سه شنبه, 09 ارديبهشت 1393 14:45

نگاهی به سریال پر مخاطب «یتیم سیاه» (Orphan Black)/سازندگان این سریال روی لبه تیغ راه می روند

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

عادل متکلمی آذر (سی و یک نما)- چند ماه پیش باسریال «یتیم سیاه» (Orphan Black) در لیست 20 سریال برتر سال 2013 به انتخاب "تیم گودمن"، منتقد هالیوود رپیورتر، برخورد کردم. با پایان یافتن فصل اول، ساخته شدن فصل دوم آن با توجه به موفقیتش انتظار بی جایی نبود و الان مدتی است که فصل دوم با پوستری متفاوت و مطمئناً با تعلیق و هیجان بیشتر نسبت به فصل اول شروع شده و دو اپیزود ابتدایی فصل دوم این مدعا را تا حدودی توانسته ثابت کند.

 

با پیشرفت هایی که در زمینه زیست فناوری و تحقیق ژنتیکی صورت گرفته بعید نبود که چنین سریالی ساخته شود و به این موضوع بپردازد. دستکاری ژنتیکی می‌تواند هویت و خود فهمی نوع انسان را تحت تاثیر قرار دهد. سریال یتیم سیاه با موضوع تکثیر ژنتیکی سعی دارد موضوع هویت و انتخاب شیوه زندگی یک فرد را به چالش بکشد. سارا، که نقشش را تاتیانا ماسلینی بازی می کند، دختر فقیر و یتیمی است که در خیابان‌های شهر آواره است و سرپناهی ندارد، با دیدن اتفاقی در ایستگاه مترو تمام زندگیش دچار تغییر می شود و متوجه می‌شود که افراد بیشتری وجود دارند که شبیه او هستند و در ضمن شخصی ناشناس سعی دارد همه آن ها را به قتل برساند...
در فصل اول شاهد بودیم که هلنا، یکی از کلون‌ها، به سارا نزدیک می‌شود و رابطه آن‌ها نسبت به دیگر کلون‌ها با هم بیشتر می‌گردد؛ در فصل دوم، این رابطه چه شکلی به خود خواهد گرفت؟ همچنین در فصل دوم گروه جدیدی به هدایت شخصی به نام هنریک یوهانسون به سریال اضافه شده اند که سعی دارند هلنا را به شدت تحت پوشش داشته باشند در حالی که در فصل اول بار سریال و تمرکز گروه ها بیشتر بر روی سارا بود! یعنی هلنا نیز مانند سارا از قابلیتهای ژنتیکی خاصی برخوردار است؟ شخصیت پردازی هنریک در فصل دوم بارزتر است و شخصیتی کاریزما و دوست داشتنی که در پس چهره ای شیطانی پنهان شده است نمایش داده می شود، "شخصیتی که به نظر می‌رسد در حال حمایت از کلون‌ها است و خودش نیز به این کار باور دارد". با شخصیت هنریک موضع دینی در مورد شبیه سازی و زیر سوال بردن قدرت انحرافی علم نیز مطرح می شود که با کمک هلنا می خواهد بقیه کلون ها را از بین ببرد و این کار را به عنوان "اجرای طرح برزگ خدا" معرفی می نماید. و اتفاقات و افراد دیگر که در ادامه سریال به آنها پرداخته خواهد شد.
ایده این سریال موضوعی جنجالی و بحث‌برانگیز است که از زاویه‌های مختلفی می‌توان به آن‌ها پرداخت که بیشترین سهم را اخلاق برعهده دارد به‌طوری که دغدغه فیلسوف معروفی مثل هابرماس را در کتاب «مهندسی ژنتیک و آینده سرشت انسان» به خود جلب کرده است. نحوه شکل‌گیری روح در شبیه‌سازی انسان در آزمایشگاه به چه صورت است؟ و انسان شبیه‌سازی شده مثل بقیه انسان‌ها واقعی و حقیقی است؟ و شبیه‌سازی به او قدرت اراده آزاد می‌دهد؟ یتیم سیاه البته سریالی فلسفی یا صرفا اخلاقی نیست که بخواهد در باب همه این سوالها سخنرانی کند یا فقط به جنبه ایده شبیه سازی انسان ها متمرکز شود کارگردانان و نویسندگان این سریال روی لبه تیغ راه می روند و سعی دارند هم به این سوالها جوابی بدهند و هم سریالی سرگرم کننده برای مخاطبان خود تدارک ببینند. اما همه سوال‌هایی اخلاقی در این سریال منتظر جواب هستند و باید دید که کارگردان‌های سریال تا چه حدی خواهند توانست به آن‌ها جواب دهند و سریال را به جلو ببرند و بدون افت تا انتها ببینده را همراه خود کنند.
این سریال توسط جان فاست و گرین مانسن کارگردانی می شود، جان فاست کسی است که کارگردانی سریال‌های مشهوری را در کارنامه خود دارد از جمله دختر گمشده (Lost girl)، حلقه مخفی (The Secret Circle) و اسپارتاکوس (Spartacus).
 
Orphan Black
یتیم سیاه
تهیه کنندگان: جان فاوکت، گرام مانسون
بازیگران: تاتیانا ماسلنی، دیلان بروس، جوردن گاواریس
ژانر: اکشن، درام، علمی-تخیلی

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید