جمعه, 19 شهریور 1395 12:15

جدول اجراهای جشنواره تئاتر شهر منتشر شد / مرور آثار استاد اسماعیل خلج و اجرای نمایشنامه ای از امیر دژاکام

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
جدول اجراهای جشنواره تئاتر شهر منتشر شد / مرور آثار استاد اسماعیل خلج و اجرای نمایشنامه ای از امیر دژاکام جدول اجراهای جشنواره تئاتر شهر منتشر شد / مرور آثار استاد اسماعیل خلج و اجرای نمایشنامه ای از امیر دژاکام

سی و یک نما- جدول اجراهای پنجمین جشنواره تئاتر شهر منتشر شد و این جشنواره از 22 تا 30 شهریورماه میزبان علاقمندان به هنر نمایش است.

پنجمین جشنواره تئاتر شهر به دبیری شهرام کرمی همزمان با عیدسعید قربان از 22 شهریورماه در تالارهای مولوی، محراب، خانه نمایش و فرهنگسراهای ارسباران، سرو ، خاوران و شفق و خانه فرهنگ فدک میزبان علاقمندان به تئاتر است.

بخش ویژه مرور آثار استاد اسماعیل خلج

بخش ویژه پنجمین جشنواره تئاتر شهر به مرور آثار استاد اسماعیل خلج می پردازد.

استاد اسماعیل خلج ، درام نویس پیشکسوت تئاتر ایران شش نمایشنامه خود را کارگردانی کرده و در بخش ویژه جشنواره امسال به اجرا در می آورد. در فهرست نمایش هایی که در این بخش خوانده می شوند نام برترین نمایشنامه های این نمایشنامه نویسی دیده می شود. نمایشنامه "سقراط در لاک" ، "بابا شیرعلی" ، "گلدونه خانوم" ، "جمعه کشی" ، "هفت نمایش کوتاه" و "داستان های ناتمام" از جمله نمایش هایی هستند که از 27 شهریور به مدت 3 روز در سالن فرهنگسرای سرو نمایشنامه خوانی می شوند.

بخش مرور آثار استاد اسماعیل خلج در ساعت 18 روز های یاد شده آغاز و به مدت 90 دقیقه ادامه خواهد داشت.

_اجراهای_نمایش_تئاتر_شهر.jpg

اجرای نمایشنامه‌ای از امیر دژاکام

نمایشنامه "ماه منظر" نوشته امیر دژاکام به کارگردانی محمد امیری آتشگاه همزمان با پنجمین جشنواره تئاترشهر به صحنه می‌رود.

این نمایشنامه که اثری تک بازیگر است با حضور بهار قنبری در نقش ماه منظر برای اجرا در جشنواره تئاتر شهر آماده شده است. در این اثر ماه منظر یک ماه قبل از جشن عروسی اش متوجه می شود به بیماری سرطان مبتلا شده و روزهای کمی زنده می ماند. او تا مرز خودکشی پیش می رود اما...

این نمایش که امید به زندگی را در مضمون اصلی خود دارد تاکید می کند که مرگ دست خداست حتی اگر شخصی به بیماری سرطان مبتلا باشد. این اثر روایی نوشته شده ولی اجرای آن به شکل سورئال است و سه نقش به نام سرطان برای اجرا خلق شده است.

طراحی صحنه و لباس این نمایش را محمد امیری آتشگاه کارگردان اثر بر عهده دارد. نمایشنامه "ماه منظر" پیش از این در قالب مجموعه نمایشنامه "یادداشت های عاشقانه" به چاپ رسیده است.

سیاه بازی مختص کودکان

نمایش "جادوی عروسک" کاری از امیرمحمد انصافی در بخش کودک پنجمین جشنواره تئاترشهر به صحنه می رود.

این اثر روایت یک پدر و سه فرزند اوست. هر کدام از بچه ها به شهرهای مختلف رفته اند و حرفه ای یاد گرفته ؛ خراط٬ زرگر و خیاط شدند. این سه می خواهند به شهرشان مبارک آباد برگردند و به اهالی خدمت کنند. اما بین راه اتفاقاتی برای آن ها می‌افتد ...

"جادوی عروسک" به شیوه سنتی سیاه بازی برای کودکان به صحنه می رود.

اجرای نمایش سیاه بازی مختص بچه ها توسط جواد انصافی باب شد و امیرمحمد انصافی فرزند این هنرمند٬ با شیوه ابداعی که از پدر آموخته در جشنواره تئاترشهر حضور دارد. مشاور کارگردان نیز جواد انصافی است.

امیرحسین انصافی٬ فهیمه باروتچی٬ فرشته اعظمی٬ شیرین کاشفی٬ آرین ناصری مهر٬ ابوالفضل عشرب و محسن قصری بازیگران نمایش هستند.

طراح صحنه و و دکور ساسان فرهادپور٬ طراح لباس فروغ یزدان و دستیار کارگردان نسیم توکلی است. شاعر و آهنگساز نمایش امیرحسین انصافی٬ رامین عبداللهی کمانچه نواز و پیام رضایی نوازنده تنبک هستند.

نمایش عروسکی "هدیه ننه سرما" از مهربانی می­‌گوید

نمایش "هدیه ننه سرما" نوشته آتسا شاملو به کارگردانی میثم میثاقی در بخش کودک پنجمین جشنواره تئاترشهر اجرا می­‌شود. نمایش "هدیه ننه سرما" از مهربانی و محبت بین انسان­ها می‌­گوید و تاکید دارد خواسته بچه­‌ها باید منطقی باشد. در این نمایش شاهزاده­ای می­خواهد شب تولدش گل پامچال داشته باشد.

او اعلام می­‌کند هر فردی این گل را برایش بیاورد به او طلا می‌­دهد. خانواده­ای نادختری خود را برای پیدا کردن گل پامچال می­فرستند ولی برای دختر مشکلاتی پیش می آید.

در نمایش "هدیه ننه سرما" درباره فصل­های دی٬ بهمن و اسفند در قالب عروسک سخن گفته می­شود.

تکنیک اجرایی نمایش تلفیقی از عروسکی (ماروت و بنراکو) و زنده است.

نمایشنامه از کتاب "دوازده ماه" نوشته ساموئل یاکوله ویچ­مارشاک برگرفته شده است.

"هدیه ننه سرما" ویژه مخاطب کودک با بازی عطا مقیمی٬ حنا ملک­زاده٬ سحر صفرپور٬ مریم علی­نیا افسانه بخشی­فر و پریسا مشکانی اجرا می­شود.

راشین رضایی٬ پانته­آ صفارمنش٬ افسانه بخشی­فر٬ شاهین میرمحمدی و میثم میثاقی نیز عروسک­گردان نمایشند.

آرش شریف­زاده طراح صحنه و ریحانه مطهری طراح لباس هستند. طراحی عروسک نیز به عهده علیرضا حسین­پور و هما خداجوی است.

بابک نصیری­خواه آهنگسازی نمایش را به عهده دارد.

پنجمین جشنواره تئاتر شهر توسط سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از 22 شهریور در سالن های حرفه ای تئاتر و فرهنگسراهای تهران برگزار می شود.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید