یکشنبه, 21 آبان 1396 03:30

چرا منتظر فصل دوم سریال "لیسانسه ها" هستیم؟

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
چرا منتظر فصل دوم سریال "لیسانسه ها" هستیم؟ چرا منتظر فصل دوم سریال "لیسانسه ها" هستیم؟

هما گویا (سی و یک نما) – در حالی که پیک پر بازدیدترین برنامه های تلویزیون مدتهاست به کارهای تولیدی و ترکیبی چون "نود" ،" ماه عسل" ، " خندوانه " و یا "دورهمی" تعلق دارد و سال هاست هیچ سریالی خیابان ها را خلوت نمی کند و فقط "پایتخت ها" و یا آنهایی که به سرپرستی قلم توانای "برادران قاسمخانی " به تازگی مغضوب شده در این میان استثنا هستند و این اواخر "نوار زرد" اقبالی برای جلب مخاطب داشته که بازهم با مخاطب دودهه گذشته فاصله دارد، سریال هایی که نام "سروش صحت" به عنوان کارکردان و یا یکی از نویسندگان در تیتراژ می آید توانسته با مخاطب چنان ارتباطی برقرار کند که این روز ها همه مشتاقانه منتظر فصل دوم سریال "لیسانسه ها" باشند.سریالی که به ما با هم خندیدن را می آموزد و البته با هم همدلی کردن را.

ایمان صفایی و سروش صحت مثل پیمان و مهراب قاسمخانی تصاویری را با قلمشان جلوی چشمانمان می آورند که آنقدر به ما نزدیک و از بطن زندگی و روزمرگی هایمان است که نمی بینیمشان و یا به راحتی از کنارشان می گذریم و حالا با زیرکی و توانمندی آن ها می توانیم حتی به تلخ ترین این واقعیت های نشات گرفته از زندگی اجتماعیمان با صدای بلند بخندیم و بعد که خنده مان فروکش کرد فرصت کنیم تا در دل همین قصه های خنده دار، واقعیت ها و گاه معضلات جامعه را بهتر ببینیم و اگر در لا به لای دغدغه هایمان وقتی داشتیم به آن بیاندیشیم و احیانا واکنش هم نشان دهیم. کاری که سال ها با سریال های "مهران مدیری" کردیم.از پژمان که بت بازیگرو بازیکن سالاری و دوران کوتاه در اوج بودن را به زیبایی به ما نشان داد که با کمی دقت میشد پژمان را یک سوپر استار سینما هم دید با سرنوشتی مشابه تا "ساختمان پزشکان" که هر کدام می توانستیم با یکی از پر سوناژ های آن همذات پنداری داشته باشیم و ..."لیسانسه ها". باورکردنی ودر نهایت شرافتمندانه که نه سخیف بود و نه بیهوده.

 

_ها2.jpg

 

 

 


سه جوان لیسانسه ( مدرکی که تا چند سال پیش تحصیلات عالیه ای محسوب می شد که می توانست پارامتر موثری برای کار و آینده جوانان باشد) هر یک مشکلاتی دارند و نمونه ای از جوانهای جامعه هستند، پیرنگ داستانی را می سازند که شخصیت های دور و برشان هم خرده پیرنگ همان قصه زندگی اند. شخصیت هایی که هیچکدام بی دلیل در تصویر نمی نشینند وهر یک قهرمان داستان زندگی خود هستند. داستان زندگی که شاید به زندگی ما یا اطرافیانمان بی شبا هت نباشد.
. یکی در فکر مهاجرت از کشور است و به نوعی فرار از خانواده ای که درگیر با اعتیاد پدر هستند و شخصیت پدری که بی شعار و با لبخند به ما می گوید که معتاد لزوما یک مجرم نیست. شاید بیمار هم نباشد اما حتما قربانی است.
اما اوج قصه مازیار رحمتی (امیر کاظمی) از آنجا شکل می گیرد که متوجه می شود که مبتلا به سرطان است. در لیسانسه ها (که امیدوارم در فصل دوم هم چنین باشد) ساده گرفتن یک اتفاق سخت (مثل بیماری سخت سرطان) است که در زندگی هر فردی بخصوص یک جوان می تواند تاثیری غیر قابل جبران داشته باشد. نویسنده گان لیسانسه ها، سرطان را به سخره نمی گیرند بلکه با آن کنار می آید و بی هیچ ترحمی این واقعیت را هم در میان قصه طنز جا می دهند درست مثل هر بیمار سرطانی که باید چنین کند.
نفر بعدی حبیب نقوی (هوتن شکیبا) فردی از خانواده ای پولدار است که همه شرایط لازم برای ازدواج را دارد به جز یک شرط و اینکه اصلا هدف از ازدواج را نمی داند و عجولانه از ازدواج نه وسیله ای برای گذر از یک فصل از زندگی به فصلی جدی تر و سرنوشت ساز تر ، ازدواج را عین هدف زندگی می داند و با ناشیگری هایش ما را با موقعیت هایی مواجه می کند تا حسابی بخندیم.او انقدر ساده نگر است که نمی بیند شاید بهترین موقعیت ازدواج انقدر به او نزدیک است که نمی بیندش.
نفر سوم هم مسعود شریفیان (امیرحسین رستمی)است که زندگی را در لحظه می بیند و ظواهر برایش چنان جایگاهی دارد که گاه از خواسته های اصلی و سرنوشت ساز دورش می کند. مثل اینکه برای ازدواج با نامزدش مشکل مسکن دارد اما مختصر پولش را خرج جراحی پلاستیک بینی اش کرده که خود دستاویز گاه به گاه شوخی های قصه است تا از آن لذت ببریم.
قرار است از چهارم آذر انتظارمان سر برسد و فصل دوم این سریال خوب با تیتراژ ماندگارش از گروه پالت را دوباره ببینیم و امیدواریم به خوبی یا حتی خوب تر و جذاب تر از قصل قبل باشد. در فصل دوم چند بازیگر از جمله آتنه فقیه نصیری هم به جمع اضافه شده اند و حالا ترکیب بازیگران به شرح زیر است:امیرحسین رستمی (مسعود شریفیان)، امیر کاظمی (مازیار رحمتی)، هوتن شکیبا (حبیب نقوی)، بهنام تشکر (سرگرد نیروی انتظامی)، بیژن بنفشه‌خواه (آقای مهاجر - پدر ترانه)، مهران رجبی (رفتگر)، متین ستوده (ترانه مهاجر - نامزد مسعود)، رؤیا میرعلمی (خواهر پلیس)، کاظم سیاحی (رحیم، پدر مازیار)، نیلوفر هوشمند (نرگس شریفیان - خواهر مسعود)، عزت‌اله مهرآوران (پدر حبیب)، سیاوش چراغی‌پور (امیری - همسایه حبیب)، مریم سرمدی، پریسا مقتدی (مادر مازیار)، فرخنده فرمانی‌زاده (مادر بزرگ مازیار)، تبسم هاشمی (مادر حبیب)، فرید اخباری (قاسمی - سرباز کلانتری)، مهدی ربیعی (سروان نعیمی)، نیلوفر شهیدی، آیدا نامجو، مرتضی علی‌آبادی (کفاشیان)، سید مسعود حسینی (نعمتیان)، سوگل قلاتیان (در فصل دوم)، آتنه فقیه نصیری (در فصل دوم) و بازیگر خردسال عرفان برزین
لیسانسه‌ها سریالیست که از شبکه سه سیما پخش شده‌است. سروش صحت کارگردانی و ایمان صفایی به همراه او نویسندگی آن را بر عهده دارند. این سریال در ۶۰ قسمت ۴۰ دقیقه‌ای ساخته شده‌است.
نیلوفر هوشمند در نقش نرگس , آیدا نامجو در نقش شادی , سوگل قلاتیان در نقش لاله و آتنه فقیه نصیری از جمله بازیگران جدید اضافه شده به فصل 2 سریال هستند و در کنار سایر بازیگران به ایفای نقش میپردازند.
.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید