جمعه, 23 آبان 1393 13:41

ستاره سریال "بریکینگ بد" در نقش فیلمنامه‌نویس مشهور آمریکایی

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
ستاره سریال "بریکینگ بد" در نقش فیلمنامه‌نویس مشهور آمریکایی ستاره سریال "بریکینگ بد" در نقش فیلمنامه‌نویس مشهور آمریکایی

سی و یک نما- برایان کرانستون ستاره سریال "بریکینگ بد" در "ترومبو" نقش دالتون ترومبو فیلمنامه‌نویس آمریکایی را بازی می‌کند.

فیلم سینمایی "ترومبو" (Trumbo) درباره دالتون ترومبو فیلمنامه‌نویس آمریکایی در حال فیلمبرداری است. و جی روچ سازنده فیلم "ملاقات با والدین" آن را کارگردانی می کند.

ترومبو یکی از محبوب‌ترین فیلمنامه‌نویسان هالیوود در دهه 1940 و عضو حزب کمونیست آمریکا بود. موقعیت کاری ترومبو در هالیوود زمانی دچار وقفه شد که در اواخر دهه 1940 کمیته بررسی فعالیت‌های ضد آمریکایی مجلس نمایندگان آمریکا (HUAC) به سرکردگی سناتور جوزف مک‌کارتی، شروع به تحقیق درباره نفوذ عوامل چپ‌گرا در صنعت سینما کرد.

این کمیته تعدادی از نویسندگان و کارگردانان هالیوود را احضار کرد تا درمورد فعالیت‌های کمونیستی شهادت بدهند. در این بین 10 نفر که به "10 هالیوود" معروف هستند، حاضر به همکاری با کمیته نشدند که ترومبو یکی از آن‌ها بود. همگی آن‌ها به اتهام اهانت به مجلس نمایندگان آمریکا از استودیوها و اتحادیه‌های صنفی اخراج شدند و نامشان در لیست سیاه قرار گرفت.

ترومبو حتی 11 ماه را در زندان گذراند. او به طور مخفیانه و با نام مستعار با چند فیلم همکاری کرد که "اسپارتاکوس" یکی از آن‌ها بود، اما با اینکه لیست سیاه در دهه 1960 لغو شد، اما موقعیت کاری ترومبو دیگر خراب شده بود. او در 1976 در 70 سالگی درگذشت.

ترومبو برای نوشتن فیلمنامه فیلم کلاسیک "تعطیلات رمی" با بازی گرگوری پک و آدری هپبرن پس از مرگ یک اسکار گرفت. این جایزه سال 1954 به نام ایان مک‌للان هانتر نویسنده بریتانیایی ثبت شد که حاضر شده بود نامش در فیلمنامه بجای ترومبو ذکر شود، اما آکادمی علوم و هنرهای سینمایی در دسامبر 1992 تصمیم گرفت با تغییر سوابق جوایز اسکار موفقیت فیلم "تعطیلات رمی" را به نام ترومبو ثبت کند. تندیس اسکار 10 مه همان سال به بیوه ترومبو اعطاء شد. فیلمنامه "شجاع" (1956) نوشته ترومبو نیز سال 1957 برنده اسکار بهترین فیلمنامه شد.

"30 ثانیه بر فراز توکیو"، "اکسدوس"، "آخرین غروب"، "شجاعان تنها هستند"، "دانه‌های شن"، "هاوایی"، "جانی تفنگش را برداشت"، "سوارکاران" و "پاپیون" از دیگر فیلمنامه‌های اوست.

فیلم "ترومبو" جدال ترومبو برای قرار نگرفتن نامش در لیست سیاه همچنین جدال او با هدی هاپر ستون‌نویس نشریات زرد را به تصویر می‌کشد. نقش هاپر را هلن میرن بازی می‌کند.

ال فانینگ، دایان لین، جان گودمن، مایکل استولبارگ، لوییس سی. کی، آلن تودیک و دین اُگورمن از دیگر بازیگران "ترومبو" هستند که سال 2015 اکران می‌شود.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید