جمعه, 12 ارديبهشت 1399 23:27

نگاهی به فیلم دختران گمشده محصول2020 / این پرونده همچنان باز است

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نگاهی به فیلم دختران گمشده محصول2020 / این پرونده همچنان باز است نگاهی به فیلم دختران گمشده محصول2020 / این پرونده همچنان باز است

پانیذ اسماعیل لو/ سی و یک نما - شب است ودر یک محله ی ساحلی اعیان نشین، دختر با وحشت در حال فرار است و مدام کمک می خواهد. فیلم با همین سکانس آغاز می شود و سپس در سکانس بعدی ما با مادری به نام  ماری گیلبرت آشنا می شویم که برای گذران زندگی لباس مردگان را می شوید و مدام برای اضافه کاری چانه میزند. او سه دختر دارد که یکی از آنها دور از خانواده زندگی می کند. دختری که از دوازده سالگی به تن فروشی مشغول است و مادرش هم از این نوع زندگی و درآمد دختر باخبر است و حتی کمک مالی او را می پذیرد. حالا دختر پس از تماس تلفنی با پلیس گم شده و این درحالی است که پلیس اعتقاد دارد که ناپدید شدن یک دختر "کارگر جنسی" اتفاق تازه ای نیست و نسبت به آن بی توجه است،  اما مادر می خواهد تا این قضیه دنبال شود. او به دکتری که آخرین بار دخترش را دیده مشکوک است.

چهار جسد در همان حوالی پیدا می شود که فقط استخوان های آنها باقی مانده و هر چهار دختر نیز نوجوان و کارگر جنسی هستند. وجه تشابه این چهار قربانی، علاوه بر کارگر جنسی بودن در این است که خانواده ی تعریف شده ای ندارند .مادر یکی از آنها بسیارجوان و تن فروش است و سه نفر دیگر نیز کارگر هستند. هیچ پدری هم وجود ندارد که پیگیر گم شدن و مرگ این دختران باشد.

"دختران گمشده" lost Girls درامی جنایی و معمایی به کارگردانی" لیز گرباس" در سال ۲۰۲۰ میلادی است. این فیلم بر اساس فیلمنامه‌ای از "مایکل وِروی" اقتباسی  از کتاب" دختران گمشده: معمای حل نشده ی آمریکایی" اثر "رابرت کالکر" و بر اساس داستان واقعی قتل های زنجیره ای است که در سال ۲۰۱۰ افشا شد که بیش از شانزده جسد دختر تن فروش در طی یک دهه کشف شده و پرونده هرگز بسته نشده است.  قتل‌های زنجیره‌ای کارگران جنسی نوجوان در ساحل لانگ آیلند نیویورک .

لیز گرباس مستند ساز ،  اولین  فیلم داستانی خود «دختران گمشده (Lost Girls)  را باز هم از روی یک داستان واقعی می سازد که این فیلم تاثیرگزار با بازی درخشان " ایمی رایان"،  یک تجربه ی موفق برای این فیلمساز محسوب می شود.

ماری گیلبرت (با بازی ایمی رایان)، ساکن النویل نیویورک است. زندگی او پس از ناپدید‌شدن دخترش شانن از دو جهت به چالش کشیده  می شود، یکی برای نگرانی از اتفاقی که برای شانن افتاده و دیگری عذاب وجدانی که به عنوان یک مادر دارد. ماری به دنبال پیگیری این قتل های زنجیره ای در محله ی اعیان نشین نیویورک است و بالاخره با سماجت او، جسد دخترش در باتلاق پیدا می کند که.....

از آنجا که داستان این فیلم واقعی است بنابراین پرداختن به قصه ی آن لو دادن یک فیلم محسوب نمی شود جرا که یک اتفاقی است که در رسانه ها نطرح شده است اما جزییات است که در این نوع فیلم ها ارزش دیدن پیدا می کند.

بسیاری از کارگردانان در هنگام ساخت چنین فیلم هایی ،  با تعلیق و پیچیده کردن ماجرا به آن شکلی غیر واقعی می دهند، اما "دختران گمشده چنین فیلمی نیست و چنین  اتفاقی در این فیلم نمی افتد.

دغدغه ی نویسنده و کارگردان پرده برداشتن از یک معضل اجتماعی و  نظام شهروندی نادرست و قربانیان اجتماعی آن است. که انگشت اتهام را به‌سمت دولت و پلیس می گیرند و تبعیضی که حتی "جنایت"،  برای ثروتمندان مجازات متفاوتی دارد.

" ماری گیلبرت" واقعی تا پایان عمر، پیگیر این پرونده قتل های زنجیره ای بود و متاسفانه در سن ۵۲ سالگی به دست دختر دیگرش، بطور غیر عمد به قتل  رسد اما دختر سوم او  همچنان تا همین حالا هم با تشکیل یک کمپین پیگیر قتل خواهر و دیگر قربانیان این قتل های زنجیره ای است.

این فیلم از زوایابی مختلف یک جامعه یا نمونه ی آماری  را واکاوی می کند که هر آنچه که خواندید صرفا پیش زمینه ای است تا فیلمی را عمیق تر ببینید چرا که  بیشتر از یک اثر معمایی جنایی سرگرم کننده، تلنگری است به نگاه روانشناسانه به محیطی که می تواند مرز جغرافیایی خاصی نداشته باشد

بازیگران فیلم عبارتند از ایمی رایان، توماسین مک‌کنزی،لولا کریک، اونا لارنس، دین وینترز، میریام شر، رید برنی،کوین کوریگان و گابریل بیرن.

این فیلم محصول کمپانی نتفلیکس نخستین بار در فستیوال مستقل  ساندنس Sundance Film Festival در ۲۸ ژانویه ۲۰۲۰ به نمایش در آمد و در  ۱۳ مارس ۲۰۲۰ منتشر شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید