شنبه, 15 فروردين 1394 15:27

دعوت به تجمع نظام پزشکی علیه پخش سریال در حاشیه / تجمعی که می تواند مهران مدیری را نجات دهد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دعوت به تجمع نظام پزشکی علیه پخش سریال در حاشیه / تجمعی که می تواند مهران مدیری را نجات دهد به بهانه دعوت به تجمع نظام پزشکی علیه پخش سریال در حاشیه/ تجمعی که می تواند مهران مدیری را نجات دهد

هما گویا (سی و یک نما) – اولین خبر تلویزیونی که بعد از تعطیلات نوروزی در لابهلای تیترهای داغ تفاهم ایران و 5+1 در لوزان خودنمائی می کند، اعتراض سازمان نظام پزشکی به سریال "در حاشیه" مهران مدیری است. سریالی که با پول مردم ساخته می شود، کم فروشی در تایم برنامه می کند و به بهانه ی پشت صحنه، با راش های دور ریختنی تا سقف ده دقیقه آنتن را می گیرد و هیچ حرفی هم تا به اینجا برای گفتن ندارد.

برنامه های نوروزی تلویزیون در سال نو بار دیگر موجب شد تا در برابر "کلاه قرمزی" بایستیم و کلاه از سر برداریم که متعهدانه برنامه می سازد، نبض مخاطب را در دست دارد و او را در هر سن و سالی به وجد می آورد و یقین اینکه یکی از دلایل موفقیت این برنامه ماندگار، همدلی، با هم بودن و با هم ماندن عوامل آن در این بیش از دو دهه است. بر و بچه های کلاه قرمزی  بیشتر شدند اما کسی جای کسی را نگرفته. کسی با کسی کل کل ندارد و هیچکس نمی خواهد دیگری را ماسکه کند چرا که گروه اجازه نمی دهند. احترام دو کارآکتر پیشکسوت یعنی کلاه قرمزی و پسرخاله هم واجب است.

اتفاقی که مدتی است در گروه مهران مدیری نمی افتد. او می خواهد سالاری کند که یقین یکی از سالارهای برنامه های طنز ایرانی است اما سالاری کردن هم هنر می خواهد. به قولی، رئیس باش اما ریاست نکن. طنز تلویزیونی تیم رئال مادرید چند سال پیش نیست که هر چه ستاره است جمع کنی و بعد نیمکت نشین "در حاشیه" بگذاری و شکست هم بخوری. نمی شود اول دو سوم کمدین های تلویزیونی را انتخاب کنی و بعد از نویسنده بخواهی برایشان متن بنویسد. مدیری این تجربه را در نمایش خانگی کرد و دید که جواب نمیدهد اما دوباره تکرار کرد و حالا در لبه ی تیغ مایوس شدن مخاطب از او و کارهایش قرار دارد.

و حالا سازمان نظام پزشکی تصمیم گرفته تا به بهانه اعتراض به سریال طنز "در حاشیه" تجمع کند که این بهترین اتفاقی است که می تواند برای این سریال بیفتد. اگر منجر به تعطیلی کار شود که مهران مدیری می تواند ادعا کند که این شروع بود و دست گرمی و ما می خواستیم در ادامه شاهکار سریال های طنز را ارائه دهیم و اگر هم ادامه پیدا کند که مسلم اینکه تبلیغ خوبی است تا شاید بازار "در حاشیه" را گرم کند. به هر حال وقت آن رسیده که مدیری بداند سریال سازی، تاریخ تولد و مدرک تحصیلی نیست که به راحتی مردمرا به سخره بگیری و در حالی که خودت سالها پیش گفته باشی متولد 1341 هستی و مدرک تحصیلی دیپلم اقتصاد داری به یکباره پنج سال جوان شوی و مدارج عالیه طی کنی و سکوت اطرافیانت را محک بزنی و با خود بگوئی که هر باوری را به این جماعت می شود تحمیل کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی در پی پخش برنامه ها ی ضد نظام سلامت از صدا و سیمارییس کل سازمان نظام پزشکی نسبت به تخریب رابطه پزشک و بیمار و عواقب هرگونه واکنش احتمالی جامعه پزشکی به نهادهای امنیتی و قضایی هشدار داد. ارزش طبابت و فقاهت برابر است کی این خط قرمز را شکسته اید که طبابت را نشانه گرفته اید؟ پزشکان سال هاست یارانه نظام سلامت را می پردازند اگر دولت دستاوردی در زمینه سلامت داشته مدیون ایثارگری کادر درمان است. در نامه دکتر زالی خطاب به رییس صدا و سیما چنین آمده است:

جناب آقای دکتر محمد سرافراز

ریاست محترم سازمان صدا و سیما

سلام علیکم

احتراما با تبریک سال نو و آرزوی موفقیت برای جنابعالی، همانطور که مستحضرید پیش از این نیز در مکاتبات متعدد با جناب آقای ضرغامی ریاست وقت سازمان و جنابعالی کرارا بر اهمیت تحکیم رابطه بین پزشک وبیمار و نقش موثر آن در درمان تاکید گردید و از رویه نامناسب آن سازمان محترم به طور اخص در طی هجده ماه گذشته که به صور مختلف و با اتکا به آمار مجعول و تصاویر غیرقابل اعتماد و تولید برنامه های غیرآگاهانه و بعضا مغرضانه در تخریب این رابطه موثر کوشیده است گلایه مندی خود را به نمایندگی از جامعه بزرگ پزشکی کشور اعلام نموده ام.

شعار امسال به ابتکار مقام معظم رهبری به نام "دولت، ملت- همدلی و همزبانی" نامگذاری گردید.نیک می دانید که اگر دولت دستاوردی در زمینه سلامت داشته است و از کاهش پرداخت از جیب مردم سخن می گوید؛ این موفقیت جز با فداکاری و همکاری ایثارگرانه و صبورانه همه ی دست اندرکاران عرصه درمان اعم از پزشک و پرستار و پیراپزشک میسر نبوده است. فراموش نکنید طی این سال ها جامعه خدوم پزشکی بوده است که از حقوق واقعی خود گذشته و یارانه نظام سلامت را از جیب خود پرداخت کرده است. آن ها که از نزدیک دستی برآتش دارند ویا خدای نکرده در طی این مدت به کسالتی دچار شده اند، حجم عظیم مراجعان و زحمات شبانه روزی و طاقت فرسای کادر درمان را دیده اند که البته بعضا میزان رضایتمندی مردم در رسانه ملی انعکاس یافته است. اما گویا برای رسانه همکاران درمانگر جزئی از مردم محسوب نمی شوند تا بخشی از زحمات آن ها نیز که علت العلل این رضایتمندی است را نشان دهد؛ اگرچه هرگز در این قاب آن همه ایثارگری نمی گنجد.

اعتماد مردم به پزشکان علاوه برآنکه نیازی طرفینی است تاثیر واضحی بر کاهش بار کاری نظام سلامت و بار مالی دولت دارد و می بایست محور برنامه های پرمخاطب رسانه ملی قرار گیرد. قبلا نیز گفته ام که تصویر کلی حاصل از برنامه های صدا وسیما متاسفانه نمایی غیرقابل اعتماد، ناامیدکننده و آکنده با انواع ناهنجاری ها و فسادها را در ذهن مخاطب از نظام سلامت به یادگار می گذارد و این درحالی است که بدون شک جامعه پزشکی ایران یکی از موفق ترین و سالم ترین نظام های سلامت در منطقه و حتی جهان است.

بزرگنمایی و استفاده از اشارات شیرین اگر به درستی استفاده شود موجبات بهجت درونی و نشاط را ایجاد می کند، اما نه ساخت سریال به ظاهر طنزی که در آن پزشکان به نحوی به سخره گرفته می شوند که تصویری غیرمنصفانه و همراه با لودگی از آن ها نمایش داده می شود که نه فایده ای در اصلاح امور دارد و نه سبب ساز شادی است.

مطلعید در نامه پیشین که در اول دی ماه گذشته به معاونت محترم سیما نوشته شد یه طور مبسوط و مستدل به نگرانی از ساخت چنین سریالی پرداخته و عواقب واکنش های اجتماعی پیش بینی شد. در همان زمان در جلسه ای که با روسای انجمن های علمی تخصصی کشور برگزار شد، نظرات مستفاد از آن جلسه با حضور رییس محترم شورای سیاستگذاری سلامت سازمان صدا و سیما بررسی واحتمالا منجر به تغییراتی در نام و سناریوی سریال که بن مایه اصلی آن به سخره گرفتن جامعه پزشکی بود شد. اما گویا همه آن نظرات دلسوزانه مد نظر قرار نگرفته است.

درناف دو علم بوی طیب است          وآن هردو فقیه یا طبیب است

اهمیت طبابت تا بدان حد است که پیامبراکرم (ص) علم الادیان را در کنار علم الابدان آورده اند و ارزش طبابت را با فقاهت یکسان دانسته اند؛ در کدامیک از برنامه های صدا و سیما این خط قرمز شکسته می شود که حال طبابت را نشانه گرفته است؟

مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای شورای عالی نظام پزشکی بر تقدیس جامعه پزشکی اشاره و فرمودند:" ما احتیاج داریم مردم به پزشک اعتماد کنند، احترام کنند، او را تکریم کنند و او را تقدیس کنند". همچنین در زمان ترخیص از بیمارستان نیز فرمودند:" من به دکترهای خودمان افتخار می کنم. علم الیقین من درباره توانایی پزشکان ایرانی به عین الیقین تبدیل شد."

حال سوال این است که آیا پخش چنین برنامه های موهوم در طول سنوات گذشته در راستای نگاه مدبرانه مقام معظم رهبری نسبت به جامعه پزشکی بوده است؟

پزشکان بیدار و مهربان ایران با هوشیاری تحسین برانگیز خود به رغم تمام نامهربانی ها که در حقشان صورت گرفته هیچ گاه مراتب اعتراض خود را طوری بیان نکرده اند که نامحرمان و بدخواهان بتوانند از آن سوء استفاده کنند. با عنایت به ناخرسندی آحاد جامعه پزشکی از رویه صدا و سیما و همکاری شایسته ای که در ارتقای آموزش عمومی مردم در رسانه ملی داشته اند و همچنین درخواست قبلی مبنی بر حداکثر دقت و صلاح اندیشی آن سازمان محترم در خصوص برنامه های مرتبط با نظام سلامت، موکدا با گوشزد نمودن عواقب هرگونه واکنش اجتماعی احتمالی از دستگاه های امنیتی و قضایی می خواهیم در جریان امر قرار گیرند.

قطعا اگر نیاز به هر اقدامی باشد سازمان نظام پزشکی ضمن پیگیری قاطع، با نظرخواهی از جامعه پزشکی کشور و تصمیم گیری در شورای عالی خود از تمامی راهکارها و ظرفیت های قانونی و مدنی استفاده خواهد کرد.

در آستانه سال نو نیز پخش گزارشی هدفمند در شبکه خبر موجبات تلخکامی جمع بزرگی از پزشکان عمومی کشور را فراهم آورد در حالیکه بارها تذکار لازم در زمینه مشورت در ساخت چنین برنامه هایی و حداقل آگاهی از قوانین و حتی اعلام آمادگی  سازمان نظام پزشکی نیز خاطرنشان گردیده بود.

لازم به یادآوری است که مردم به پزشکان خود اعتماد دارند و این جزئی از فرهنگ ایرانی است که حتی نه فقط در مشکلات درمانی که در برخی مسائل زندگانی شخصی نیز پزشک را محرم خود دانسته و او را طرف مشورت قرار می دهند و هرگونه تخریب در این رابطه بیش از آنکه پزشک را متضرر کنند اثری به مراتب بیشتر بر بیماران  و مردم خواهد داشت.

در ضمن سازمان نظام پزشکی به عنوان بزرگترین نهاد صنفی و براساس وظایف مصرح قانونی در حمایت از مردم شریف و جامعه معزز پزشکی، خواهان تغییر نگرش سازمان صدا و سیما در تولید و پخش برنامه های سلامت محور و ایجاد نگاه مثبت در نظام سلامت کشور است که موجبات افزایش اعتماد فی مابین بیمار و پزشک فراهم گردد.

در پایان امیدوارم با حضور جنابعالی شاهد همراهی بیشتر ملت و رسانه ملی باشیم.

دکتر علیرضا زالی

رییس کل

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید