دوشنبه, 11 دی 1396 03:30

اوج بی هنری درعرصه ی هنری به نام تئاتر/ شکلک ها تئاتر فجر را تسخیر کردند

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
اوج بی هنری درعرصه ی هنری به نام تئاتر/ شکلک ها تئاتر فجر را تسخیر کردند اوج بی هنری درعرصه ی هنری به نام تئاتر/ شکلک ها تئاتر فجر را تسخیر کردند

سی و یک نما - سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر که سعی دارد حال و هوای متفاوتی در شکل و شیوه اجرا تجربه کند و برای توجیه حضور کارگردان ها و هنرمندان مختلف در بخش های به ظاهر کم شده و ساده جشنواره، شاخ و برگ های مختلفی را ایجاد کرده است، تجربه ای عجیب را در زمینه تبلیغات معتبرترین رویداد تئاتری ایران پیش رو گرفته است و پس از اقدام عجیب تهیه کنندگان کاتالوگ جشنواره سی و ششم تئاتر فجر مبنی بر گرفتن عکس هنرمندان با الهام از ایموجی های فضاهای مجازی، حال نوبت شکلکی شدن تبلیغات جشنواره است

با نگاه خبرنگار مهر، گویا علاوه بر اینکه ایموجی ها در فضای مجازی گریبان کاربران را گرفته اند و هر گونه احساسی را به سردترین شکل ممکن منتقل می کنند سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر نیز به واسطه دست اندرکاران برگزاریش، گریبان خود را به دست این شکلک ها داده است.
در هر دوره ای از برگزاری جشنواره بین المللی تئاتر فجر دست اندرکاران برگزاری این رویداد هنری گاهی به دلیل ناآگاهی و گاهی به دلیل نداشتن نگاه تخصصی و کارشناسانه در حوزه های تبلیغات و اقلام تبلیغاتی، اقداماتی را انجام می دهند که باعث طرح نقدهای جدی توسط جامعه مخاطب و اهالی هنر می شود. این اتفاق در دوره هایی با طراحی و چاپ پوستر رخ داده و امسال در دوره سی و ششم در برخی از اقلام تبلیغات دیده می‌شود.
چندی پیش شاهد این بودیم که کارگردان های حاضر در جشنواره سی و ششم اعلام کردند که تهیه کنندگان کاتالوگ از آنها خواسته اند تا عکس هایی از خود در حالت ایموجی های فضای مجازی بگیرند و ارائه دهند(امری که بعدا مهدی رضاخانی مدیر هنری در گفتگو با مهر آن را غیرحرفه ای دانست) و حال این شکلک ها وارد فضای تبلیغاتی جشنواره هم شده اند.
این شکلک ها به صورت برچسب در مکان های تئاتری در حال توزیع هستند و مخاطب در اولین برخورد با این شکلک ها با تبلیغاتی به سطحی ترین شکل ممکن مواجه می شود که هیچ المانی از تئاتر و جشنواره ای تئاتری ندارد. اگر مخاطب با اصرار شما بپذیرد که این تبلیغات متعلق به یک جشنواره هنری است، در پاسخ به این پرسش که متعلق به کدام جشنواره است، نام بردن از جشنواره بازی های رایانه ای یا جشنواره ای مختص کودکان بیشتر محتمل است.


اگر قصد بر این است که تبلیغات به شکلی ارایه شود که اقشار مختلف و طیف گسترده ای را تحت تأثیر و پوشش قرار دهد بحثی نیست ولی اینکه بدون هیچ المانی از تئاتر و هنر و تنها صرف متفاوت بودن بخواهیم هر تبلیغی را با تصمیم گیری های فردی یا همراه با گروهی موافق آرای خود، انجام دهیم تأثیرگذار نخواهد بود.
اینکه بخواهیم در هر بخش از برگزاری یک رویداد معتبر، نوآوری به خرج بدهیم موضوعی است که کسی آن را کتمان نمی کند ولی هر ترشح ذهنی که با تراوش ذهنی فاصله دارد، نمی تواند مصداق خلاقیت و نوآوری باشد و بسیاری از ایده ها تنها نشانه ای از سطحی نگاه کردن به این جشنواره تئاتری می شود.
جا دارد دست اندرکاران برگزاری سی و ششمین دوره جشنواره بین المللی تئاتر فجر ضمن حفظ نگاه خود در برگزاری این دوره از جشنواره، از بسط و گسترش نگاه های سطحی سلیقه ای در بخش های مختلف جشنواره از جمله بخش تبلیغات خودداری کنند
فریبرز دارایی – خبرگزاری مهر

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید