سه شنبه, 27 تیر 1402 22:24

15 فیلم برتر اکشن تمام دوران

نوشته شده توسط سی و یک نما
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
15 فیلم برتر اکشن تمام دوران 15 فیلم برتر اکشن تمام دوران

سی و یک نما - "اکشن!" همان کلمه‌ای است که فیلمسازان در ابتدای هر برداشت می‌گویند و بازیگران جلوی دوربین جان می‌گیرند. اکشن همان چیزی است که تصاویر متحرک را از عکاسی متمایز می‌کند. چند دهه طول کشید تا در هالیوود بفهمند یک «فیلم اکشن» واقعاً چیست، |انری که ریشه‌های آن به خاستگاه مدیوم سینما برمی‌گردد. اما اکنون که حرف فیلم‌های اکشن به‌میان می‌آید، دسته‌بندی‌های مختلفی را در برمی‌گیرد. قهرمان یا قهرمانانی که با حرکت‌هایی فیزیکی، رزمی و جنگی بر دشمنان خودشان غلبه می‌کنند. دوران رشد فیلم‌های ژانر اکشن بیشتر در دهه ۱۹۷۰ بود. در طول تاریخ این ژانر، از بروس لی به عنوان نخستین بازیگری که باعث حرکت و محبوبیت آن شد، یاد می‌کنند.

فیلم‌های زیادی هستند که صحنه‌های اکشن دارند، مثل فیلم «هری کثیف» یا فیلم‌های مارول، ولی آنها از دسته‌بندی ژانر خارج می‌شوند و بیشتر با ژانرهای دیگر شناخته می‌شوند تا اکشن. این فهرست کامل نیست و مسلماً فیلم‌های زیادی هستند که در این فهرست جای می‌گیرند، ولی به‌دلیل محدودیت فقط ۱۵ عنوان انتخاب شده است. می‌توانید شما هم فیلم‌های اکشن مورد علاقه خودتان را برایمان بنویسید.


 Die Hard 1988.jpg

جان‌سخت (Die Hard) 1988

جان‌سخت با بازی بروس ویلیس در سال ۱۹۸۸ منتشر شد. این فیلم اولین قسمت از مجموعه فیلم‌های جان‌سخت است. گروهی تروریست ادارهٔ مرکزی جدید التأسیس یک شرکت ژاپنی در لس آنجلس را تصرف می‌کنند و مهمانان شرکت کنندگان در مهمانی شب سال نو را به گروگان می‌گیرند. در این‌جا «جان مکلین» (با بازی بروس ویلیس) پلیس نیویورکی، نبردی یک تنه را علیه مهاجمان آغاز می‌کند.


North by Northwest.jpg

شمال به شمال غربی (North by Northwest) 1959

اکشن جاسوسی دلهره‌آور که توسط آلفرد هیچکاک کارگردانی شد. ارنست لمن، نوشتن فیلمنامهٔ این فیلم را عهده‌دار بود و بازیگرانی چون کری گرانت، اوا ماری و جیمز میسون در آن نقش‌آفرینی کردند. چهل‌وششمین اثر هیچکاک، عنوان نامزدی ۳ جایزه در سی‌ودومین مراسم اسکار از جمله نامزدی جایزهٔ اسکار بهترین فیلم‌نامهٔ اصلی برای ارنست لمن را در پی داشت.

داستان فیلم، حکایت تودرتو و پرتعلیق از مردی است که ناخودآگاه خود را درگیر ماجرایی جاسوسی و اتهاماتی که به وی وارد آمده می‌بیند و زنی که در این میان قصد کمک به او را دارد.


Raiders of the Lost Ark.jpg

مهاجمان صندوق گمشده (Raiders of the Lost Ark) ۱۹۸۱

فیلم اکشن-ماجراجویی به کارگردانی استیون اسپیلبرگ که نویسندگی آن بر عهدهٔ لارنس کاسدان بر پایهٔ داستانی نوشتهٔ جرج لوکاس و فیلیپ کافمن بوده‌ است. در این فیلم هریسون فورد، کارن آلن، پل فریمن، رونالد لیسی، جان ریس-دیویس و دنهلم الیوت ایفای نقش می‌کنند. فورد نقش ایندیانا جونز را به تصویر می‌کشد؛ یک باستان‌شناس جهان‌گرد که در سال ۱۹۳۶ با آلمان نازی برای به‌دست آوردن تابوت عهد که مدت‌ها پیش گم شده‌بود، رقابت می‌کند. گفته می‌شود این عتیقهٔ باستانی ارتش را شکست‌ناپذیر می‌کند. جونز با معشوقهٔ سابق و سرسخت خود به‌نام ماریون ریونوود (آلن) هم‌تیم می‌شود تا مانع راهنمایی باستان‌شناس رقیبش، دکتر رنه بالک (فریمن) به نازی‌ها برای به‌دست آوردن تابوت و قدرت آن شود.


Enter the Dragon.jpg

اژدها وارد می‌شود (Enter the Dragon) ۱۹۷۳

فیلم اکشن رزمی به کارگردانی رابرت کلوز و با درخشش بروس لی، جان ساکسون و جیم کلی که در سال ۱۹۷۳ میلادی اکران عمومی شد. از این فیلم به طور گسترده‌ای به عنوان بهترین فیلم رزمی تاریخ سینما یاد میشود. لی (با بازی بروس لی) در جریان یک مأموریت و مبارزه با باند بزرگ مواد مخدر، به‌طور اتفاقی با عامل قتل خواهر خود رو به رو می‌شود؛ بنابراین همراه با دو استاد رزمی به جزیره باند مواد مخدر سفر می‌کند. در مسابقه، وی اوهارا (باب وال) را شکست می‌دهد؛ ولی او به لی حمله کرده و کشته می‌شود. لی وارد کارخانه می‌شود و با فرستنده به پلیس پیام می‌دهد. سپس با نگهبانان درگیر شده و آن‌ها را می‌کشد. هان (رئیس کارخانه) خبر دار شده و او را ابتدا زندانی کرده و سپس همراه یکی از دو همراه استادش (دیگری توسط هان کشته می‌شود) با شرکت کنندگان مسابقه در گیر می‌کند و لی و همراهش به همراه اسرای هان موفق به کشتن آن‌ها می‌گردند. لی به دنبال هان گشته و او را در اتاق آینه می‌کشد. در انتها، پلیس افراد باقی مانده هان را دستگیر می‌کند.


The French Connection.jpg

ارتباط فرانسوی یا رابط فرانسوی (The French Connection) ۱۹۷۱

 فیلم اکشن جنایی و دلهره‌آور به کارگردانی ویلیام فریدکین که فیلمنامهٔ آن توسط ارنست تایدیمن و با اقتباس از کتاب ارتباط فرانسوی اثر رابین مور نوشته شده‌است. فیلم دربارهٔ دو پلیس شهر نیویورک است که در تلاش‌اند محمولهٔ هروئینی را که از فرانسه وارد می‌شود متوقف کنند. بنیاد فیلم آمریکا ( بفا ) این فیلم را هشتمین فیلم هیجانی و دلهره آور تمام دوران ها انتخاب کرده است.

در فیلم، جین هکمن در نقش کارآگاه پلیس، «جیمی (پاپای) دویل»، فرناندو ری در نقش قاچاقچی فرانسویِ هروئین، «آلن شارنیر» و روی شایدر در نقش دستیار جیمی «بادی کلودی روسو» به ایفای نقش پرداخته‌اند.


The Matrix.jpg

ماتریکس (The Matrix) ۱۹۹۹

فیلم اکشن علمی-تخیلی به نویسندگی و کارگردانی واچوفسکی‌ها که در آن بازیگرانی همچون کیانو ریوز، لارنس فیشبرن، کری-ان ماس، هوگو ویوینگ، جو پانتولیانو و گلوریا فاستر ایفای نقش می‌کنند. ماتریکس که اولین قسمت از چهارگانه ماتریکس است، آمیزه‌ای از اکشن، هنرهای رزمی و دارای یک فیلم‌نامه چندلایه است که یک جامعه پادآرمان‌شهر در آینده را به تصویر می‌کشد، که در آن درک واقعیت توسط انسان‌ها در دنیایی ساختگی به نام «ماتریکس» رخ می‌دهد، که به دست ماشین آلات هوشمند برای غلبه بر جمعیت انسان‌ها، شبیه‌سازی شده‌است. این در حالی است که حرارت و فعالیت‌های الکتریکی بدن انسان‌ها به‌عنوان منبع انرژی برای ماشین آلات محسوب می‌شوند. در این بین یک برنامه‌نویس کامپیوتر به نام نئو، از این حقیقت آگاه شده و همراه با افراد دیگری که خود را از این دنیای رؤیایی رها کرده‌اند، به شورشی علیه ماشین‌ها برمی‌خیزند.


Kill Bill.jpg

بیل را بکش (Kill Bill) ۲۰۰۳

چهارمین ساختهٔ نویسنده-کارگردان کوئنتین تارانتینو که در دو قسمت مجزای بیل را بکش بخش ۱ (پاییز سال ۲۰۰۳ میلادی) و بیل را بکش بخش ۲ (بهار سال ۲۰۰۴ میلادی) ساخته شده ‌است و مدت نمایش آن مجموعاً چهار ساعت است. این یک فیلم حماسی و انتقام‌جویانهٔ دراماتیک است. به گفتهٔ خود کارگردان این فیلم به عنوان ادای دین به فیلم‌های رده B هالیوودی ساخته شده‌است. در سرتاسر دوگانه می‌توان ادای دین‌های کارگردان نسبت به فیلم‌های مختلفی را که بعضاً شهرتی خاص دارند، مشاهده کرد. روش‌های فیلم‌برداری و تدوین این اثر کاملاً خاص هستند. برای مثال فصل‌های مختلف فیلم با ترتیب زمانی به هم ریخته پخش می‌شود. درست مانند زمانی که در سینمایی قدیمی حلقه‌های فیلم اشتباه پخش می‌شد.


Terminator 2.jpg

نابودگر ۲: روز داوری (Terminator 2: Judgment Day) ۱۹۹۱

فیلمی در ژانر اکشن علمی تخیلی به تهیه‌کنندگی و کارگردانی جیمز کامرون که کامرون فیلم‌نامهٔ این فیلم را با ویلیام ویشر نوشته ‌است. این فیلم دنبالهٔ نابودگر (۱۹۸۴) است و دومین قسمت در فرنچایز نابودگر به‌شمار می‌رود. در این فیلم هوش مصنوعی بدخواه به‌نام اسکای‌نت یک ترمیناتور — ماشین کشتار بسیار پیشرفته — را به سال ۱۹۹۵ می‌فرستد تا رهبر آیندهٔ مقاومت بشر، جان کانر را در کودکی بکشد. مقاومت برای محافظت از کانر و تضمین آیندهٔ بشریت، یک نابودگر که دوباره برنامه‌ریزی شده و پیشرفت کمتری دارد را می‌فرستد. بازیگران فیلم آرنولد شوارتزنگر، لیندا همیلتون، رابرت پاتریک و ادوارد فرلانگ هستند.


Heat.jpg

مخمصه (Heat) ۱۹۹۵

فیلمی در ژانر جنایی و اکشن به نویسندگی و کارگردانی مایکل مان و تهیه‌کنندگی آرت لینسون. در این فیلم آل پاچینو و رابرت دنیرو به ایفای نقش پرداخته‌اند. مخمصه اولین فیلمی بود که رابرت دنیرو و آل پاچینو در مقابل یکدیگر در سکانس‌هایی بازی کردند. البته ۲۱ سال قبل هردو در قسمت دوم فیلم پدرخوانده به ایفای نقش پرداخته بودند، ولی در هیچ قسمتی از این فیلم در مقابل یکدیگر قرار نمی‌گرفتند. در فیلم پاچینو و دنیرو حدود ۱۵ دقیقه در مقابل یکدیگر قرا می‌گیرند و این رویارویی دو غول بزرگ سینما در قرن ۲۰ را بسیاری از صاحبنظران و منتقدان فیلم و سینما رویارویی دو سبک مهم بازیگری یعنی سبک برون‌گرای پاچینو و سبک درون‌گرای دنیرو دانسته‌اند که در نوع خود یک کلاس بازیگری است.


Mad MaxFury Road.jpg

مکس دیوانه: جادهٔ خشم (Mad Max: Fury Road) ۲۰۱۵

فیلم اکشن پسا-آخرالزمانی استرالیایی به نویسندگی، تهیه‌کنندگی و کارگردانی مشترک جرج میلر که میلر در فیلمنامه با برندان مک‌کارتی و نیکو لاتوریس همکاری کرده است. این فیلم که چهارمین اثر و یک بازراه‌اندازی از فرنچایز مکس دیوانه است، توسط ویلیج رودشو پیکچرز، کندی میلر میچل و رت‌پک انترتینمنت تولید شد و توسط رودشو انترتینمنت در استرالیا و برادران وارنر پیکچرز به صورت جهانی توزیع شد. در این فیلم تام هاردی و شارلیز ترون به همراه نیکلاس هولت، هیو کیز-برن، رزی هانتینگتون وایتلی، رایلی کیئو، زوئی کراویتز، ابی لی کرشا و کورتنی ایتون در نقش‌های فرعی بازی می‌کنند. فیلم جاده خشم در یک زمین بیابانی پسا آخرالزمانی که در آن بنزین و آب کالاهای کمیاب هستند، اتفاق می‌افتد و مکس راکاتانسکی را دنبال می‌کند که به نیروهای امپراتور فیوریوسا می‌پیوندد تا با یک کامیون تانکر زرهی از دست رهبر فرقه ایمورتان جو و ارتشش فرار کند و به یک نبرد جاده‌ای طولانی منجر شود.


The Dirty Dozen.jpg

دوازده مرد خبیث  (The Dirty Dozen) ۱۹۶۷

فیلمی به کارگردانی رابرت آلدریچ که اتفاقات فیلم در جنگ جهانی دوم، سال ۱۹۴۴ رخ می‌دهد. «سرگرد رایسمن» (لی ماروین)، افسر امریکایی مستقر در انگلستان، مأموریت می‌گیرد که با استفاده از دوازده سرباز محکوم (به دلیل قتل، تجاوز یا دزدی)، قصری در فرانسهٔ اشغال شده (محل گرد آمدن تعدادی از امرای ارتش آلمان) را منفجر کند.


Lola rennt.jpg

بدو لولا بدو (Lola rennt) ۱۹۹۸

فیلمی آلمانی به نویسندگی و کارگردانی تام تیکور و بازی فرانکا پوتنته در نقش لولا است. این فیلم با ژانر تجربی، دلهره‌آور در جشنواره فیلم ونیز نمایش داده شد، و برای رقابت برای شیر طلایی پرداخت. این فیلم پس از انتشار با تحسین تمجید منتقدان روبرو شد و جوایز فراوانی از جمله جایزهٔ بزرگ از انجمن منتقدان فیلم بلژیک، جایزه مخاطبان در جشنواره فیلم ساندنس، بهترین فیلم در جشنوارهٔ بین المللی فیلم سیاتل، و هفت جایزه در جوایز فیلم آلمان را بدست آورد. این فیلم همچنین به عنوان فیلم ورودی کشور آلمان برای جایزه اسکار بهترین فیلم بین‌المللی در هفتاد و یکمین دوره جوایز اسکار انتخاب شد، هر چند که در نهایت نامزد دریافت جایزه نشد. نام این فیلم به Run Lola Run (بدو لولا بدو) در انگلیسی برگردان شده‌است.


Fast Five.jpg

سریع و خشمگین ۵ یا سریع ۵ (Fast Five) ۲۰۱۱

پنجمین قسمت از مجموعه فیلم‌های سریع و خشمگین به کارگردانی جاستین لین محصول آمریکا در ژانر اکشن، سرقت و تعقیب و گریز است. از بازیگران آن می‌توان به وین دیزل، پل واکر، جوردانا بروستر، ترسی گیبسون، لوداکریس، سانگ کانگ، مت شولتز، دون عمر، السا پاتاکی، ژواکیم دی آلمیدا، گل گدوت و دواین جانسون اشاره کرد. این فیلم پس از فیلم سریع و خشمگین ۴ از این مجموعه، تولید شده‌است. تصویر برداری فیلم در برزیل و پورتوریکو انجام شده‌است.


The Bourne Identity.jpg

هویت بورن (The Bourne Identity) ۲۰۰۲

فیلمی اکشن مهیج به کارگردانی داگ لیمان و نویسندگی تونی گیلروی و ویلیام بلیک هیرون که بر اساس رمانی به همین نام، به قلم رابرت لودلوم ساخته شده‌است. از بازیگران آن می‌توان به مت دیمون، فرانکا پوتنته، برایان کاکس، کلایو اوون، کریس کوپر، آدواله آکینویه آگباجه، جولیا استایلز، جاش همیلتون و والتون گوگینس اشاره کرد. این اولین قسمت در مجموعه فیلم‌های بورن به حساب می‌آید که دنباله‌های آن شامل برتری بورن (۲۰۰۴)، اولتیماتوم بورن (۲۰۰۷)، میراث بورن (۲۰۱۲) و جیسون بورن (۲۰۱۶) می‌شوند.


Top Gun Maverick.jpg

تاپ گان: ماوریک (Top Gun: Maverick) ۲۰۲۲

فیلم درام اکشن به کارگردانی جوزف کوشینسکی و نویسندگی ایرن کروگر، اریک وارن سینگر و کریستوفر مک‌کوری که بر پایهٔ داستانی از پیتر کریگ و جاستین مارکس ساخته شده‌است. این فیلم دنبالهٔ تاپ گان (۱۹۸۶) است و در آن تام کروز در نقش خلبان آزمایشی کاپیتان پیت «ماوریک» میچل، در کنار مایلز تلر، جنیفر کانلی، جان هم، گلن پاول، لوئیس پولمن، اد هریس، مونیکا باربارو و وال کیلمر ایفای نقش کرده‌است. داستان این فیلم ۳۷ سال پس از نسخهٔ قبلی جریان دارد و بازگشت ماوریک به برنامه آموزشی تاکتیک‌های جنگنده ضربتی نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا (مشهور به «تاپ‌گان») را دنبال می‌کند، که در آن باید با گذشتهٔ خود روبرو شود و گروهی از خلبانان جنگندهٔ جوان‌تر را آموزش دهد.

منبع: ورایتی

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید