چهارشنبه, 15 مرداد 1393 15:04

آثار مجیدی و حاتمی‌کیا تا کیارستمی «رادیو فیلم» می‌شود / رادیو هم فیلم سینمایی پخش می کند

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سی و یک نما- مدیر مرکز هنرهای نمایشی رادیو از تبدیل حدود 1200 فیلم به رادیوفیلم خبر داد و اعلام کرد که تاکنون برای تبدیل آثار کارگردانان بزرگی همچون کیارستمی، حاتمی‌کیا و مجیدی توافق شده است.

مهدی دهقان‌نیری مدیر مرکز هنرهای نمایشی رادیو در گفتگو با خبرنگار مهر درباره برنامه های رادیو نمایش گفت: ما امسال را با رویکرد طنز شروع کردیم و تلاش می کنیم که رادیو نمایش را به سمت پخش برنامه های مفرح ببریم، بنابراین از ساعت 8 تا 10:30 صبح هر روز نمایش های طنز را می شنوید.

او درباره پخش «رادیوفیلم‌» از رادیو نمایش نیز توضیح داد: رادیو فیلم‌های طنز را صبح‌ها پخش می کنیم و برنامه «صبح چهار فصل» را بعد از رادیو فیلم پخش می کنیم و در 6 ماه دوم سال نیز کارهای طنز قوی تری نسبت به برنامه‌ «صبح چهار فصل» خواهیم داشت.

مدیر رادیو نمایش با بیان این که رویکرد طنز را در جشنواره نمایش‌های رادیویی نیز دنبال کرده اند، توضیح داد: رویکرد طنز را در جشنواره نمایش های رادیویی نیز داریم که با توجه به سه سالگی رادیو نمایش اعلام کردیم که هر نمایشی که به جشنواره ارسال می شود، باید رویکرد طنز داشته باشد تا بتوانیم از آنها برای پخش در رادیو نمایش نیز استفاده کنیم.

دهقان‌نیری با اشاره به پخش برنامه «فصل خنده» از رادیو نمایش بیان کرد: «فصل خنده» همانطور که از نامش پیداست درباره خنده است و این که چرا می خندیم و شامل نمایش های فولکلور خنده است که این برنامه قبلاً ضبط شده و همراه با مباحث کارشناسی با موضوع فکاهی و خنده است.

او از پخش برنامه دیگری با رویکرد طنز و با عنوان «نان تست قجری باباجانی» خبر داد و گفت: رویکرد این برنامه هم طنز است و با مشارکت مردم در قالب مسابقه همراه است که یکی از موضوعات این مسابقه حرف زدن به زبان قجری است که وقتی هفت یا هشت تا برنده از این مسابقه بیرون آمد، آخر هر هفته این برندگان با بهترین بازیگران نمایشی رادیو همراه می شوند و نمایش طنز رادیویی اجرا و ضبط می کنند.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی رادیو درباره پخش رادیوفیلم های کارگردانان بزرگ هم توضیح داد: اکثر دوستان کارگردان که رادیو نمایش را می شناسند، این برنامه ها را دوست دارند و اغلب آنها به ما مجوز دادند که فیلمهایشان را به رادیو فیلم تبدیل کنیم و این کار را به تدریج انجام می دهیم.

وی رادیوفیلم را کاری معنوی و بدون درآمدزایی عنوان کرد و افزود: رادیو فیلم کاری معنوی است، یعنی بحث تولید و درآمد آن مطرح نیست چراکه نزدیک به 2 میلیون فرد نابینا و کم بینا در کشور داریم که از امکان دیدن این آثار محروم هستند. این عرصه را باز کرده ایم که جامعه نابینایانی که دوست دارند به طور مثال از آثار آقای حاتمی کیا استفاده کنند، این امکان تا حدودی برایشان فراهم شود.

دهقان نیری تأکید کرد: ما این فیلم ها را به صورت رادیوفیلم درمی آوریم و برای استفاده چنین افرادی روی سایت می گذاریم و چون کاری معنوی است، کارگردانان بسیاری نیز راضی شدند که ما از فیلم های آنها استفاده کنیم.

مدیر رادیو نمایش درباره بازخورد این رادیوفیلم ها هم یادآور شد: دست ما به همه سازندگان فیلم نرسیده است و از سوی دیگر برخی تهیه‌کنندگان هم خواستار دریافت هزینه این کار بودند که درخواست بی موردی بود چراکه ما این فیلم ها را از طریق موسسه رسانه های تصویری تهیه می کنیم و سازندگان این فیلم ها قبلاً اثر خود را به این موسسه فروخته اند و رسانه های تصویری هم طبق مجوز و قراردادی که دارند، آنها را در اختیار ما می گذارند. اما با این حال در مجموع بازخورد خوبی را شاهد بوده ایم.

او در خاتمه با بیان این که تاکنون برای تبدیل آثار کارگردانان بزرگی چون عباس کیارستمی، ابراهیم حاتمی کیا، مجید مجیدی و ... به رادیوفیلم توافق شده است، گفت: تاکنون حدود 250 فیلم سینمایی به رادیو فیلم تبدیل شده است. ما هر روز در دو نوبت صبح و عصر پخش سریال داریم که هیچ کدام تکراری نیست، صبح ها به سریالهای طنز اختصاص دارد و عصرها سریال های جدی تر پخش می شود.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید