یکشنبه, 28 خرداد 1396 16:24

ده نکته درباره نشست خبری "اعتراف" شهاب حسینی / استاد نصیریان در اعتراض به اتفاقات اخیر نداشت

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
ده نکته  درباره نشست خبری "اعتراف" شهاب حسینی / استاد نصیریان در اعتراض به اتفاقات اخیر نداشت ده نکته درباره نشست خبری "اعتراف" شهاب حسینی / استاد نصیریان در اعتراض به اتفاقات اخیر در نشست حضور نداشت / باز هم نارضایتی اصحاب رسانه

هما گویا (سی و یک نما) – اختلاف بین هنرمندان و اصحاب رسانه کم کم دارد به یک مشکل جدی بدل می شود. مشکلی که یقینا سوء تفاهم نیست و هر دو طرف قضیه مقصرند. چارچوب نداشتن و تعریف نشدن اینکه عکاسی، خبرنگاری و نقد یک کار حرفه ای است و ورود بی رویه به این حرفه بدون داشتن شرایط و دانش لازم از یک طرف و کم طاقتی، غرور  برخی هنرمندان از طرفی دیگر موجب شده تا این دو صنف که لازم و ملزوم هم و یقینا ولی نعمتشان مردم هستند، رو در روی یکدیگر قرار بگیرند. خبرنگار و عکاس که از بی توجهی هنرمندان احساس تحقیر می کند و هنرمندی که متعجب است، چرا در یک نشست یا گرد همائی، تعداد دوربین ها از تعداد صندلی ها بیشتر است.

 

پس از اتفاق ناخوشایند نشست خبری سریال "زیر پای مادر" در چند روز اخیر، حالا خبرنگاران از نشست خبری نمایش "اعتراف" شهاب حسینی هم ناخرسند بیرون آمدند.در حالی که شهاب حسینی همیشه به عنوان یک بازیگر صاحب اخلاق مطرح است.

در ده نکته نگاه خبرنگاران رسانه های گوناگون با طیف گرایش های مختلف را در رابطه با نشست خبری نمایش اعتراف، با هم مرور می کنیم:

*نام شهاب حسینی در جریان هر فعالیت و کار هنری که حضور داشته باشد با توجه به پیشینه و کارنامه موفق او در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی که در شرایط کنونی این هنرمند را تبدیل به چهره‌ای محبوب در هنرهای نمایشی، تلویزیون و سینما کرده است، هر ذهن کنجکاوی را ترغیب می‌سازد که پیگیر رویدادهای پیرامون وی باشیم. مضاف بر اینکه اطلاع پیدا کنیم، شهاب حسینی پس از مدت‌ها فعالیت در عرصه تصویر و سینما، اینک فرصت را غنیمت شمرده تا با متوسل شدن به مجموعه‌ای از عوامل و بازیگران طراز اول، کاری را به روی صحنه تئاتر ببرد که حداقل آن این است که به واسطه حضورش در مقام کارگردان و بازیگر نمایش، استقبال کم‌نظیری از آن به عمل خواهد آمد کما اینکه پیش فروش روزهای اول این نمایش خیلی زود به اتمام رسید

 

 

*تأخیر 50 دقیقه‌ای برگزاری نشست به علت عدم حضور به موقع شهاب حسینی و برخی از بازیگران در شرایطی که خبرنگاران به‌موقع و به سبب اشتیاق و رغبت به دیدار رو در رو با این هنرمند محبوب حضور یافته بودند تا اندازه زیادی نسبت به چنین رفتار غیرحرفه‌ای از سوی یکی از گیشه‌سازترین هنرپیشگان حال حاضر سینما و تئاتر ایران معترض شده و بیشتر آنها قصد ترک محل را برای ابراز این اعتراض داشتند.یقینا این اتفاق بی تاثیر به اتفاق روزهای اخیر نبوده و به نظر می رسد که خبرنگاران در حال حاضر طاقت گذشته را ندارند.

 

 

*هرچند که روابط عمومی تئاتر شهر خبرنگاران معترض را به خویشتنداری دعوت و بابت تأخیر کارگردان و سایر عوامل این نمایش از آنها عذرخواهی کرد و قول مساعد داد که تا چند دقیقه دیگر با حضورشان، نشست رسماً برگزار خواهد شد، اما پرسش بی‌پاسخ اینکه چرا باید چنین امری یعنی تأخیر در برگزاری به‌موقع بسیاری از این رویدادها در عالم فرهنگ و هنر تبدیل به یک عرف شده و نهایتاً با یک عذرخواهی ساده همه چیز ظاهراً به خیر و خوشی ختم شود؟

(البته گاهی فقط عذرخواهی ساده نیست و با یک کارت هدیه صدهزار تومانی یا یک شیشه عطر،به راحتی خبرنگار و عکاس را می خرند . کاری که دراولین نشست خبری فیلم "سلام بمبئی" که هیچکدام از بازیگران حضور نداشتند اتفاق افتاد و آقای نوروز بیگی در پردیس کوروش از دل اصحاب رسانه در آورد).

 

 

*به طور معمول که البته آن را نیز باید قبیح دانست اغلب رویدادهای فرهنگی و هنری در کشور با تلورانس 15 تا 20 دقیقه تأخیر برگزار می‌شوند اما تأخیری بالغ بر 45 و یا 50 دقیقه قابل تحمل و قبول نیست هرچند که نتیجه آن این باشد که سرآخر جمعیتی از خبرنگاران و علاقه‌مندان به بازیگران طراز اول سینما و تئاتر کشور معترض شوند.فعالان این عرصه در هر جایگاه و مقام و مرتبه‌ای که هستند خوب است به این مهم توجه داشته باشند که خلف وعده از نظر نگرش اسلامی تضییع حق‌الناس است که اتفاقاً به منظور پرهیز و دوری از آن بسیار سفارش شده است و به ویژه اینکه در این گرمای هوا با زبان روزه خبرنگاران وقتی برای شخصیت یک هنرمند محبوب احترام قائل شده و حضور می‌یابند، این امر باید متقابل از سوی آن فرد مورد نظر نیز اتفاق بیفتد.

(باز هم سوء استفاده از سنت روزه داری!!! فراموش نکنید دوستان اصحاب رسانه که ما در هشت سال جنگ تحمیلی رزمندگانی داشتیم که با دهان روزه می جنگیدند )

 

 

*شهاب حسینی که امروز با یک ساعت تاخیر در نشست خبری نمایش «اعتراف» که کارگردانی آن را بر عهده دارد، حضور یافت در واکنش به اعتراض خبرنگاران نسبت به این موضوع گفت: در شروع جلسه نیازی به حضور من نبود و ترجیح می دادم که در زمان پایانی نشست، صحبت کنم و باید جلسه در ساعت مقرر آغاز می شد.ضمن اینکه برای کار نمایش نیاز چندانی به صحبت و حرف نداریم بلکه کار باید دیده شود.

(و نیاد آن روزی که محبوب ترین و بهترین بازیگر حال حاضر سینمای ایران که به او در دنیا می بالیم در تعامل با رسانه ها و مردم کم انرژی شود).

 

 

*وی درباره عدم حضور "استاد علی نصیریان" در این نشست نیز اظهار کرد: دلیل نبودن ایشان قابل درک است زیرا با حواشی اخیر، این جلسات رنگ و بوی خود را از دست داده و به جلسات پرسش و پاسخ تبدیل شده است. ما در کنار یکدیگر به عنوان اصحاب فرهنگ جمع می شویم و اتفاقات خوب و بد جامعه را نشان می دهیم. دست رسانه و فرهنگ برای ارتقای فرهنگ جامعه باید در دست هم باشد و وضعیت فعلی تاسف آور است. شهاب حسینی با بیان اینکه اگر سوالی باشد پاسخ می دهیم و اگر نباشد نیازی به صحبت کردن نداریم، خاطرنشان کرد: فرهنگ و رسانه برای اثبات چیزی کنار هم قرار نمی گیرند بلکه برای تعامل باید در کنار هم جمع شوند.

 *حسینی پس از ورود خود خطاب به خبرنگاران عنوان کرد: به دلیل ترافیک سنگین نتوانسته سر ساعت حضور پیدا کند، اما از سایر عوامل خواسته که نشست را آغاز کنند. شهاب حسینی پس از آغاز نشست با اشاره به اینکه جلسه رنگ و بوی دوستانه خود را از دست داده و به پرسش و پاسخ تبدیل شده است، توضیح داد: ما در کنار هم جمع شدیم تا به ارتقای فرهنگ و هنر کمک کنیم. هیچ کس از جنجال خوشش نمی‌آید. من گفتم نیازی به اصحاب رسانه ندارم الان هم میگویم اتفاقی که باید بیافتد می افتد قضاوت و تحلیل ها مشخص می شود. الان کار من به والله تبلیغاتی نیست من کوچکترین وجهی برای تبلیغات دراین کار نمی‌بینم.

بازیگر برنده نخل طلای کن ادامه داد: باید همه چیز در چارچوب احترام متقابل پیش برود و گفت: من پیش از جلسه شرایط را پیش بینی کرده بودم اما برای تاخیر عذرخواهی می کنم که دلیل اصلی آن بار ترافیکی حاصل از شب های احیا بود. حسیشهابنی نمایش «اعتراف» را از 31 خرداد ماه بر اساس متنی از برد میرمن به صحنه می برد و اجرای این نمایش تا پایان مردادماه ادامه خواهد داشت.

*در ادامه احمد ساعت‌چیان دستیار کارگردان عنوان کرد: ماجرای نمایش «اعتراف» به اواخر سال 90 بازمی‌گردد اما به طور جدی از سال گذشته درباره آن با شهاب صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم تا متن اعتراف را به صحنه ببریم.سپس حسینی با قطع صحبت ساعت‌چیان عنوان کرد: این صحبت‌ها الان کاربردی نیستند، بهتر است به این بپردازیم که چرا بنده با این همه شرایط مالی و پیشنهادات با رقم‌های هنگفت امروز در تئاتر حضور پیدا کردم. جوابش این است، به دلیل اتفاق مهمی که متأسفانه در سینما کمتر رخ می‌دهد و آن اغنای روحی است. هر هنرمندی حق دارد تا از کارش لذت ببرد. من هم دوست نداشتم مثل یک کارمند هر روز سر یک کار مشخص بروم، در نهایت این ناقوس مرگ من بود و حالا تلاشی در جهت بقا کردم.

 

*شهاب حسینی گفت:همیشه دوست داشتم اندیشه‌های امتحان‌شده‌ی گذشته را به روی صحنه ببرم. این کار در سینما کمتر رخ می‌دهد. به نظر من اینکه نویسنده ـ کارگردان داشته باشیم، امکان‌پذیر نیست، مگر هر کسی می‌تواند قلم به دست بگیرد و با اعتماد به‌نفس هم نویسنده باشد هم کارگردان؟ بنابراین همیشه این حسرت من بوده که چرا در فیلم‌هایم کمتر از اقتباس‌های مطرح دنیا استفاده شده است.

بازیگر "جدائی نادر از سیمین" با اشاره به اینکه به تئاتر آمده تا نفس بکشد؛ چراکه احساس خفگی می‌کند،‌ توضیح داد: تلاش کردم کارهایی انجام دهم تا اندیشه و پنداری منتقل شود،‌ وگرنه کار به دلم نمی‌نشیند. درنهایت تمام کارهای خودم جست‌وجویی برای حقیقت بوده است.

 

 

*وی با اشاره به اینکه در این دوره راضی کردن سرمایه گذاری برای تئاترراحت تر صورت می گیرد،‌گفت: چون شرایط تئاتر مشخص تر است، من پیشنهاد می کنم که در این بستر هم برای کارهای فرهنگی زمان صرف کنند. خود من هم اگر روزی سرمایه جور شود تصمیم دارم به کارهایی که در این زمینه به آن علاقه مند هستم، بپردازم.

 

 

«اعتراف» نام نمایشی است که زمزمه‌های تولید آن توسط شهاب حسینی و با بازی درخشان هنرمندان پیشکسوتی چون علی نصیریان از چند ماه پیش در فضای رسانه‌ای دست به دست شد و همه منتظر به روی صحنه آمدن آن بودند . حالا این انتظار به سر رسید و با مقرر شدن زمانی برای تشکیل نشست خبری این نمایش با حضور همه عوامل اصلی، دیگر اطمینان از آن یافتیم که به‌زودی شاهد درخشش بازیگرانی نام‌آشنا و محبوب در تالار اصلی تئاتر شهر خواهیم بود.

 

 نشست خبری نمایش «اعتراف» به کارگردانی و بازی شهاب حسینی و سایر عوامل نمایش، امروز (28 خرداد) در حالی در تئاتر شهر برگزار شد .

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید