتان، یکی از همکارانش که هفت ماه پیش داستانی با هم داشتند و حال فرزندی در راه است، باید به‌شهر لندن برود. با وجود مسئولیت شغلی‌اش و اینکه همسر و فرزندانش برای دیدن مسابقهٔ فوتبال مهمی منتظرِ رفتن ایوان به‌خانه هستند، او تصمیم می‌گیرد برای زایمان بتان خودش را به‌شهر لندن برساند. در تمام طول مسیر با همسرش و خانمی که دارد فرزندش را به‌دنیا می‌آورد و مسئولان شرکت و معاونش که باید کار بتن‌ریزی را انجام دهد و همچنین پدرش که به‌طور خیالی او را عقب ماشین می‌بیند، گفت‌وگو می‌کند و به‌همسرش می‌گوید که به‌او خیانت کرده ‌است. تمام فیلم در اتومبیل می‌گذرد و از تماس‌ها تنها صدا شنیده می‌شود. تام هاردی نقش خود را به‌خوبی ایفا کرد و فیلم استیون نایت با استقبال نسبتاً خوبی از سوی منتقدان همراه شد.

3. کندو 2014 در نقش باب ساگینوفسکی

10272007_ori.jpg

تام هاردی در سال ۲۰۱۴ با جیمز گاندولفینی فقید و فراموش‌نشدنی، در فیلم The Drop (کندو) همبازی شد که کارگردانی این فیلم را میکِل آر. روسکَم بر عهده داشت و نویسندهٔ فیلمنامه اثر، دنیس لهان بود. نقش‌آفرینی تام هاردی و جیمز گاندولفینی بسیار خوب بود و شیمی بین‌ آن‌ها، تماشای فیلم را بسیار لذت‌بخش می‌کرد. فیلم «کندو» که تنها فیلم سینمایی سال ۲۰۱۴ تام هاردی بود، با استقبال خوبی از سوی منتقدان همراه شد، اما فروشی معمولی در گیشه داشت.

4. شوالیه تاریکی برمی‌خیزد 2012 در نقش بین - جزء ۲۵۰ فیلم برتر آی‌ام‌دی‌بی

10272010_ori.jpg
تام هاردی بار دیگر فرصت همکاری با کریستوفر نولان را در فیلم ابرقهرمانی The Dark Knight Rises (شوالیه تاریکی برمی‌خیزد) به‌دست آورد و این مرتبه نقش به‌مراتب مهم‌تری از فیلم «تلقین» داشت و آنتاگونیست به‌یادماندنی فیلم «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» او بود که نقش شخصیت بِین را ایفا کرد و اولین حضورش در فیلمی ابرقهرمانی، بهترین نقش‌آفرینی‌اش در این ژانر بود. بدون شک یکی از نقاط قوت فیلم نولان، حضور تام هاردی بود، باوجودآنکه منتقدانی بودند که استفاده از ماسک را نوعی تقلب برای هاردی به‌حساب آوردند و گفتند در مورد نقش‌آفرینی وی غلو شده است. درهرصورت تام هاردی نام خود را روی سنگ کف خیابان‌های هالیوود حک کرد و نقش‌های بهتر و بهتر برای وی از راه رسیدند. فیلم «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» با استقبال خوبی از سوی منتقدان همراه شد و بیش از یک میلیارد دلار در گیشه فروش داشت.

5. تلقین 2010 در نقش ایمز- جزء ۲۵۰ فیلم برتر آی‌ام‌دی‌بی

10272005_ori.jpg

تام هاردی در سال ۲۰۱۰، اولین همکاری‌اش با کارگردان معروف انگلیسی، کریستوفر نولان و با فیلم Inception (تلقین) را جشن گرفت. فیلمی علمی-تخیلی و دلهره‌آور به‌کارگردانی، نویسندگی و تهیه‌کنندگی کریستوفر نولان که بازیگرانی چون لئوناردو دی‌کاپریو، الن پیج، جوزف گوردون لویت، ماریون کوتیار، کن واتانابه، دیلیپ رائو، کیلین مورفی، تام برنگر و مایکل کین در آن ایفای نقش کردند. تام هاردی نقش شخصیت ایمز را ایفا کرد که یکی از همکاران کاب (با نقش‌آفرینی لئوناردو دی‌کاپریو) بود که تخصصش در جعل هویت است. اولین فیلم پرفروش تام هاردی نیز همین فیلم «تلقین» بود که با بودجهٔ ۱۶۰ میلیون دلاری، فروش ۸۳۰ میلیون دلاری در گیشه داشت و منتقدان نیز بسیار این اثر را ستودند.

6. بندزن خیاط سرباز جاسوس 2011 در نقش ریکی تار

10272004_ori.jpg
وی در همان سال ۲۰۱۱ در فیلم تحسین‌شده و جذاب ژانر جاسوسی، یعنی فیلم Tinker Tailor Soldier Spy (بندزن خیاط سرباز جاسوس)، نقشی مهم را درکنار بازیگرانی مطرح ایفا کرد. کارگردانی این فیلم را توماس آلفردسن سوئدی، براساس رمانی اثر ژان لو کره بر عهده داشت و بازیگرانی چون گری الدمن، کالین فرث، بندیکت کامبربچ و جان هرت در آن حضور داشتند و به‌ایفای نقش پرداختند. تام هاردی نقش شخصیت ریکی تار را در فیلم بر عهده داشت که جاسوس بود. این فیلم، کارنامهٔ کاری تام هاردی را پربارتر کرد و منتقدان، هم کارگردانی، هم فیلمنامه و هم بازی تک تک بازیگران آن را بسیار مورد ستایش قرار دادند و این فیلم در سه بخش بهترین بازیگر، بهترین فیلمنامهٔ اقتباسی و بهترین موسیقی متن، نامزد دریافت جایزه اسکار شد و در جشنواره معتبر فیلم بفتا نیز جایزه بهترین فیلمنامهٔ اقتباسی را از آن خود کرد؛ فیلم «بندزن خیاط سرباز جاسوس» در گیشه نیز عملکردی بدی نداشت و با بودجهٔ ۲۰ میلیون دلاری، حدود ۸۲ میلیون دلار فروخت.

7. از گور برخاسته 2015 در نقش جان فیتزجرالد

The-Revenant.jpg

تام هاردی در فیلم حماسی، وسترن، زندگینامه‌ای، درام و مهیج The Revenant (از گور برخاسته) الخاندرو گونسالس اینیاریتو، بازی فوق‌العاده‌ای از خود به‌نمایش گذاشت و حس تنفر را در تماشاچی به‌خوبی برانگیخت. شخصیتی که هاردی نقشش را ایفا کرد، نفس شخصیتی که دی‌کاپریو نقشش را ایفا کرد، برید و بار دیگر نشان داد چه استعداد بالایی در ایفای نقش‌های منفی دارد. گفتنی است اینیاریتو نمی‌خواست از جلوه‌های ویژه کامپیوتری برای خلق لوکیشن استفاده کند و تیم سازندگان مجبور شدند فیلم را در دوازده لوکیشن در سه کشور مختلف فیلم‌برداری کنند. وضع بد آب‌وهوا، دور بودن لوکیشن و اصرار اینیاریتو و امانوئل لوبزکی برای استفاده از نور طبیعی باعث شد فیلم‌برداری نُه ماه طول بکشد و خیلی زود تام هاردی کنترل اعصاب خود را از دست داد و عجیب است که شرایط را تحمل کرد و همچون خیلی از عوامل سازندهٔ فیلم استعفاء نداد یا برای غرغرکردن زیاد، اخراج نشد. بعد از فیلم «تلقین»، این دومین همکاری لئوناردو دی‌کاپریو و تام هاردی با یکدیگر بود که نتیجهٔ کار عالی شد. فیلم «از گور برخاسته» در هشتادوهشتمین دوره مراسم اسکار، با بیشترین تعداد نامزدی در دوازده رشته، در جایگاه اول قرار داشت و توانست سه جایزه از جمله بهترین کارگردانی، بهترین فیلم‌برداری و بهترین بازیگر نقش اول مرد را از آن خود کند.

8. مبارز 2011 در نقش تامی ریودن کنلان - جزو ۲۵۰ فیلم برتر آی‌ام‌دی‌بی

10272002_ori.jpg
سال ۲۰۱۱، سال خوبی برای تام هاردی بود و وی در فیلم فوق‌العادهٔ Warrior‎ (مبارز) گوین اکانر، نقشی به‌یادماندنی را ایفا کرد. منتقدان دلیل اصلی موفقیت فیلم را این می‌دانستند که برخلاف بسیاری از فیلم‌های مبارزه‌ای کلیشه‌ای، تمرکز داستان به‌جای مبارزات، روی رابطه سه شخصیت اصلی گذاشته شد. این فیلم سکوی پرتاب دیگری برای تام هاردی شد و بیشتر از قبل نزد منتقدان شناخته و به‌خصوص نزد تماشاگران محبوب شد. فیلم «مبارز» نامزد یک جایزه اسکار برای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد بود که آن را به‌دست نیاورد. جوئل اجرتون و نیک نولتی، دیگر بازیگران اصلی این فیلم ۲۵ میلیون دلاری بودند که همین اندازه در گیشه فروش داشت.

9. کیک لایه‌ای 2004 در نقش کلارکی

10272009_ori.jpg

تام هاردی در سال ۲۰۰۳ در دو فیلم دیگر نیز حضور پیدا کرد که فیلم‌های خوبی از کار درنیامدند تا اینکه در سال ۲۰۰۴ در فیلم Layer Cake (کیک لایه‌ای) متیو وان ایفای نقش کرد و با بازیگرانی چون دنیل کریگ، کالم مینی، سینا میلر، سالی هاوکینز، بن ویشاو و جرج هریس همبازی شد. تام هاردی در این فیلم نقش شخصیت کلارکی را بر عهده داشت و فیلم در ژانر سرقت و جنایی بود. فیلم «کیک لایه‌ای» نمرات بسیار خوبی از منتقدان دریافت کرد و در گیشه نیز در حد خود، فروش خوبی کرد و با بودجهٔ ۶.۵ میلیون دلاری، ۱۲ میلیون دلار فروش داشت.

10. جاده لندن 2016 در نقش مارک

London-Road.jpg

سومین فیلم تام هاردی در سال ۲۰۱۵، فیلم موزیکال، جنایی، درام و رازآلود London Road (جادهٔ لندن) به‌کارگردانی روفس نوریس بود که تام هاردی نقش شخصیت فرعی مارک را ایفا کرد. این فیلم در بین فیلم‌های هاردی، چندان معروف نیست و درمجموع تبلیغات زیادی نداشت و منتقدان نیز نظری خنثی در رابطه با آن داشتند.

 

شما از کدام فیلم تام هاردی خوشتان می آید؟

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید