دوشنبه, 05 آذر 1397 00:00

برناردو برتولوچی درگذشت/ آخرین تانگویِ امپراطور ایتالیایی

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
برناردو برتولوچی درگذشت/ آخرین تانگویِ امپراطور ایتالیایی برناردو برتولوچی درگذشت/ آخرین تانگویِ امپراطور ایتالیایی

سی و یک نما_ برناردو برتولوچی کارگردان پر آوازه ایتالیایی تبار هالیوود در سن ۷۷ سالگی درگذشت. او که در ایران با فیلم‌هایی چون "آخرین تانگو در پاریس" با بازی درخشان مارلون براندو، "بودای کوچک" و "آخرین امپراطور" شناخته شده است در بیش از ۵۰ سال فعالیت‌ سینمایی و ساخت آثارِ مورد توجهِ مخاطبان و منتقدان در سراسر جهان؛ در سال ۱۹۸۸ برنده‌ی جایزه‌ی بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه‌ی اقتباسی برای فیلم آخرین اپراطور از آکادمی اسکار شد. برتولوچی که از سرشناس‌ترین کارگردانان نئورئالیست ایتالیایی به شمار می‌رود؛ به ژانر خاصی در ساخت آثارش محدود نبود. درام‌های انسانی مانند "پیش از انقلاب" و "دنباله‌رو" و آثار بزرگ تاریخی چون "۱۹۰۰" و "آخرین امپراتور" در کارنامه‌ی کاری شاهدی بر این ادعاست.

برتولوچی به عنوان دستیار "پیر پائولو پازولینی"، سینماگر و شاعر مطرح ایتالیایی کار خود را از سال ۱۹۶۱ آغاز کرد و از حمایت‌های پازولینی بی‌بهره نبود. همچنین پدر او 'آتیلیو" مورخ هنر، شاعر و منتقد سینما بر او تاثیر بسیاری داشت و محیطی که برناردو برتولوچی در آن بزرگ شده را برای ورودش به عرصه‌ی هنر آماده ساخت.
از مجموع آثار او باید به پیش از انقلاب، جاده نفت، عشق و خشم، دنباله‌رو، آخرین تانگو در پاریس، ۱۹۰۰، ماه، آخرین امپراتور، آسمان سرپناه، بودای کوچک، زیبایی ربوده شده، محصور، رویابین‌ها و من و تو اشاره کرد. آخرین ساخته‌ی او "من و تو" در سال ۲۰۱۲ موفق به دریافت جایزه‌ی بهترین فیلم از مراسم اهدای جوایز "روبان نقره‌ای" که از آن به عنوان اسکار ایتالیایی یاد می‌شود، شد.
برتولوچی که با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می‌کرد امروز در رم درگذشت.

آخرین ویرایش در یکشنبه, 21 بهمن 1397 16:23

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید