یکشنبه, 04 آبان 1393 16:35

پروژکتور "ناهیرا" ساخته رضا حیدری توسط علیرضا نادری به علی رفیعی تقدیم شد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
پروژکتور "ناهیرا" ساخته رضا حیدری توسط علیرضا نادری به علی رفیعی تقدیم شد پروژکتور "ناهیرا" ساخته رضا حیدری توسط علیرضا نادری به علی رفیعی تقدیم شد

سی و یک نما - مراسم رونمایی از اولین پروژکتور ناهیرا (کوچکترین پروژکتور) که توسط رضا حیدری طراح نور تئاتر ایران ساخته شده است شب گذشته سوم آبانماه برگزار شد.

"رضا حیدری" در این مراسم که با حضور جمعی از هنرمندان برپا بود، اولین پروژکتور ساخته شده توسط خودش را به "علی رفیعی"کارگردان برجسته تئاتر تقدیم کرد.

این برنامه توسط "کوروش سلیمانی" بازیگر سینما ، تئاتر و تلویزیون که در زمینه اجرا نیز دستی بر آتش دارد (از جمله مجری - کارشناس برنامه سینما یک )اجرا شد. وی در آغاز برنامه چنین گفت: "رضا حیدری را از سال های دورتر می شناسم و می دانم که برای او نور یک مسیر است. وی از جمله افرادی است که طی این چند سال سعی کرده تحولی جدید در طراحی نور ایجاد کند .من خیلی خوشحالم در این مراسم رونمایی هستم، نه به عنوان یک مجری! بلکه به عنوان یک دوست، امیدوارم رضا حیدری هر آنچه که در آینده آرزو دارد برایش تحقق پیدا کند".

سپس"رضا نعیمی" نویسنده، بازیگر و کارگردان تئاتر در باره این اتفاق چنین نظر داشت : "در معماری ایرانی شرایطی فراهم است که هنرمند می تواند مسیر خودش را انتخاب کند و اثری متمایز را به مخاطبان خودش ارائه کند.همیشه به یاد دارم که استاد ارجمندم علی رفعیی می گفت: نور عروس صحنه است. زمانی که در سالن های کوچکی همچون چهارسو و قشقایی به فعالیت می پرداختم .آن چنان با پدیده نور آشنایی نداشیم و از این ابزار فقط برای پر کردن صحنه استفاده می کردیم."

نعیمی در ادامه گفت: زمانی که پا به سالن های بزرگ  تر گذاشتم . تازه با پدیدی به نام نور آشنا شدم که چقدر می توان از آن بهره برد .در این سالها فردی خالق در کنار ما بود که توانست مرا همیاری کند و بصورت خلاقانه نور را در صحنه به معرض دید همه بگذارد.در شرایطی که حال تئاتر ما اصلا خوب نیست و مسیری خوبی را سپری نمی کند . تئاتر ما فقیر است . اما   امیدوارم جوانانی همچون رضا حیدری بتوانند با طراحی همچنین ابزاری  در تئاتر جانی جدید به هنر نمایشی  ببخشند.

اولین بار ماکت این پرژکتور در نمایش خیال در مجموعه  تئاتر شهر استفاده شد. خوشحالم که جادوی نور در آینده ای نزدیک قرار است کمک شایانی به گروه های تئاتری بکند.

"رضا حیدری" سخنران بعدی این مراسم بود که گفت: "در زندگی فقط یک پدیده را دوست داشتم که آن هم نور است. برای ساخت این پروژکتور خیلی زحمت کشیدم چون پروژکتور ناهیرا کوچکترین ابزا نوری در دنیاست. تنها دو قطعه این پرژکتور آلمانی است و بقیه لوازم آن در ایران تهیه شده و توسط خودم به طراحی نهایی رسیده است.زمانی که در تئاتر شهر مشغول به فعالیت بودم شرایطی حاصل بود که شما وقتی طراحی نور یک اثر را انجام می دادید با یک اظهار نظر عجیب مواجه می شدید و آن هم این بود که اسم شما نباید در بروشور اثر بخورد، چرا که ما خودمان طراح نور داریم. واقعا نمی دانم این دوستان چه فکری می کردند و این حرفها را می زدند. طراحی نور در تئاتر همانند مجسمه سازی است و یکی از اصلی ترین اصول درماتیک در تئاتر محسوب می شود."

و بعد نوبت به مهمان ویژه برنامه ،علی رفیعی رسید : "امروز تجلی نور را در پروژکتور ناهیرا می‌بینم و امیدوارم بتوانم در اولین فرصت از این پروژکتور استفاده کنم. با آنکه تئاتر ما فقیر است اما جوانانی وجود دارند که به تئاتر رنگی تازه می بخشند. رضا حیدری از معدود جوانانی است که در این عرصه گام برداشته و تحولی جدید را در طراحی نور ایجاد کرده است.نور فرشته صحنه است و تنها نباید در هنر تئاتر استفاده شود بلکه باید در هنرهای تجسمی کاربرد خودش را پیدا کند. باید شرایطی فراهم شود که تمامی هنرها از این پدیده استفاده کنند."

در پایان مراسم علی رفعیی از پروژکتور ناهیرا رونمایی کرد و این پروژکتور توسط علیرضا نادری به وی اهدا شد.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید