چهارشنبه, 01 شهریور 1402 11:20

منوچهر اسماعیلی و اولین سال بی‌صدای او

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منوچهر اسماعیلی و اولین سال بی‌صدای او منوچهر اسماعیلی و اولین سال بی‌صدای او

سی و یک نما - منوچهر اسماعیلی در ۸ فروردین ۱۳۱۸ در کرمانشاه دیده به جهان گشود. او همکلاسی بهروز وثوقی بود. او در سال ۱۳۳۶ به‌دلیل علاقه به فعالیت هنری ترک تحصیل کرد و پولی را که به مدرسه برای ورزش داد بود پس گرفت تا در آژانس هنرپیشگان ثبت نام کند و وارد کار تئاتر و سینما شود. اما در کار بازیگری موفق نشد. منوچهر اسماعیلی در سال ۱۳۳۶ از طریق یک آگهی در روزنامه‌ فهمید که موسسه‌ای برای دوبلاژ در ایتالیا امتحان می‌گیرد و یک مرد و پنج زن را پذیرش می‌کند. او در این آزمون شرکت کرد و از بین هزاران متقاضی انتخاب شد.

کار دوبله را از سال ۱۳۳۶ و با گویندگی در نقش‌های کوتاه یا دوم و سوم آغاز کرد. صداپیشگی به جای پیتر فالک در فیلم معجزه سیب، و تری توماس در دنیای دنیای دیوانه، دیوانه، دیوانه، دیوانه از نخستین کارهای او هستند. او از سال ۱۳۴۲ مدیریت دوبله بسیاری از فیلم‌های بزرگ جهان را بر عهده داشت.

در سال ۱۳۳۸ در فیلم دروازه‌های پاریس با مدیریت دوبلاژ علی کسمایی درخشید و اوج کارش را در دوبله فیلم بن هور به مدیریت دوبلاژ احمد رسول‌زاده در سال ۱۳۴۱ تجربه کرد. گویندگی در فیلم رسالت به جای آنتونی کوئین (حمزه) و فیلم پاپیون به جای استیو مک‌کوئین در زمره کارهای وی هستند.

اسماعیلی به صحبت کردن به جای چند شخصیت در یک فیلم با صداهای متنوع و تیپ‌گویی (صحبت با صداهای مختلف) شهرت دارد؛ برای نمونه در سریال هزاردستان به کارگردانی علی حاتمی، او به جای شعبان استخوانی با بازی (محمدعلی کشاورز)، رضا تفنگچی با بازی (جمشید مشایخی) و همچنین عزت‌الله انتظامی و جمشید لایق صحبت کرده‌است. وی پسرعمه زهره شکوفنده و برادر فریدون اسماعیلی است.

منوچهر اسماعیلی دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ پس از گذشت چند روز از ترخیص از بیمارستان، به دلیل عوارض ناشی از ابتلا به کرونا در خانه شخصی خود درگذشت و در گورستان بهشت سکینه کرج به خاک سپرده شد.

فعالیت هنری:

مدیریت ارشد دوبلاژ بیش از ۲۰۰ فیلم سینمایی و تلویزیونی، سریال‌های تلویزیونی و برنامه‌های رادیویی.

ایفای نقش در پست دوبلور و گوینده در بیش از ۱۵۰۰ اثر

نقش آفرینی در فیلم‌های سینمایی

مدرس فنون و تکنیک‌های گویندگی و مدیریت دوبلاژ

سرپرست انجمن و رئیس صنف گویندگان ایران

صدای نقشهای بهروز وثوقی در فیلمهای داش آکل و قیصر و رضا موتوری و خاک ساخته مسعود کیمیایی و همچنین سوته‌دلان

صدای معروف بیک ایمانوردی

هزاردستان - صداهای خان مظفر (بازی عزت‌الله انتظامی)، شعبان بی‌مخ یا شعبون استخونی (بازی محمدعلی کشاورز)، رضا تفنگچی (بازی جمشید مشایخی) و عمو نشاط (بازی جمشید لایق)

صدای جمشید آریا و محمدعلی کشاورز و اکبر عبدی در فیلم مادر

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید