یکشنبه, 07 فروردين 1401 14:54

روز ملی هنرهای نمایشی چراغ بهاری تماشاخانه‌های تئاتر را روشن می‌کند | معرفی نمایش‌های جدید

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
روز ملی هنرهای نمایشی چراغ بهاری تماشاخانه‌های تئاتر را روشن می‌کند | معرفی نمایش‌های جدید روز ملی هنرهای نمایشی چراغ بهاری تماشاخانه‌های تئاتر را روشن می‌کند | معرفی نمایش‌های جدید

سی و یک نما - تماشاخانه های تئاتر از هفته دوم فروردین ماه ۱۴۰۱ همزمان با روز ملی هنرهای نمایشی میزبان اجراهایی در ژانرهای متنوع می شوند. فعالیت مجموعه تئاترشهر نیز از روز هفتم فروردین ماه سال ۱۴۰۱ همزمان با فرا رسیدن روز ملی هنرهای نمایشی با به صحنه رفتن دو اثر نمایشی آغاز می‌شود.

همزمان با تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ و مدت زمان تعطیلی سالن های نمایش تنها اثر روی صحنه «قصه قرن» به نویسندگی، تهیه کنندگی و کارگردانی حامد شیخی بود که چراغ تماشاخانه سپند را حتی در تعطیلات رسمی نوروز و شب سال تحویل روشن نگه داشت و تا دوازدهم فروردین ماه ادامه خواهد داشت.

از یکشنبه هفتم فرودین ماه ۱۴۰۱ هفته دوم نوروز و روز اول فعالیت های نمایشی همزمان با روز هنرهای نمایشی تعداد دیگری از هنرمندان تئاتر نیز فعالیت بهاری خود را در سال جدید آغاز خواهند کرد.

هفتم فروردین ماه برابر با بیست و هفتم مارس از سال ۱۹۶۱ میلادی به پیشنهاد انستیتو بین‌المللی تئاتر به نام روز جهانی تئاتر جشن گرفته می شود و در ایران نیز این روز به نام روز ملی هنرهای نمایشی در تقویم به ثبت رسیده است.

روز ملی هنرهای نمایشی در ایران و روز جهانی تئاتر به عنوان عامل پیوند دهنده هنرمندان تئاتر در سراسر جهان است.

به گزارش روابط عمومی مجموعه تئاترشهر، همزمان با فرا رسیدن روز ملی هنرهای نمایشی دو اثر نمایشی در تالارهای اصلی و سایه تئاتر شهر آغازگر فعالیت‌های اجرایی این مجموعه در سال ۱۴۰۱ است.

«دکتر نون زنش را بیشتر از مصدق دوست دارد» به نویسندگی شهرام رحیمیان و کارگردانی هادی مرزبان عنوان یکی از تازه‌ترین آثار نمایشی تئاترشهر است که از روز هفتم فروردین ماه ساعت ۱۹:۳۰ به مدت زمان ۹۵ دقیقه و قیمت بلیت ۱۰۰ هزار تومان در تالار اصلی مجموعه اجرای خود را آغاز می‌کند.

نمایش «دکتر نون زنش را بیشتر از مصدق دوست دارد»، بستری عاشقانه و سیاسی دارد و در خلاصه داستان آن آمده: «اسفندیار و ملک‌تاج از کودکی چنان به هم علاقه‌مند بودند که دقیقه‌ای از یکدیگر جدا نمی‌شدند شرایطی که در نهایت منجر به ازدواج آنها شد. حال در کودتای ۱۳۳۲ از اسفندیار (دکتر نون) که از یاران نزدیک و وفادار دکتر مصدق است، خواسته می‌شود مصاحبه‌ای ضد نخست وزیر انجام دهد که با مخالفت او مواجه می‌شود. اسفندیار به زندان می‌افتد او برای انجام مصاحبه به انواع شکنجه متوسل و هر بار با مقاومت دکتر نون رو برو می‌شود تا اینکه پای ملک‌تاج به میان می‌آید و جدال میان عشق و وفاداری به نخست وزیر آغاز می‌شود…»

حامد کمیلی، بهنام تشکر، شیوا مکی‌نیان، عارفه معماریان، زهره پرتوی، کامبیز امینی، علی خازنی، محمدرضا بختیاری، سامان تیرانداز، مرجان آقانوری، آیه قبادیان، غلامرضا پودینه، شاهین علی پور، فائزه زکاوتی، نازنین سمر، زهره رستگار مقدم، ابوالفضل وزیری، سجاد احمدی نیا، علی یارلو، مهراد ابریشم کار، حمیدرضا ژاله، آرش نظری، آرزو صرّاف‌رضائی، گلریز ابراهیم، لیدا حکانی، معصومه آمدگی، لیلا احمدی، محدثه صیفی، کسری ریاحی، کیمیا نوری، آسف جعفری، نرگس میرفتاح، غزال فرشیدفر، فاطمه لنگری، حامد اسفندیاری، طاها نوری، رضا بخشی، محمد رجبیان، علیرضا چمن‌ورز در این نمایش به عنوان بازیگر حضور دارند.

در تالار چهارسو هم یک اثر نمایشی جدید به نام «هملت پشتکوهی» به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم پشتکوهی از روز یکشنبه چهاردهم فروردین ماه ساعت ۱۹:۱۵ با مدت زمان ۸۵ دقیقه و قیمت بلیت ۷۰ هزار تومان روی صحنه می‌رود.

در خلاصه داستان این نمایش که با بازی مهدی عطایی دریایی، مجید کشاورز، گاتا عابدی، افسانه برزکار، یاسمن صیاددقت کار، غزل لوری، سعید سلیمی و محمد جامه شورانی روی صحنه می‌رود، آمده است: «در محله قدیمی بندرعباس پیرزنی به قتل می‌رسد. در خانه طلای صولت آج گم می‌شود. برکه آج رازی دارد که در مورد گفتنش به خانواده تردید دارد.»

«خماری» عنوان دیگر نمایش جدید مجموعه تئاتر شهر است که از روز چهاردهم فروردین ماه سال ۱۴۰۱ به نویسندگی و کارگردانی امین بهروزی در تالار قشقایی این مجموعه میزبان علاقه مندان تئاتر خواهد بود.

سهیلا گلستانی، محسن حسن زاده، پردیس شیروانی، خالق استواری، ایمان دبیری گروه بازیگران این اثر نمایشی را تشکیل می‌دهند که از تاریخ یاد شده ساعت ۱۹:۴۵ با مدت زمان ۷۵ دقیقه و قیمت بلیت ۶۰ هزار تومان میزبان علاقه مندان است.

در توضیحات این نمایش به نقل از کارگردان امده است: «کلیت متن درباره این مفهوم است که اصلاً پدیده خماری چیست و در عملکرد هر فرد چه تأثیری می‌گذارد؟ به شکلی که فردی که به هر صورت دچار پدیده خماری شده است برای مبارزه با آن می‌تواند دست به هر کاری بزند و این پدیده می‌تواند ربطی هم به مواد مخدر نداشته باشد.»

در تالار سایه مجموعه نیز نمایش «بی‌خوابی» به نویسندگی و کارگردانی سعید هاشمی‌پور و بازی رضا بهرامی، علی تابع امام، هورا سلیمانی، سحر گلشیرازی و امین نبی‌اللهی از روز یکشنبه هفتم فروردین ساعت ۱۹ به مدت زمان ۸۰ دقیقه و قیمت بلیت ۴۰ هزار تومان اجراهای خود را از سر می‌گیرد.

در خلاصه داستان نمایش «بی‌خوابی» آمده است: «پدرام، دوست سمانه که مدیرعامل یک شرکت بزرگ تجاری است، بر اثر یک اتفاق کشته می‌شود و پدر پدرام مدیریت شرکت را به هادی (پسر عموی پدرام) می‌سپرد. یک سال بعد، سمانه به شواهدی دست می‌یابد که نشانگر اتفاقات تازه ای است»

نمایش «شهر آشوب» به نویسندگی شه‌ناز روستایی، تهیه کنندگی امیرحسین شفیعی و کارگردانی علی طربی از ۷ الی۳۰ فروردین ماه ساعت ۱۹ در تماشاخانه سنگلج روی صحنه خواهد رفت.

در خلاصه این اثر آمده است: «سلیم که شیفته کنیز خانه همسایه بغلی شده برای به دست آوردن او حتی شهر را به آشوب کشیده ولی…»

تماشاگرانی که به نمایش کمدی سیاه بازی و تخت حوضی ایرانی علاقه دارند، می توانند هفته دوم تعطیلات نوروز را به تماشای یک اثر کمدی ایرانی بنشینند.

بلیت «شهر آشوب» با قیمت ۳۰ الی ۴۰ هزار تومان در سایت تیوال قابل خریداری است.

نمایش «نینا و جادوی ماه» به نویسندگی ماندانا عبقری و کارگردانی علیرضا دهقانی از هفتم فروردین ساعت ۱۹ در تالار هنر میزبان کودکان و علاقه‌مندان به نمایش عروسکی است.

در خلاصه داستان این اثر آمده است: «نینا دختر خانواده فقیری است که برای درمان مادر بیمارش به جنگل می رود تا گل موگه جمع آوری کند و در ازای آن جایزه شاهزاده را دریافت کند اما در جنگل برفی خبری از گل های موگه نیست. نینا اتفاقی به کلبه دوازده ماه می رسد و آنها تصمیم می گیرند تا با عوض کردن جای فصل ها موگه را به نینا هدیه بدهند. نینا با گل های موگه به قصر می رود اما پروفسور قلابی قصر با گرفتن گل های موگه و گردنبند نینا باعث به هم ریختن اوضاع می شود و …»

«نینا و جادوی ماه» از ۷ الی ۱۵ اردیبهشت ماه با بهای بلیت ۳۰ هزار تومان روی صحنه می رود.

نمایش «خفتگان چشم باز» به نویسندگی و کارگردانی جواد انصافی و تهیه کنندگی مسعود حکم آبادی از ۷ الی ۱۷ فروردین ماه ساعت ۲۱:۳۰ در دور دوم اجرا در پردیس تئاتر شهرزاد اجرا می شود.

در خلاصه داستان نمایش آمده است: «دو برادر متوجه می‌شوند پسر عموی آن‌ها که بسیار پول‌دار است در حال مرگ است و تنها وارث او همین دو برادر هستند. اما برادرها از پسر عموی خود بی خبرند و همه‌جا را دنبال او می‌گردند و…»

«خفتگان چشم باز» با بهای بلیت ۵۰ الی ۷۰ هزار تومان دیگر اثر کمدی سیاه بازی است که در بهار ۱۴۰۱ مهمان پردیس شهرزاد خواهد بود.

نمایش «خانه سیاه است» به نویسندگی و کارگردانی محسن اردشیر با تهیه کنندگی مهدی کریم پور تا هفدهم فرودین ماه ساعت ۱۹ در دوم اجرای خود میزبان تماشاگران در سالن شماره یک پردیس تئاتر شهرزاد می شود.

«خانه سیاه است» درباره زندگی فروغ فرخزاد است که با بهای بلیت ۸۰ هزار نومان روی صحنه می رود.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید