سه شنبه, 21 بهمن 1399 10:50

ژان کلود کریر، فیلمنامه‌نویس نامدار فرانسوی درگذشت

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
ژان کلود کریر، فیلمنامه‌نویس نامدار فرانسوی درگذشت ژان کلود کریر، فیلمنامه‌نویس نامدار فرانسوی درگذشت

سی و یک نما - ژان کلود کریر، فیلمنامه‌نویس نامدار فرانسوی که نقش کوتاهی هم در فیلم «کپی برابر اصل» به کارگردانی عباس کیارستمی بازی کرده بود، درگذشت.

«اگر خواهان شهرت هستید و دوست دارید تندیسی زیبا از شما ساخته شود، فیلم‌نامه‌نویس نشوید...» این نقل قولی است از ژان‌کلود کریر که خودش آن را نقض کرد. کریر در دنیای سینما نامی آشنا است. او که برای اقتباس سینمایی از رمان «بار هستی» نوشته میلان کوندرا نامزد جایزه اسکار شده بود، دوستی نزدیکی با لوئیس بونوئل داشت.

خانواده کریر در گفتگو با خبرگزاری فرانسه درگذشت این سینماگر را تایید و اعلام کرده‌اند که او به مرگ طبیعی در پاریس از دنیا رفته‌ است.

همکاری کریر با بونوئل به خلق فیلمنامه‌ آثاری چون «زیبای روز»، «جذابیت پنهان بورژوازی» و «شبح آزادی» منجر شد.

نهال تجدد، نویسنده ایرانی، همسر ژان‌کلود کَریِر است و برای همین این هنرمند سرشناس، بارها به کشورمان سفر کرده بود. 

«ژان کلود کریر» در موزه سینما/ برنده اسکار در ایران

استقبال سینماگران و علاقمندان سینما از کارگاه "ژان کلود کریر" در موزه سینما/ ژان کلود کریر: سالن‌های سینمای ایران فعال و پویا هستند

کریر سینماگر پرکاری بود و بیش از ۷۵ اثر سینمایی که در کارنامه دارد. از دیگر کارهای مطرح او در عالم سینما می‌توان به نوشتن فیلمنامه‌های آثاری چون «والمونت» به کارگردانی میلوش فورمن اشاره کرد.

او در همکاری با فولکر شلوندورف فیلمنامه «طبل حلبی» را نوشته بود. این فیلم برنده نخل طلای جشنواره فیلم کن و اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان شد.

از این فیلمساز برجسته سال ۲۰۱۴ برای یک عمر فعالیت هنری با اهدای جایزه افتخاری اسکار تقدیر شد. 

ژان‌کلود کریر وقتی در سال ۲۰۱۴ اسکار افتخاری را در دست گرفت، باز به قدرندیدگی نویسندگان اشاره کرد و گفت: «دوست دارم چیزی درباره این واقعیت بگویم که این اسکار به یک فیلم‌نامه‌نویس اهدا شده است. از این بابت خیلی خوش‌حالم چون بیش‌تر وقت‌ها، نویسنده‌ها فراموش می‌شوند یا مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرند. آن‌ها مثل سایه‌هایی هستند که از میان تاریخ سینما می‌گذرند. نام آن‌ها در نقدها نمی‌آید. خیلی غم‌انگیزست؛ اما آن‌ها همچنان سینماگرند. به همین دلیل امشب می‌خواهم این مجسمه کوچک بسیار ارزشمند را با همه هم‌قطارانم سهیم شوم، چه آن‌هایی که می‌شناسم و چه کسانی که در سراسر جهان نمی‌شناسم. پس همه ما از شما تشکر می‌کنیم.»

اسکار افتخاری با تقدیر از بزرگان هنر کار خود را آغاز کرد / میازاکی، اوهارا، کریر و بلافونته جایزه افتخاری گرفتند

عمو گراس ما و اقتباس شلندروف از "طبل حلبی" اش

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید