شنبه, 10 خرداد 1399 03:03

به بهانه قتل جوان سیاه‌پوست در مینیاپولیس توسط پلیس / نگاهی به «دیترویت»ساخته ی کاترین بیگلو

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
به بهانه  قتل جوان سیاه‌پوست در مینیاپولیس توسط پلیس / نگاهی به «دیترویت»ساخته ی کاترین بیگلو به بهانه قتل جوان سیاه‌پوست در مینیاپولیس توسط پلیس

ناصر یاخچی بیگلو- انسانها همیشه به دنبال ارضای حس برتری خود هستند و یکی از راههای ارضای این احساس، تعلق نژادی است.

اما تمدن و قانون ایجاد شده تا این احساسات کنترل شوند، نه اینکه عامل قانون مسبب نژادپرستی باشد.....
دیترویت به کارگردانی کاترین بیگلو فیلمی است که چنین معضلی را به خوبی به تصویر می کشد و بهتر است ببینیم.
این فیلم در سال ۲۰۱۷ ساخته شده و به واقعه شورش سیاه پوستان شهر دیترویت علیه بدرفتاری پلیس می پردازد و از بازیگران آن می توان به جانبویگا و ویلپولتر اشاره کرد.

معرفی کوتاه و بدون اسپویل از فیلم را در زیر بخوانید

سال ۱۹۶۷ شورشی در شهر دیترویت اتفاق می‌افتد که شروع آن به دلیل بدرفتاری پلیس با سیاه پوستان بوده است......
فیلم شروع آرامی دارد، نگاهی به آنچه که اتفاق افتاده و کمی بعد به اوج می رسد و البته در اواخر فیلم این اوج دوباره فروکش میکند.
انتخاب دوربین مستندوار برای فیلم مناسب است. هم به خاطر موضوع فیلم و هم به دلیل واقعی بودن اطلاعات. بازی ها و کارگردانی نیز بسیار خوب و یکدست هستند.
تلاش کاترین بیگلو برای به تصویر کشیدن دیدگاههای نژادپرستی قابل ستایش است، با پیش کشیدن حضور دو دختر سفید پوست در میان سیاه پوستان و تاثیری که اتفاقات آن شب بر ادامه ی زندگی «لری» قهرمان فیلم میگذارد.
البته فیلمنامه در پرداخت به جزئیات و شخصیت پردازی ضعیف عمل کرده است که قسمتی از آن به دلیل حادثه محور بودن فیلم است. اما بالا بودن اطلاعاتی که فیلم قصد دارد در تایم محدود به مخاطب بدهد این ایراد را بیشتر به رخ می کشد. که شاید اگر فیلم در انتخاب نوع روایت خود بهتر عمل می کرد، یا نمی خواست واقعیت کامل و دقیقی را بدهد، می توانست اثر ماندگاری باشد.

در یک جمع بندی «دیترویت» فیلم بسیار خوب و دغدغه مندی است که بر اساس تجربیات و خاطرات برخی حاضران در حادثه ساخته شده است. که مطمئنا ارزش دیدن را دارد و هیجان لازم را نیز به مخاطبین القا می کند و هم حرفی برای گفتن دارد.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید