یکشنبه, 07 دی 1399 12:52

بزرگانی از سینمای جهان که در سال ۲۰۲۰ از میان ما رفتند

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
بزرگانی از سینمای جهان که در سال ۲۰۲۰ از میان ما رفتند بزرگانی از سینمای جهان که در سال ۲۰۲۰ از میان ما رفتند

سی و یک نما – سال ۲۰۲۰ برای دنیای سینما سالی ضایعه بار بود. در این سال چهره های شاخص بازیگری و کارگردانی مانند کرک داگلاس، ماکس فون سیدو، میشل پیکولی، شان کانری و الیویا دی هاویلند از دنیا رفتند.

 KirkDouglas.jpg

▪️کرک داگلاس (۱۹۱۶-۲۰۲۰)

کرک داگلاس بازیگر آمریکایی در روز چهارشنبه، پنجم فوریه ۲۰۲۰، در سن ۱۰۳ سالگی درگذشت. داگلاس در سال ۱۹۴۹ با چهار فیلم کارش را در سینما آغاز کرد.مهم‌ترین فیلم این دوره تنهایی قدم می‌زنم در کنار برت لنکستر بود. او برای فیلم «قهرمان» نامزد اسکار شد. سال ۱۹۵۷ حضور داگلاس در دو فیلم خاطره انگیز جدال در اوکی کرال (در کنار برت لنکستر) و راه‌های افتخار (استنلی کوبریک) به نقش کلنل داکس همهٔ نگاه ها را به سوی وی جلب کرد. کرک داگلاس در سال ۱۹۹۵ برای ۵۰ سال حضور در سینما مفتخر به جایزه با اعتبار اسکار گردید. همچنین در سال ۱۹۹۹ و ۲۰۰۱ به ترتیب جوایز یک عمر دستاورد هنری و مدال ملی هنر را دریافت نمود.

AP20305461079257.0.jpg

▪️شان کانری (۱۹۳۰-۲۰۲۰)

بازیگر اسکاتلندی که با بازی در نقش جیمز باند به شهرت جهانی رسید و به یکی از محبوب ترین بازیگران و شخصیت‌های سینمای جهان تبدیل شد در۹۰ سالگی درگذشت. کانری بیش از ۴۰ سال محبوب سینمادوستان بود و در فیلم‌های دیگری مانند «باد و شیر»، «مردی که می‌خواست سلطان باشد»، و «ایندیا جونز و آخرین جنگ صلیبی» بازی کرده بود. وی سال ۱۹۸۷ با بازی در فیلم برایان دی پالما با عنوان «تسخیرناپذیران» موفق به کسب جایزه اسکار نقش مکمل شده بود.

Olivia-de-Havilland-02.jpg

▪️اولیویا دی‌هاویلند (۱۹۱۶-۲۰۲۰)

اولیویا دی‌هاویلند با بازی در چند فیلم، به عنوان یکی از بهترین هنرپیشگان هالیوود مطرح شد و دو جایزه ی اسکار نیز کسب کرد. الیویا دی هاویلند با خلق یک کارآکتر، برای همیشه در خاطره ی تاریخ سینما ماندگار شد. نقش ملانی در فیلم "بربادرفته" که بی تردید گویی این نقش برای او نوشته شده بود و مورد تحسین همگان و همچنین آکادمی اسکار قرار گرفت و او را تبدیل به نماد کارآکتر گذشت و خوش قلبی هالیوود کرد . اولیویا دی هاویلند امسال در سن ۱۰۴ سالگی درگذشت.

claude-brasseur.jpg

▪️کلود براسر (۱۹۳۶-۲۰۲۰)

«کلود براسر» یکی از اصلی‌ترین بازیگران نقش‌های مکمل فیلم‌های فرانسوی ۲۲ دسامبر امسال در ۸۴ سالگی درگذشت. کلود براسر به دلیل قیافه زمخت و عبوس و همینطور چشم‌های سرزنده‌اش اغلب ایفاگر نقش‌های جدی در سینما بود. براسر در طول دوران زندگی‌اش با کارگردان‌های مطرح سینمای جهان از جمله ژان لوک گدار، ژان رنوار، مکس افولس و فرانسوا تروفو همکاری کرد او دو بار جایزه سزار را که معادل اسکار کشور فرانسه است نیز بدست آورد. 

Max von Sydow.jpg

▪️ماکس فون سیدو (۱۹۲۹-۲۰۲۰)

ماکس فون سیدو بازیگر سوئدی که با بازی در مجموعه‌ای از فیلم‌های ماندگار اینگمار برگمان کارگردان هم‌وطن خود اسم و رسم پیدا کرد و بعدها به یکی از معروف‌ترین بازیگران بین‌المللی تبدیل شد، ۸ مارس (۱۸ اسفند ۱۳۹۸) از دنیا رفت. او ۹۰ ساله بود. به‌یادماندنی‌ترین نقش فون سیدو در "مهر هفتم" (۱۹۵۷) برگمان بود."توت‌فرنگی‌های وحشی" (۱۹۵۷)، "چهره" (۱۹۵۸)، "چشمه بکر" (۱۹۶۰)، "همچون در یک آینه" (۱۹۶۱)، "نور زمستانی" (۱۹۶۳)، "ساعت گرگ" (۱۹۶۸)، "شرم" (۱۹۶۸) و "تماس" (۱۹۷۱) ادامه همکاری او با برگمان بود.. فون سیدو در ۴۳ سالگی در فیلم "جن‌گیر" (۱۹۷۳) به کارگردانی ویلیام فریدکین نقش یک کشیش - پدر مرین ۸۰ ساله را ایفاء کرد. بازی در نقش یک هنرمند بدخلق در فیلم "هانا و خواهرانش" (۱۹۸۶) به کارگردانی وودی آلن از دیگر کارهای برجسته فون سیدو است. او برای بازی در "پله فاتح" (۱۹۸۷) ساخته بیله اوگوست نامزد اسکار بهترین بازیگر مرد شد. او برای بازی در فیلم "فوق‌العاده بلند و بیش از حد نزدیک" (۲۰۱۱) ساخته استفن دالدری نیز نامزد اسکار بهترین بازیگر مرد مکمل شد. او تنها بازیگر سوئدی است که تاکنون نامزد اسکار شده است.

erfan-khan4.jpg

▪️عرفان خان (۱۹۶۷-۲۰۲۰)

عرفان خان بازیگر مشهور سینمای هند در سن ۵۳ سالگی بر اثر نوعی سرطان نادر( تومور اندوکرین) درگذشت. این بازیگر با استعداد هند نه تنها در بالیوود بلکه در هالیوود نیز شهرت بسیاری داشت و توانسته بود در فیلم های مطرح جوایز اسکار نقش آفرینی کند و در پروژه ای از استیون اسپیلبرگ حضور داشته باشد. حضور وی در فیلم سینمایی برنده ی اسکار" میلیونر زاغه‌نشین" اوج شناخته شدن وی در دنیا است که بازی های بسیار خوبی (ازجمله آنیل کاپور و دو پاتل ) را در این فیلم شاهد بودیم که از نگاه داوران اسکار دور ماند و عرفان خان هم در این فیلم عالی ظاهر شد.

chadwick-boseman.jpg

▪️چادویک بوزمن (۱۹۷۶-۲۰۲۰)

چادویک بوزمن بازیگری که با فیلم «پلنگ سیاه» خوش درخشید، بعد از 4 سال مبارزه با سرطان در 43 سالگی از دنیا رفت. چادویک بوزمن سال ۲۰۱۸ هنرپیشه اصلی فیلم «پلنگ سیاه» بود و این فیلم با اقبال زیاد روبه رو شد و در نودو یکمین دوره اسکار در هفت رشته نامزد شد و سه اسکار نیز دریافت کرد. وی در جدیدترین فیلمش یعنی «۵ قطره خون» برای اسپایک لی جلوی دوربین رفت و امسال در فیلم «عمق سیاه ما رینی» در برابر وایولا دیویس بازی کرد.

Michel Piccoli.jpg

▪️میشل پیکولی (۱۹۲۵-۲۰۲۰)

میشل پیکولی، بازیگر نامدار سینمای فرانسه، در سن ۹۴ سالگی درگذشت. او در بیش از ۱۵۰ فیلم ایفای نقش کرده بود. پیکولی با کارگردان‌های بزرگی همچونی لوییس بونوئل و ژان لوک گدار کار کرده و برنده جوایز متعددی شده بود. پيكولى در فيلم‌هاى بی‌شمارش در نقش‌هاى متفاوتی ظاهر شده و در ارائه چهره‌اى طبيعى از شخصیت‌ها توانایی و مهارتی ویژه نشان داده است. فيلم‌هايى چون "خاطرات يك خدمتکار"، "جذابيت پنهان بورژوازى" و "پرخورى بزرگ" از آثار به يادماندنى پیکولی در سینمای جهان به شمار می‌روند.

ennio-morricone-e1.jpg

▪️انیو موریکونه (۱۹۲۸-۲۰۲۰)

انیومونیکونه در سن ۹۱ سالگی از دنیا رفت و دنیا در سوگش ایستاد و به احترامش کلاه از سر برداشت. یک موزیسین چه قدر باید نابغه و خوش ذوق باشد که هم یک کابوی هفت تیر کش را قانع کند و هم تارانتیتوی سر به هوا را. البته که معمولا آبش با تارانتینو در یک جوی نمی رفت و برای همین در "بیل را بکش" دچار تردید شد. او هم برای فیلم ملودرام عاشقانه اقتباسی " بلندی های بادگیر" موسیقی می ساخت و هم برای "سینما پارادیزو" که موسیقی در آن بازیگر نقش اول است. ۴۰۰ موسیقی فیلم، آن هم برای فیلم هایی کاملا متفاوت و کارگردان هایی متفاوت تر.

adam-schlesinger-obit.jpg

▪️آدام شلسینگر (۱۹۶۷-۲۰۲۰)

آدام شلسینگر آهنگساز، ترانه‌سرا و یکی از اعضای گروه موسیقی Fountains of Wayne، بر اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشت. وی به‌خاطر فعالیت‌های هنری خود و کسب جایزه‌ی امی برای موسیقی سریال Crazy Ex-Girlfriend به شهرت رسیده بود.از موفقیت‌های شلسینگر می‌توان به نامزدی جوایز اسکار، تونی و کسب جوایز گرمی و امی اشاره کرد. نامزدی او در اسکار به سال ۱۹۹۷ برای موسیقی فیلم That Thing You Do! ساخته‌‌ی تام هنکس، برمی‌گردد. همچنین او یکی از موسس‌های Fountains of Wayne شمرده می‌شد که این گروه توانست موفقیت و جوایز بسیاری را به‌دست بیاورد.

Kim Ki-duk.jpg

▪️کیم کی دوک (۱۹۶۰-۲۰۲۰)

کیم کی-دوک فیلمساز کره جنوبی در ۵۹ سالگی بر اثر عوارض ناشی از کرونا از دنیا رفت. اولین فیلم بلند کی-دوک فیلم کم‌هزینه "کروکودیل" (۱۹۹۶) بود که در کره جنوبی با استقبال روبرو شد و در جشنواره‌های اروپایی روی پرده رفت. "جزیره" (۲۰۰۰) دیگر ساخته او به خاطر خشونت وحشتناک و مضمون تلخ خود، جنجال زیادی به پا کرد. فیلمی که احتمالاً بیش از دیگر آثار کی-دوک با مهربانی مورد استقبال قرار گرفت، "بهار، تابستان، پاییز، زمستان... و بهار" (۲۰۰۳) بود. کی-دوک در ۲۰۰۲ فیلم "Nabbeun Namja" را در بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره فیلم برلین داشت و در ۲۰۰۴ با فیلم "دختر سامری" برنده جایزه خرس نقره‌ای بهترین کارگردان از این جشنواره شد. او در همان سال با فیلم " 3-Iron" در جشنواره فیلم ونیز چهار جایزه ازجمله یک شیر نقره‌ای گرفت. بزرگ‌ترین موفقیت جشنواره‌ای سینماگر صاحب‌نام کره‌ای نیز در لیدو رقم خورد و این زمانی که بود در ۲۰۱۲ با فیلم "پی‌یتا" شیر طلایی شصت و نهمین جشنواره فیلم ونیز را از آن خود کرد. آخرین فیلم او فیلم روسی‌زبان "Dissolve" بود که در ۲۰۱۹ در کن نمایش داده شد.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید