معرفی فیلم

نقد فیلم و سریال

گزارش تصویری

اخبار سینمای ایران

پنج شنبه, 04 شهریور 1395 14:21

به بهانه زادروز تیم برتون، فانتزی سرای بزرگسالان / یا مرا ببوس یا بکش!

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
به بهانه زادروز تیم برتون، فانتزی سرای بزرگسالان / یا مرا ببوس یا بکش! به بهانه زادروز تیم برتون، فانتزی سرای بزرگسالان / یا مرا ببوس یا بکش!

سی و یک نما- تیم برتون را با نگاه غیرعادی و آثار عمیقا مبتنی بر تخیلش می شناسند. فیلم های او که از اواخر دهه 1980 عرضه شده عمدتا در دهه 1990 و سال های هزاره سوم به پرده راه یافتند. آثار اولیه تیم برتون که محبوبیت زیادی دارند، در دورانی نمایش داده شدند که سینمای آمریکا بستر مناسبی برای آنها ایجاد کرده بود. فیلم های فانتزی و آثاری که به رغم شباهت های شان به آثار کودک و نوجوان، عمیقا تفکربرانگیز و مفهوم پردازانه بودند و از ساختار محکمی بهره می بردند.

تیم برتون با نام کامل تیموتی والتر برتون در 25 آگوست سال 1958 در بربنک کالیفرنیا به دنیا آمد. پدرش ویلیام رید (بیل) برتون کارمند اداره تفریحات سالم بربنک بود و در پارک تفریحی شهر خدمت می کرد و مادرش جین رای (اریکسون) برتون مالک و گرداننده یک لوکس فروشی در همانجا بود. یک برادر کوچک تر به نام دانیل دارد که حدود سه سال از او کوچک تر است و به کارهای هنری اشتغال دارد. به گفته خودش دوران کودکی اش در انزوا سپری شده و بیشتر به تماشای فیلم و کشیدن نقاشی سرگرم بوده است.

photo_2016-08-25_14-17-51.jpg

 

از نوجوانی شروع به ساخت انیمیشن های به روش استاپ موشن و فیلم‌های 8میلیمتری سیاه و سفید کرد. بعد از دبیرستان، برای یادگرفتن فیلمسازی و انیمیشن به صورت حرفه‌ای به مؤسسهٔ هنرهای کالیفرنیا رفت و سپس در استودیوی والت دیزنی مشغول به کار شد. او از سال 1982تاکنون در عرصهٔ فیلمسازی فعال بوده‌است.

تیم برتون با فیلم‌های عجیبی مثل: بیتل جوس، ادوارد دست قیچی، کابوس قبل از کریسمس، اد وود، اسلیپی هالو، عروس مرده، سوئینی تاد: آرایشگر شیطانی خیابان فلیت، 9، سایه‌های سیاه و فیلم‌های محبوب و موفقی مثل: ماجراجویی بزرگ پی وی، بتمن، بازگشت بتمن، سیارهٔ میمون‌ها، چارلی و کارخانهٔ شکلات سازی، آلیس در سرزمین عجایب و فرنکن‌وینی شناخته شده‌است. او همچنین علاوه بر کارگردانی و تهیه‌کنندگی، نویسندهٔ داستان فیلم‌های ادوارد دست قیچی، کابوس قبل از کریسمس و فرنکن‌وینی و طراح شخصیت‌های انیمیشن‌های عروس مرده و کابوس قبل از کریسمس بوده‌است.

photo_2016-08-25_14-17-14.jpg

برتون اغلب با تعداد خاصی از هنرمندان در آثارش همکاری می‌کند؛ مثل جانی دپ که از اولین همکاری‌شان در فیلم ادوارد دست قیچی تا به حال دوست صمیمی برتون بوده‌است و در 8فیلم با هم همکاری کرده‌اند، هلنا بونهام کارتر، شریک زندگیش که در بیشتر آثار او حضور دارد و موسیقیدانی به نام دنی الفمن که برای همهٔ آثار برتون در مقام کارگردان و/ یا تهیه‌کننده به جز ۵فیلم، آهنگ ساخته‌است.

tim_burton_movies.jpg

در اینجا یکی از جملات تیم برتون را برای شما تکرار می کنیم. جمله ای که شاید بتواند تاثیر و مشخصه های آثار عجیب او را انعکاس بدهد: «شما هرگز نخواهید دانست که شامپانزه ای که به شما نزدیک می شود می خواهد شما را ببوسد یا بکشد.»

تیم برتون در حال حاضر میان کالیفرنیا و نیویورک در رفت و آمد است و از زندگی مشترک خود با هلنا بونهایم کارتر که از سال 2001 تا 2014 دوام داشت دو فرزند دارد. پسری متولد 2003 به نام بیل ریموند و دختری زاده 2007 به نام نل.

photo_2016-08-25_14-17-20.jpg

 

جانی دپ پدرخوانده فرزندان تیم برتون است و در مقدمه کتاب برتون به روایت برتون نوشته مارک سالیزبوری گفته است: «او بی نظیر و شجاع است، کسی است که به خاطرش تا آخر دنیا می روم و به خوبی می دانم که او هم برای من همین کار را می کند.»

در کارنامه تیم برتون، کارگردانی، طراحی، ساخت کلیپ موسیقی و ایفای نقش و تهیه کنندگی فیلم های بلند، کوتاه، تلویزیونی و انیمیشن دیده می شود. او در عین حال شاعر و نویسنده نیز است.

 

امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت
مشاهده آمار وبسایت