جمعه, 08 ارديبهشت 1402 13:06

"دبیری" که "مدیر" شد، "قهرمانی" که "پهلوان" نشد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
"دبیری" که "مدیر" شد، "قهرمانی" که "پهلوان" نشد "دبیری" که "مدیر" شد، "قهرمانی" که "پهلوان" نشد

سی و یک نما - وقتی مدال طلای کشتی جهان را گرفت؛ در برنامه زنده‌ی تلویزیونی فرصت را غنیمت دانست و تقاضای ادامه تحصیل در دانشگاه؛ خارج از قوانین وزارت آموزش عالی را کرد و بدون کنکور وارد دانشگاهی معتبر شد و حالا آقای دکتر علیرضا دبیر است. باهوش است و عاشق مقام اما آن روزها باهوشتر بود تا این روزها که به وزارت ورزش، شاید نیم نگاهی دارد و نماز مستحبی می‌خواند در جایی که نماز واجب هم مستحب است. می‌گوید نذری داشته، شاید سودایی بالاتر؛ تا نامزد ریاست جمهوری شدن.

ایمان شمسایی مدیر کل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد در واکنش به رفتار اخیر وی با یک خبرنگار در صفحه‌ی اینستاگرام می‌نویسد :

سیلی عضو شورای شهر و دستان رییس فدراسیون به نشانه‌ی اخراج خبرنگار اگر چه خطا و نشان از تفرعن حاکم بر بخشی از بدنه مدیران است اما بیش از همه ضعف نظام صنفی رسانه را نمایان می‌کند. اینکه به راحتی روابط عمومی ها بیانیه می‌دهند که وی خبرنگار نیست یا خبرنگار تخصصی نیست و یا فلان حرف مربوط یا نامربوط را زد، ادعایی است که ساز و کار قانونی برای رد و اثبات آن وجود ندارد. قانون مطبوعات به عنوان اصلی‌ترین منشور حقوقی رسانه در ایران، تنها صاحب امتیاز و مدیرمسئول را می‌شناسد و نسبت به بازیگران کف تحریریه سکوت کرده است. از نظر رسمی، کسی که عضو تحریریه رسانه‌ی دارای مجوز از هیات نظارت بر مطبوعات و یا خبرنگار نهادهای رسانه‌ای چون رادیو و تلویزیون است خبرنگار محسوب می‌شود ولی به سبب انبوه مجوزها و خبرنگارانی که شاید شغل دوم و سومشان این باشد، نمی‌توان آمار دقیقی از فعالان رسانه ارائه کرد. در حال حاضر بیش از هشت هزار خبرنگار عضو سامانه جامع رسانه‌های کشور داریم و بسیاری خبرنگار که در تحریریه رسانه‌ها کار می‌کنند و عضو سامانه نیستند. الزام قانونی هم ندارند. منعی هم برای کارشان در تحریریه‌ها وجود ندارد.

در ادامه این متن آمده است: خلاصه آنکه رفتار علیرضا دبیر غلط است چرا که خبرنگار یا هر فردی بی دعوت به آن جلسه نیامده. روابط عمومی فدراسیون هم نمی‌تواند مدعی خبرنگار غیرورزشی بودن فرد را کند و عملکرد خودش زیر سوال است از این بابت که فرد غیرمرتبط را به جلسه راه داده. رفتار دبیر وقتی بیشتر زیر سوال می‌رود که از مرام پهلوانی و نماز اول وقت دم بزند و صدایش را پشت بلندگو بلندتر کند و حراست را صدا بزند. افکار عمومی درباره این رفتارها قضاوت خواهد کرد. اما ضعف نظام حرفه‌ای ما هم باید چاره شود. آن هم ساماندهی و تشکیل ساز و کارهای صنفی برای اعطای عنوان خبرنگاری به فعالان رسانه است.

دیدگاه‌ها  

0 #1 73 1402-02-09 05:38
تموم شد؟
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید