معرفی فیلم

نقد فیلم و سریال

گزارش تصویری

اخبار سینمای ایران

سه شنبه, 23 بهمن 1397 16:04

بررسی عملکرد برگزار‌کنندگان جشنواره فیلم فجر ۳۷/ وقتی نکات مثبت، قربانی عدم شفاف‌سازی می‌شود/ اثبات دوباره‌ی شایستگی فرزاد حسنی در اجرا

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
بررسی عملکرد برگزار‌کنندگان جشنواره فیلم فجر ۳۷/ وقتی نکات مثبت، قربانی عدم شفاف‌سازی می‌شود/ اثبات دوباره‌ی شایستگی فرزاد حسنی در اجرا بررسی عملکرد برگزار‌کنندگان جشنواره فیلم فجر ۳۷/ وقتی نکات مثبت، قربانی عدم شفاف‌سازی می‌شود/ اثبات دوباره‌ی شایستگی فرزاد حسنی در اجرا

ریحانه محمودی/ سی و یک نما_ برگزاری جششنواره‌ی فیلم فجر به عنوان یک رویداد سینماییِ بزرگ و مهم که حدود دو هفته به طول می‌انجامد و چهره‌های سینمایی، اصحاب رسانه و عموم مردم را با خود همراه دارد با چالش‌ها و حساسیت‌های بالایی رو به روست. هر سال، این مهم به طرق مختلف، با نواقص و ایراداتِ قابل توجهی عجین بود که در فجر ۳۷ به میزانِ شایسته‌ای از آن کاسته شده بود. هر چند همچنان جشنواره نتوانست بر سر قولش بماند و اسامی اصحاب رسانه از عکاس و خبرنگارانی که در پردیس ملت حضور دارند، به صورت شفاف اعلام کند و ما همچنان شاهد حضور و جولان دهیِ برخی از رسانه‌های بی نام و نشان در پردیس ملت بودیم؛ صفحه‌های اینستاگرامی (با حقه‌ی ارسال اسامی از طرف‌ رسانه‌های بدون فعالیت و خاک گرفته) با ۳ خبرنگار و دو عکاس و سایت‌های غیر فعال هم به همین ترتیب و الی آخر. در ادامه‌ی این مطلب به بررسی نکاتی درباره‌ی برگزاری جشنواره سی و هفتم فیلم فجر خواهیم پرداخت.

 

_ مراسم افتتاحیه‌ی سی و هفتمین جشنواره‌ی فیلم فجر از ابتدا به دلیلِ محلِ برگزاری‌اش که مکانی دور از دسترس بود و متعلق به اهالی تئاتر که خود نیز در این سال‌ها چندان جدی‌اش نگرفتند؛ مناقشه‌برانگیز بود که با شائبه‌ی تک‌خوانی زن و صحبت‌های جنجالی فاطمه معتمدآریا بیش از پیش دچار حاشیه شد.

_ جا به جایی در نمایش فیلم "تختی" و "معکوس" بدونِ اطلاع رسانیِ به هنگام به عوامل فیلم و اصحاب رسانه، اولین نکته‌ی منفی در روزِ ابتدایی جشنواره بود که با بی نظمی و جا به جایی در ساعت برگزاری نشست‌های خبری نیز همراه بود که در شلوغی‌های روزهای بعد گم و البته فراموش شد.

_ در اقدامی تازه، اجراهای نشست‌های خبری امسال، میان چهره‌هایی چون فرزاد حسنی، منصور ضابطیان، احسان کرمی، محمود گبرلو و حمیدرضا مدقق تخس شده بود؛ اتفاقی که به شرطِ حرفه‌ای بودن، تخصص و تسلط بر اجرا و دانشِ سینما می‌توانست جالب و موثر باشد، اما اجراهای حرفه‌ای، درست و متناسب به دو روزِ اجرای فرزاد حسنی محدود شد. او که سوادِ سینمایی و پیشینه‌اش در اجرای برنامه‌های گفتگو محور و تسلطش بر کلام، اداره و مدیریت جلسه با حفظ احترامِ هر دو طرفِ عوامل فیلم‌ها و اصحاب رسانه همراه بود؛ یک سر و گردن بالاتر از همتایان خود در جشنواره‌ی سی و هفتم ایستاد و حتی بارها این سوال مطرح شد که چرا تمام اجراهای نشست‌ها بر عهده‌ی او نبود؟ آن هم وقتی محمود گبرلو امسال از سال‌های گذشته نیز، کم تسلط‌تر و پر اشتباه‌تر است؟ و حمیدرضا مدقق در برقراری ساده‌ترین شکل از دیالوگ ناموفق است؟

_ نبودِ پارکینگ و مسئله‌ی دسترسی به پردیس ملت که عمدتاً به سادگی هم نیست از نقاطِ ضعف پردیس ملت؛ که امسال با دقت و هوشمندی برطرف شده بود. طی قراردادی که شرکت تپ سی با جشنواره داشت رفت و آمدها به پردیس ملت با تخفیف ۶۰ درصدی و یک کد تخفیف اتفاق می‌افتاد که سهولت در جا به جایی را برای اصحاب رسانه فراهم کرده بود و جای پارک ماشین که هر چند گاهی با دقایقی معطلی امکان پذیر می‌شد اما این مسئله هم مرتفع شده بود.

_نظمی که در اجرای به هنگامِ مراسمِ فُتوکال(فرش قرمز و عکاسی از عوامل) و برگزاری نشست‌های خبری و آغاز و پایانش بود از نکات مثبتیست که می‌توان با اطمینان به آن اشاره کرد، البته غافل نبودیم از رفتارِ تحکم آمیز و تبعیض‌های برخی که بیشتر متوجه عکاسان بود و برخوردهای نه چندان محترمانه‌ی بعضی از عوامل تشریفات با اصحاب رسانه.

_اختتامیه‌ی جشنواره فیلم فجر سرِ ساعت مقرر با نظم و سرعتِ درستی آغاز شد و تا پایان پیش رفت، هر چند محمدرضا شهیدی‌فر که به موفقیت و محبوبیت در اجراهای تلویزیونی می‌شناسیم‌اش؛ انتخابِ خوبی برای اجرای این برنامه به نظر نمی‌رسید اما از حق نگذریم که اختتامیه با مدیریتِ صحیح و با حداقلِ مسئله و حاشیه به سرانجام رسید.

این جشنواره سربلندتر بود اگر ملاحظاتِ برخی نام‌ها و لینک و لابی‌ها در گوشه و کنارش گریبانگیرِ زحماتِ برگزار کننده‌هایش نشده بود، اگر با احترام به گفته‌ی خود و قانون، اسامی اصحاب رسانه در زمانش منتشر می‌شد. با این وجود، جشنواره‌ی ۳۷ از حیث برگزاریِ اجرایی، از بالاترین امتیاز نسبت به ادوار گذشته‌ی خود، برخوردار بود.

امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت
مشاهده آمار وبسایت