چهارشنبه, 05 خرداد 1395 17:50

تلاش فصل سوم خندوانه برای بقا / حضور بدل های"مرتضی پاشائی" در خندوانه، حرکتی خوب یا نا درست

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سی و یک نما – فصل سوم خندوانه با حاشیه آغاز شد، با واکنش جلو رفت و به نظر می رسد با خرده گیری های برنامه ریزی شده از بیرون چارچوب تلویزیون، هدایت می شود و گرچه شکی نیست که بلندپروازی های رامبد جوان و ریسک طراحی یک شو با تماشاچی 500 نفری، گرما و صمیمیت را از خندوانه دزدید اما یقینا به عنوان برنامه ای که رنسانس آشتی مخاطب با تلویزیون بود مستحقق چنین برخوردهائی نیست.

 

خسته شدن سرمایه هائی چون "رامبد جوان" و "مهران مدیری" و پیوستن آنها به سرمایه ای چون "رضا عطاران " برای ترکاندن گیشه ی سینمای بدون هویت ، چیزی نیست که به نفع رسانه ملی و حتی مخاطبان آن باشد، اما اتفاقی است که دارد می افتد. بار دیگر اشاره می کنم که فصل سوم خندوانه به دلیل فضای بزرگ ، دکور شلوغ و کارگردانی که هماهنگ با اتفاق های برنامه نبوده و نمی تواند همچون یک تدوینگر ماهر با به درست کنار هم قرار دادن لحظات در نمای باز و بسته به برنامه ریتم بدهد از ضعف های غیر قابل انکار فصل سوم است که شاید اگر رامبد جوان در فاصله بین دو فصل ، با اعتماد به نفس تصمیم به ساخت یک فیلم سینمائی نمی گرفت، بعضی از این مشکلات پیش نمی آمد. حتی حالا کم کم می توانیم نگران جذابیت "جناب خان" هم بشویم چرا که حضور او در لا به لای جمعیت و فاصله ای که بین عروسک و صدا و حضور عروسک گردان ها برای تماشاچی مشهود می شود موجب شده تا تصویری که از جناب خان مثل یک آدم زنده در ذهن دارند مخدوش شود و البته در کنار این نکات ، هماهنگی 500 نفر که هر بار برای اولین بار مهمان برنامه می شوند واقعا پروسه ی فرسایشی است.
رامبد جوان و اتاق فکرش از جمله عوامل در یک برنامه هستند که ضعف ها را خیلی زود متوجه می شوند ، روی تصمیمات قبلی پا فشاری ندارند و حالا نهایت سعی خود را می کنند تا فصل سوم خندوانه را نیز در بالای جدول انتخاب های مردمی حفظ کنند اما واقعا به نظر می رسد که بهانه ها کم کم غیر منطقی شده است.
برای مثال برنامه ی دیشب خندوانه که به نظرم یکی از حرکت های مثبت و رو به جلو خندوانه بود که بشود در یک برنامه شاد ، معضل های اجتماعی را نیز به چالش کشید.
شب گذشته، تعدادی از جوان هائی که بدل‌ مرحوم مرتضی پاشائی هستند ،مهمان برنامه ˝خندوانه˝ شبکه نسیم بودند.یک اتفاق بیمارگونه که مسبب ومقصر اصلی آن برادر این مرحوم بود که بدون احترام به وی که اگر کلاه می گذارد و عینک بزرگ میزند برای فاصله گرفتن چهره اش با عوارض بیماری و شیمی درمانی است، و یا شال و کتی که می پوشد قرار است جسم نحیف شده اش را استتار کند ، با ظاهری چون او، برای مطرح کردن خود و استفاده از موقعیت به دست آمده جلوی انظار و دوربین ظاهر شد و همین مسئله موجب شد تا مرتضی پاشائی که صرفا یک بدل در متروهای تهران داشت به بیش از پانزده بدل تکثیر شود.حتی یم پسر بچه کوچک 6 ساله به نام "صدرا"که او هم مهمان دیشب خندوانه بود.
هنرآنلاین: برنامه سه‌شنبه‌شب "خندوانه" به موضوع بدل‌های خواننده فقید اختصاص داشت و آن‌ها با حضور در برنامه درمورد حرکت خود صحبت کرده و از این کار دفاع کردند.

در "خندوانه" دیشب ، رامبد جوان درآمدزایی چند تن از این افراد با ظاهری شبیه به مرتضی پاشایی، را دور از اخلاق و نوعی سوءاستفاده از شهرت این خواننده در جامعه ایرانی خواند.
حضور جوانانی که با تأثیرپذیری از شمایل ظاهری پاشایی، خود را شبیه این خواننده پرطرفدار کرده بودند، به‌سرعت بازتاب‌های فراوانی در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت و تحلیل‌های مختلفی درباره حضور این افراد در برنامه پربیننده "خندوانه" شد.
ضمن اینکه این روزها اصولا برنامه خندوانه انگار صرفا دیده می شود تا از آن عیب جوئی شود وبه نظرم بد نیست که یک برنامه اختصاص پیدا کند که چرا همانقدر که ترانه های غمگین و مرگ و بیماری بیشتر مورد توجه قرار می گیرد تا شادی ها ( که به درستی در این برنامه به آن اشاره شد)چرا برای مطرح کردن خود نیاز به اعتراض و مخالفت و واکنش های منفی حس و چرا مخالفت موجب بهتر دیده شدن در جامعه ما می شود.
ساعاتی پس از پخش برنامه تعدادی از طرفداران پاشایی به صفحات شخصی رامبد جوان در شبکه‌های اجتماعی حمله کرده و نسبت به اتفاقات این برنامه واکنش نشان دادند.

برخی از آن‌ها معتقد بودند که در این برنامه ارزش و اعتبار خواننده مورد علاقه‌شان رعایت نشده و رامبد جوان با بیانی دور از انتظار، شخصیت هنری و اجتماعی پاشایی را زیر سؤال برده است.

و البته همانطور که پیش بینی میشد، مصطفی پاشایی برادر مرتضی پاشایی که مدتی بود هیچ بهانه ای برای نشان دادن حضورش نداشت نیز در واکنش به اتفاقات شب گذشته، در صفحات شخصی‌اش نوشت: خداوند خواست که مرتضی را عزت ببخشد و این در سایه دل پاک و بی‌آلایش و هنر بی‌بدیلی که از ذات هنرمندش سرچشمه می‌گرفت میسر شد. تمامی خصوصیت‌های اخلاقی و هنر مثال‌زدنی مرتضی پاشایی بود که میلیون‌ها ایرانی عاشقانه دوستش دارند. به این نکته باید توجه کرد که خداوند مهر مرتضی را در دل مردم‌نهاد و هیچ شخصی نمی‌تواند این محبت را از دلشان خارج کند.
در پایان بی انصافی است اگر به میان برنامه دیشب خندوانه که بهنام تشکر ، گرم و صمیمانه دو خانم از آسایشگاه سالمندان را با خود به گردش برد تا در بالاترین نقطه از برج میلاد ، جائی نزدیک تر به خدا و رو به حرم امام رضا ،از تنهائی شان گله کنند
اشاره نکنیم.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید