یکشنبه, 25 تیر 1396 17:51

ممنون آقای روحانی! ممنون مطبوعات ایران ! ممنون رسانه ملی

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هما گویا (سی و یک نما ) – وقتی در کوچه و خیابان شهرم پوششی توجهم را جلب می کند که به جز یک تکه حریر نازک روی سر بقیه ظواهر نه شبیه به مردم خارج از کشوروغیر مسلمان بلکه شبیه به قشر خاصی از زن های خاص محله ای احتمالا در نیویورک است که اسکورسیزی سال ها پیش در آن فیلم "راننده تاکسی" را ساخت، به این می اندیشم که تا چه حد در مورد فلسفه حجاب می دانم.وقتی چشمان حریص پسرها را روی بدن این خانم ها حس می کنم در حالی که می دانم اگر "مریم میرزاخانی" با آن صورت ساده و موهای کوتاه از کنار این جوانان می گذشت ، جز احترام به عفاف و حجاب او هیچ عکس العملی نداشتند باز با خودم به دنبال پاسخی برای سوال هایم می گردم.

 

دیشب دیدم که چطور اخبار ساعت بیست شبکه چهار ، بیست وسی شبکه دو ، بیست و دو شبکه سه و....تصاویری از این دانشمند از دست رفته مان پخش کرد که چندان سختگیری روی حجابش نبود ، پیش از این هم دیدم که حسن روحانی در صفحه شخصی اش عکسی بی حجاب از او را به تصویر کشیده بود وامروز روی کیوسک روزنامه فروشی ها هم "تیتر یک " بعضی، تصویر مریم بود با چهره پاک، چشمان نافذ و موهای کوتاهش.... و چه حس خوبی داشتم و حس خوبم بیشتر شد وقتی که دیدم در این حس با خیلی ها شریکم.
انگار مریم میرزا خانی یک معادله ی سخت دیگر را هم با مرگش حل کرده بود. نظر فرشته حبیبی وزنامه نگار را با هم می خوانیم.
فرشته حبیبی : روزنامه های صبح با تصویر مریم میرزاخانی
از دیروز که در صفحه اینستاگرام دکتر روحانی تصویر بدون حجاب مریم میرزاخانی منتشر شده ، بحث حجاب اختیاری ، روی تازه ای از خودش نشان داده. تا بحال در مطبوعات ایران مجوزی برای چاپ عکس زن ایرانی مسلمان ، بدون حجاب وجود نداشته. و اگر کسی در نشریه یا روزنامه ای با مسئولیت خودش اینکار را کرده ، ریسک اخطار را پذیرفته. بخصوص در مجله ما ، همیشه با حساسیت ویژه ای ، عکس زنان مورد استفاده قرار میگیرد و حتی در مورد چاپ عکس فروغ فرخزاد هم ترجیح بر چاپ عکسهای با روسریش هست.
امروز صبح عکس ِ یک ِچندین روزنامه به تصویر مریم میرزاخانی مزین شده، بدون حجاب و با همان چهره دلپذیر عمیق. چه خوب که مجبور نشدیم یک قاب خالی سیاه (مثل اعلامیه های فوت زنان ) برای مرگ ملکه ریاضیات جهان در صفحه یک روزنامه هایمان بگذاریم. چه خوب که حالا با هر توجیه و مجوز متزلزلی، توانستیم نشان دهیم لااقل برای این یک نفر آنچه در سرش می گذشته مهمتر از آنچه بوده که در نگاه خیره مردانه به صورت زیبایش وجود داشته. هر چند حالا که دیگر نیست ....

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید