یکشنبه, 30 خرداد 1395 12:05

10 صحنه برتر در سه گانه پدرخوانده / ما بدون مایکل عکس نمی‌گیریم

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
10 صحنه برتر در سه گانه پدرخوانده / ما بدون مایکل عکس نمی‌گیریم 10 صحنه برتر در سه گانه پدرخوانده / ما بدون مایکل عکس نمی‌گیریم

سی و یک نما- پدرخوانده فیلم اسکاری فرانسیس فورد کوپولا، با نویسندگی ماریو پوزو بعد از فیلم رستگاری در شائوشنک مقام دوم را در فهرست ۲۵۰ فیلم برتر سایت IMDb دارد. به دلیل استقبال تماشاگران از این فیلم، دو سال بعد از اکران آن، قسمت دیگری از این فیلم به نام پدرخوانده: قسمت دوم و در سال ۱۹۹۰ نیز قسمت سوم این فیلم با نام پدرخوانده: قسمت سوم ساخته شد. کاپولا گفته است: «فقط باید فیلم اول را می‌ساختم!»

ماجرای فیلم بین سال‌های ۱۹۴۵ تا ۱۹۵۵ اتفاق می‌افتد و داستان فیلم درباره‌ی خانواده‌ی مافیایی کورلئونه می‌باشد. در فیلم بازیگرانی همچون مارلون براندو، آل پاچینو، رابرت دووال، دایان کیتن و جیمز کان نقش آفرینی می‌کنند.

خیلی ها باور دارند که قسمت اول سه گانه پدرخوانده شاهکار است و بهترین قسمت پدرخوانده هاست. اتفاقا تمام صحنه های به یادماندنی فیلم نیز در این قسمت اتفاق می افتد. اگر قرار باشد هر کسی صحنه های برترش را از فیلم انتخاب کند شاید انتخاب های مختلفی در پیش رو داشته باشد. در این مطلب ده صحنه برتر از نگاه سی و یک نما را برایتان انتخاب کرده ایم:

Horse-head-scene-from-The-Godfather.jpg

"من می خواهم به او پیشنهادی بدم که نتونه رد کنه" / صحنه سر اسب در پدرخوانده

يک تهيه کننده فيلم در هاليوود که حاضر نمي شود در آخرين فيلم خود که يک فيلم جنگي است، به جاني فانتين نقشي بدهد. ويتو، تام هيگن را پيش او مي فرستد تا راضي اش کند، اما وقتي ولتز مخالفت مي کند، سر بريده اسب مورد علاقه اش را در تختخواب خود مي بيند.

The-Godfather-1972.jpg

صحنه آغازین "من به امریکا باور دارم" در پدرخوانده

بناسرا: من به کشور آمریکا ایمان دارم. خوشبختی خودمو مدیون آمریکا میدونم و دخترمو با فرهنگ این کشور بزرگ کردم. بها و آزادی دادم اما بهش یاد دادم که هرگز به خانواده اش خیانت نکنه. اون یک دوست غیر ایتالیایی پیدا کرد. باهاش به سینما رفت و اونشب دیر به خونه اومد. من اعتراضی نکردم. بعد سعی در سوء استفاده از دخترم میکنن. دخترم مقاومت میکنه تا غرورش حفظ بشه. بنابراین اون دو نفر مثل یه حیوون باهاش رفتار میکنن و کتکش میزنن... بعد به همسرم گفتم برای اجرای عدالت باید نزد دون کورلئونه بریم.

Vito-murders-Don-Fanucci-from-The-Godfather-Part-II.jpg

ویتو در قسمت دوم پدرخوانده دون فانوچی را می کشد

ويتوي جوان يک مهاجر سيسيلي بسيار بلند پرواز است که اوايل قرن بيستم در ناحيه موسوم به ايتالياي کوچک در نيويورک زندگي مي کند. ويتو يک پدر و همسر مهربان و دوست داشتني است. او موهايش را روغن مي زند و روي سرش مي چسباند و به نظر مي رسد تنها مي تواند زير لب حرف بزند. ويتو از هر لحاظ يک دون مافيايي مثال زدني است. دون هاي ديگر به هيچ عنوان با او قابل قياس نيستند. دون بارزيني بي کلاس است، دون چيچو بي رحم و تنگ نظر و دون فانوچي هم خرده پا و فاقد شعور به نظر مي رسد.

The-Death-of-Fredo-Corleone-from-The-Godfather.jpg

مرگ فردو کورلئونه در پدرخوانده

فردو کورلئونه؛ جان کازال. دومين پسر ويتو. مردي ضعيف النفس و بسيار متزلزل. او آشکارا تحت الشعاع رفتار بي پروا برادر بزرگ ترش و اعتماد به نفس تزلزل ناپذير برادر کوچکش قرار دارد. فردو براي مدت کوتاهي مثل يک الوات فاسد وقت خود را در لاس و گاس مي گذراند، اما در نهايت، تنها با بودن کنار زنان و روي آوردن به مشروب مي تواند دلواپسي و نگراني ذاتي خود را از ياد ببرد. در نهايت رفتارش چنان غيرقابل تحمل مي شود که مايکل چاره اي نمي بيند جز اين که خود را از دست او راحت کند.

Vitos-reaction-to-Sonnys-death-from-The-Godfather.jpg

واکنش ویتو به مرگ سانی در پدرخوانده

در قسمت اول ویتو در حال سپری کردن دوران نقاهت بعد از ترور شدن است که به طبقه پایین می آید متوجه می شود همسرش گریه می کند و مردم به خانه رفت و آمد می کنند اینجاست که می فهمد سانی پسر پدرخوانده به قتل رسیده است، در قسمت سوم هم همین اتفاق برای دختر پدرخوانده یعنی مری میفتد.

The-door-closes-on-Kate-from-The-Godfather.jpg

بسته شدن در به روی کانی در پدرخوانده

کانی به خانه کورلئونه برگردانه می شود و مایکا را برای کشتن شوهرش سرزنش می کند و از او می پرسد کارلو را او کشته است اما مایکل انکار می کند و کانی شروع به پرسیدن سئوال از او می کند. مایکل در مقابل پیشنهاد می دهد در تجارت خانوادگی سهیم شود. کانی به اتاق بغلی می رود و در پشت سرش بسته می شود و برای اولین بار می شنود که مایل را با عنوان "دون کورلئونه" صدا می کنند.

The-death-of-Sonny-Corleone-from-The-Godfather.jpg

مرگ سانی کورلئونه در پدرخوانده

در نیویورک، سانی تندمزاج شوهر خواهرش را به خاطر بدرفتاری با کانی، خواهر آبستنش، به شدت کتک می‌زند. پس از آن‌که کارلو، کانی را برای بار دوم کتک می‌زند، سانی به تنهایی برای انتقام‌جویی به دنبال او می‌افتد. در این حین دشمنان خانواده که در یک باجه عوارض راهداری کمین کرده‌اند سانی را به شکل فجیعی با ضرب گلوله‌های فراوان از پا در می‌آورند.

Reunion-birthday-party-from-The-Godfather-Part-II.jpg

جشن با افراد و دوستان در قسمت دوم پدرخوانده

مایکل کورلئونه در نوادا در سال ۱۹۵۸ مشغول به مدیریت خانواده خود بود و در ابتدای فیلم مایکل در جشن خود با افراد و دوستان خود مشغول به مذاکره و گفتگو بود . در این میان کانی با مردی بیگانه در جشن حضور پیدا می کند و به حضور مایکل می آید و از او کمک مالی درخواست می کند که مایکل عصبانی می شود.

The-death-of-Mary-Corleone-from-The-Godfather-Part-III.jpg

مرگ مری کورلئونه در قسمت سوم پدرخوانده

مري کورلئونه؛ سوفيا کاپولا، دختر مايکل. در مقايسه با برادرش به مايکل نزديک تر است. او رئيس بنياد ويتو کورلئونه است که اهداف خيرخواهانه را دنبال مي کند. او برخلاف خواسته پدر، درگير رابطه اي عاشقانه با پسر عمويش، وينسنت مانچيني مي شود. در پايان پدر خوانده3 اوست که تقاص خانواده را پس مي دهد و به دست يک آدمکش که مايکل را هدف قرار داده، کشته مي شود.

Michael-dies-alone-from-The-Godfather-Part-III.jpg

مایکل به تنهایی در قسمت سوم پدرخوانده می میرد

حرف هایی زیادی درباره پایان سه گانه پدرخوانده با مرگ تنهایی مایکل بر سر زبانهاست. آیا او آمریکا را ترک می کند و به تنهایی در صلح به زندگی اش ادامه می دهد؟ بقیه عمرش بدون رسیدگی به جرایم انجام داده اش به پایان می رسد؟ این صحنه توسط خیلی از منتقدان صحنه ای زاید دانسته شده اما محملی شده برای حدس و گمانها درباره شخصیت اصلی فیلم. 

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید