دوشنبه, 21 مهر 1399 00:26

به مناسبت بزرگداشت حافظ: "مارال دوستی" کتابی درباره‌ حافظ تالیف می‌کند

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
به مناسبت بزرگداشت حافظ: "مارال دوستی" کتابی درباره‌ حافظ تالیف می‌کند به مناسبت بزرگداشت حافظ: "مارال دوستی" کتابی درباره‌ حافظ تالیف می‌کند

سی و یک نما - حافظ با لسانی که از غیب ودیعه گرفته، در گوش ما سخن عشق می‌خواند تا در کارگاه هستی، ناخوانده‌ها را با چشم دل به تماشا نشینیم و رموز مستی را از نرگس مست او نیوش کنیم.

 

به مناسبت بزرگداشت حضرت حافظ، "مارال دوستی" نویسنده و پژوهشگر از تألیف کتابی درباره حافظ خبر داد و گفت: این کتاب به شیوه درست‌خوانی ابیات حافظ اشاره دارد.

وی ادامه داد: پس از پژوهش هفت ساله و دسترسی به بیش از هفتصد منبع، تالیف این کتاب در پایانِ مسیر قرار گرفته است‌.

مارال دوستی گفت: کمتر ایرانی است که یک دیوان حافظ در خانه و بیتی از این دیوان را در حافظه نگاه ندارد. اما آن‌چه از زبان پارسی مانده و رایج شده با آنچه حافظ نگاشته فاصله دارد.

این نویسنده فعال در عرصه رسانه افزود: تربیت خوانش آثار کهن فارسی بیشتر ما بر عهده مدرسه بوده و آن‌چه به یاد داریم و یاد گرفته‌ایم محصول پژوهش نیست. این کتاب، درست‌خوانی ابیات را با دلیل و استناد به منبع یادآوری می‌کند.

وی در ادامه به نقش بزرگان این عرصه اشاره کرد و افزود: چه در زمان گذشته و چه اکنون بزرگانی این فرایند را ساده کرده‌اند که منابع ایشان نیز کمک بزرگی در این پژوهش به‌حساب می‌آید. این‌ کتاب، ساده‌خوانی واژه به واژه ابیات حافظ است که در ادامه پژوهش همین بزرگان خواهد بود.

*مارال دوستی نویسنده و پژوهشگر که با برنامه‌های پر مخاطب رادیویی همچون "راه شب" و "پرانتز باز" بیشتر شناخته می شود؛ در تلویزیون نیز با اجرای برنامه‌هایی چون "کاغذ‌رنگی" از شبکه چهار، برنامه‌ی « رادیو هفت» از شبکه آموزش و همچنین برنامه ی ترکیبی " تصویر زندگی" در شبکه دو سیما نشان داده که علاوه بر یک نویسنده و پژوهشگری موفق، در تهیه کنندگی و اجرا نیز توانایی های قابل توجهی دارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید