جمعه, 04 بهمن 1392 09:02

به بهانه درگذشت مازیار پرتو/ از بابا شمل تا قیصر... از برزخی ها تا آدم برفی

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هما گویا – مازیار پرتو یک مرد همه فن حریف در صنعت سینما بود . از کارگردانی تا تدوین و از نویسندگی تا مشاور پروژه های بزرگ و فیلم های ماندگار. اما در راس همه ی این کارها او یک تصویر بردار نابغه بود با سبکی خاص که به رنگ و نور بها می داد و پای کارهایش امضاء می گذاشت. او یکی از اولین فیلمبردارانی بود که دوربین روی دست را درگیر فیلم هایش کرد . نوئی از تصویر برداری که این روزها خیلی ار کارگردانها برای دویدن روی صحنه و فرار از دکوپاژ و میزانسن مناسب ، دست در دست تصویر بردار این سبک را ملعبه قرار داده اند.

 

او مشاور فیلم بزرگی چون "رگبار بود و خالق تصویر فیلم های "قیصر " مسعود کیمیائی و "آدم برفی" داوود میر باقری . گر چه مازیار پرتو تا پایان دهه هفتاد از مهمترین و پرکارترین مدیران تصویربرداری محسوب می شد و بعد از آن و به دلیل نارسائی قلبی یا هر دلیلی جنبی دیگر کارش را تعدیل کرد ،اما باز هم سبک او و نام او سینمای ایران را رها نکرد تا روز گذشته که در خارج از کشور چشم از دنیا بست و جامعه ی هنری و مرد ایران را متاثر و متاسف کرد.
تصویر بردار فیلم "کفش های میرزا نوروز " شخصیت خاصی داشت . او و علی حاتمی یار قدیمی اش اهل اینکه بی جهت کسی را به سینما معرفی کنند نبودند اما هردو ، خواهرزاده هایی را به عالم سینما آوردند که موجب سربلندی شان شد . "ژیلا سهرابی" خواهرزاده ی زنده یاد علی حاتمی و "ویشکا آسایش" که پرتو او را برای بازی در نقش قطام در پروژه عظیم امام علی به داوود میرباقری پیشنهاد داد .
وی در آبانماه سال ۱۳۱۱ هـ.ش درمحله ای قدیمی از شهر تهران به دنیا آمد و روز چهارشنبه دوم بهمن‌ماه سال ۱۳۹۲ (۲۲ ژانویه ۲۰۱۴) پس از سپری کردن یک دوره طولانی بیماری در کالیفرنیای آمریکا در سن ۸۱ سالگی در اثر بیماری قلبی درگذشت. روحش شاد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید