دوشنبه, 13 شهریور 1402 23:34

سایت خبری "انتخاب"، رسانه‌ی اصلی جریان اعتدال توقیف شد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
سایت خبری "انتخاب"، رسانه‌ی اصلی جریان اعتدال توقیف شد سایت خبری "انتخاب"، رسانه‌ی اصلی جریان اعتدال توقیف شد

سی و یک نما - سایت خبری انتخاب وابسته به مؤسسه فرهنگی مطبوعاتی انتخاب به مدیرمسئولی "مصطفی فقیهی"، یکی از قدیمی‌ترین و اصلی‌ترین رسانه‌های جریان اعتدال توقیف شد.

خبرگزاری فارس نوشت که پايگاه اطلاع رسانی «انتخاب» به اتهام تخلف از قانون مطبوعات و مصوبات شورای عالی امنیت ملی بر اساس تبصره ماده ۱۲ قانون مطبوعات، توقیف و پرونده آن به مرجع قضایی ارجاع شد.

خبرگزاری فارس انتشار مطلب و ویدیویی با تیتر «حراج برند ایران/ سیاست خارجی ایران چرا اینقدر تضعیف شده است؟» را دلیل توقیف اصلی دانست.

صاحب امتیاز پایگاه خبری انتخاب با تایید خبر توقیف این رسانه، از عدم اعلام دلایل توقیف به خود و دیگر مدیران این رسانه خبر داد.

مصطفی فقیهی، روزنامه‌نگار و صاحب امتیاز پایگاه خبری «انتخاب» در گفت‌وگو با «شبکه شرق» با اشاره به اخبار منتشرشده از سوی خبرگزاری فارس مبنی بر توقیف این رسانه اظهار کرد: «من هم خبر توقیف پایگاه خبری انتخاب را از سوی رسانه‌ها شنیدم. به ما فعلا، چیزی به طور رسمی اعلام نشده است.»

او درباره دلایل احتمالی توقیف این رسانه نیز بیان کرد: «به ما دلیلی برای توقیف اعلام نکرده‌اند و منتظر اعلام نظر رسمی مقامات مربوطه هستیم.»

خبرگزاری فارس دلیل توقیف پایگاه خبری انتخاب را عدم اجرای ماده 12 قانون مطبوعات و تبصره آن اعلام کرد. تبصره این ماده اختیار توقیف مطبوعات را در صورت ارتکاب یکی از موارد زیر، به هیات نظارت بر مطبوعات داده است: «نشر مطالب الحادی و مخالف موازین اسلامی و ترویج مطالبی که به اساس جمهوری اسلامی لطمه وارد کند، اشاعه فحشاء و منکرات و انتشار عکسها و تصاویر و مطالب خلاف عفت عمومی، تحریص و تشویق افراد و گروه‌ها به ارتکاب اعمالی علیه امنیت، حیثیت و منافع جمهوری اسلامی ایران در داخل یا خارج، فاش نمودن و انتشار اسناد و دستورها و مسائل محرمانه، اسرار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، نقشه و استحکامات نظامی، انتشار‌مذاکرات غیرعلنی مجلس شورای اسلامی و محاکم غیرعلنی دادگستری و تحقیقات مراجع قضایی بدون مجوز قانونی، اهانت به دین مبین اسلام و مقدسات آن و همچنین اهانت به مقام معظم رهبری و مراجع مسلم تقلید، افترا به مقامات، نهادها، ارگانها و هر یک از افراد کشور و توهین به اشخاص حقیقی و حقوقی که حرمت شرعی دارند، اگرچه از طریق انتشار‌ عکس یا کاریکاتور باشد، سرقت‌های ادبی و همچنین نقل مطالب از مطبوعات و احزاب و گروه‌های منحرف و مخالف اسلام (‌داخلی و خارجی) به نحوی که تبلیغ از آنها‌ باشد (‌حدود موارد فوق را آیین‌نامه مشخص می‌کند)، استفاده ابزاری از افراد (‌اعم از زن و مرد) در تصاویر و محتوی، تحقیر و توهین به جنس زن، تبلیغ تشریفات و تجملات نامشروع و غیرقانونی، پخش شایعات و مطالب خلاف واقع و یا تحریف مطالب دیگران، انتشار مطلب علیه اصول قانون اساسی»

پايگاه اطلاع رسانی «انتخاب» در کانال تلگرامی خود نوشت: در پی صدور رأی توقیف سایت انتخاب به دستور هیأت نظارت بر مطبوعات در دولت سیزدهم، لحظاتی پیش دسترسی به آدرس اینترنتی Entekhab.ir مسدود شد. بنا به احترام پایگاه خبری انتخاب به قانون، فعالیت این رسانه در کلیه پلتفرم‌های مجازی تا رسیدگی قضایی به پرونده، متوقف می‌شود.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید